PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Vasario 20 d. 14:44

Vartotojų aljanso atstovas: būsto paskolų palūkanų fiksavimas 5 metams – per trumpas

Lietuva

BNS Fotobanko nuotr.

Giedrius GaidamavičiusŠaltinis: BNS


292576

Vartotojų aljanso viceprezidentas Rytis Jokubauskas sako, kad minimalus penkerių metų laikas fiksuoti būsto paskolų palūkanas yra per trumpas.

Taip jis komentuoja Lietuvos banko (LB) ir Finansų ministerijos rengiamas įstatymo pataisas, kuriomis bankai būtų įpareigoti teikti dvi būsto paskolų alternatyvas, įskaitant ir bent penkerių metų trukmės fiksuotas palūkanas.

„Mes vis dėlto norėtume, kad būtų įpareigojimas siūlyti fiksuoti palūkanas ilgesniam laikotarpiui. Nes penkeri metai yra santykinai trumpas laiko tarpas, turint omenyje, kad paskolos imamos dvidešimčiai metų ir daugiau“, – BNS antradienį sakė R. Jokubauskas.

„Žiūrint į užsienio šalių praktiką, kai kuriose šalyse tie penkeri metai tai net nevadijama fiksuotų palūkanų pasiūlymu, nes tas pasiūlymas laikotarpio prasme yra santykinai trumpas“, – pridūrė jis.

Vartotojų aljanso viceprezidento teigimu, siūlyti fiksuotas palūkanas bankai turėtų būti įpareigoti bent 15-kai metų.

„Penkeri metai yra per trumpas laiko tarpas pasinaudoti to fiksuoto laikotarpio privalumais. Nes po kelerių metų galime turėti vėl tokią situaciją, kai komerciniai bankai sakys, kad niekas nesirenka fiksuotų palūkanų varianto, o žmonės dvejos jį rinktis todėl, kad tai yra trumpas laikotarpis ir neaišku, kas po tų penkerių metų“, – kalbėjo R. Jokubauskas.

Pasak jo, dabar bankų siūlomos fiksuotos palūkanų normos neatitinka rinkos sąlygų, o visos rizikos tenka vartotojams.

„Turint omenyje, kad šiandien išvis nieko neturime, šiandieninis pasiūlymas tikrai yra žingsnis į priekį ir tai tikrai yra gerai“, – sakė R. Jokubauskas.

„Ką šiandien bankai siūlo, tos fiksuotos palūkanos yra kosminės, jos tikrai yra neadekvačios, neatitinkančios jokių rinkos sąlygų. Visos absoliučiai rizikos yra permetamos ant