REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Vasario 17 d. 14:00

Vasario 16-ąją Alytaus rajone pasklido virš 1000 žygeivių, nukeliauta apie 100 kilometrų

Alytus

Etaplius.LTŠaltinis: Alytaus rajono savivaldybė


259446

1918 m. vasario 16-ąją paskelbtą Lietuvos Nepriklausomybės aktą pasirašė 20 signatarų, iš jų net trys – Alfonsas Petrulis, Vladas Mironas ir Donatas Malinauskas yra susiję su Alytaus rajonu. Jų atminimas pagerbtas neįprastai – švenčiant Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, Alytaus rajono seniūnijose surengta net 10 žygių „Su laisve širdy!“. Juose dalyvauti užsiregistravo virš 1000 žygeivių ne tik iš Alytaus, bet ir iš aplinkinių rajonų, Alytaus miesto, vėliau prisijungė dar daugiau žmonių.

Žygių metu aplankytos ne tik su signatarais susijusios vietovės, bet ir pokario partizanų atminimo bei kitos svarbios krašto istorijos vietos. Iš viso nužygiuota beveik 100 kilometrų. Atskirose seniūnijose kartu su kitais žygiavo ir žygių dalyvius sveikino Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas, mero pavaduotoja Dalia Kitavičienė, administracijos direktorė Gintarė Jociunskaitė, jos pavaduotojas Virgilijus Pranskevičius, taip pat – savivaldybės tarybos nariai. Butrimonyse prie žygeivių prisijungė LR Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.

Visą dieną kaimuose ir gyvenvietėse, gatvėse ir keliuose plazdėjo Trispalvės, žmonės puošėsi tautiniais kostiumais, trispalviais šalikais ar skarelėmis, atlapuose spindėjo trispalvės širdelės. Jaunimas net automobilius papuošė įvairiomis tautinių motyvų dekoracijomis. Valstybės vėliavos spalvomis papuoštas Alytaus rajono savivaldybės pastatas, savo erdves puošė seniūnijos, kaimų bendruomenės, bibliotekos, Kultūros centro skyriai, kitos įstaigos ir organizacijos, gyventojai prie namų iškėlė Lietuvos valstybės vėliavas. Nemažai įvairių renginių vyko bažnyčiose, bendruomenėse, visur menines programas surengė Kultūros centro darbuotojai.

„Tai buvo graži bendruomeniškumo, patriotinių jausmų ir minčių išraiškos, kaimynų, draugų, šeimos narių susibūrimų, liaudies dainų ir melodijų šventė. Ji parodė, kad esame vieningi, todėl esame stiprūs“, – kalbėjo savivaldybės meras A. Vrubliauskas.

Alytaus seniūnijoje gausus būrys žmonių 11 val. susirinko prie Punios šilo girininkijos muziejaus. Padrąsinti mero A. Vrubliausko ir žygio vadovės – mero pavaduotojos Dalios Kitavičienės, žygeiviai nusprendė, kad kairiajame Nemuno krante bandys sudainuoti dainą kartu su kitoje upės pusėje žygiuojančiais Punios seniūnijos pulkais. Jiems pavyko!

Rekordinis būrys – virš 200 žygeivių 13 km trasą įveikė Butrimonių krašto žygyje. Trispalvėmis papuošti keturračiai išlydėjo žygio dalyvius, kurie nešė 50 metrų ilgio Lietuvos valstybės vėliavą. O sugrįžusių laukė Butrimonių seniūno Andriaus Karlono virtas plovas ir šventinis koncertas.

Pivašiūnuose, prie signataro Alfonso Petrulio paminklo žygeivius pasitiko Amatų centro kapela, o Mikalavo kaimo bendruomenės „Šilaičiai“ moterys pavargusius ir išalkusius vaišino skania sriuba.

Krokialaukio seniūnijos žygio dalyvius, įveikusius pusę numatyto kelio ir stabtelėjusius prie Lietuvos kariuomenės generalinio štabo pulkininko Vaclovo Žadeikos gimtųjų namų, pasveikino savivaldybės meras A. Vrubliauskas ir administracijos direktorė G. Jociunskaitė.

Simne daugiau kaip 100 žmonių būrį į žygį vedė seniūnas Vladas Čeponis. Visi įveikė 9 km atstumą, aplankė svarbias Simno krašto istorines vietas.

Miroslavo žygeivius savivaldybės vadovai pasveikino ant Olakalnio piliakalnio.

„Džiaugiuosi, kad turime tiek daug žmonių, mylinčių Lietuvą ir norinčių ją dar labiau pažinti“, – su žygeiviais kalbėjosi meras A. Vrubliauskas. Pailsėję visi patraukė prie paminklo žuvusiems partizanams, ten uždegė atminimo žvakutes.

Nemunaičio žygis išsiskyrė lankomų objektų įvairove, vedami seniūno, patyrusio gido Rimanto Avižienio, žygio dalyviai aplankė 11 vietų, tarp kurių – Nepriklausomybės kario paminklas, Nemunaičio valstybinio dvaro aikštė, Klebono akmuo, vienuolių pranciškonų vasarnamis ir kt.

Dauguose pagerbtas vienas iš Nepriklausomybės akto signatarų – Vladas Mironas. Žygeiviai, vedami seniūnės Irmos Kašėtienės ir Daugų Vlado Mirono gimnazijos mokinių Arno Seiliaus bei Urtės Baliukynaitės, aplankė buvusio dvaro koplyčią-mauzoliejų, partizanų ir žuvusių karių kapus. Taip pat užsuko į Daugų Dievo Apvaizdos bažnyčią, užkopė ant Šventapetrio kalno. Žygį baigė Dauguose, prie partizanams skirto paminklo.

Alovėje prisimintas signataras Donatas Malinauskas. Kartu su seniūnu Jonu Baliukoniu ir kultūrinės veiklos vadove Ramune Miškauskiene žygeiviai aplankė Alovės ir Mančiūnų kapinaites, pagerbė už Lietuvos laisvę žuvusių partizanų atminimą, žvakutę uždegė ant Lietuvos kariuomenės kūrėjo-savanorio Liudviko Stanišausko kapo.

Galutinėse stotelėse visų žygeivių laukė šilta arbata, gardus maistas ir Kultūros centro meninė programa.

Tradicinė eisena Vasario 16-ąją nusidriekė ir per Pocelonių kaimą. Nuo „Vilniaus medžio“ iki Pocelonių kaimo kryžiaus pražingsniavo apie pusšimtis trispalvėmis nešinų eisenos dalyvių, ėjusių pėsčiomis ir važiavusių arkliu kinkytu vežimu.

„Šiemet eisena sujungė du svarbiausius mūsų krašto simbolius: „Vilniaus medžiu“ vadinamą ąžuolą, kurį kone prieš šimtą metų pasodino Pocelonių mokyklos įkūrėjas Petras Čiočys su mokiniais, ir savanorių statytą bei žmonių saugotą, prižiūrėtą, ne kartą savo jėgomis atnaujintą Pocelonių kryžių“, – sakė „Perkūnkalnio“ bendruomenės pirmininkė Aldona Jankauskienė, dėkodama bendruomenei už pagarbą tradicijoms ir puoselėjamą bendrystės dvasią.

Po eisenos šventę bendruomenės namuose pratęsė Alytaus rajono savivaldybės meno ir sporto mokyklos mokytojų ansamblis, nuostabiais atliktais kūriniais surengęs nepakartojamą muzikinę kelionę po Lietuvą ir pasaulį.

Santaikos kaimo bendruomenė Lietuvos valstybės atkūrimo dieną paminėjo šv. Mišiomis, kurias aukojo klebonas Miroslavas Dovda. Po jų sugiedotas valstybės himnas, surengta jaudinanti meninė programa.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA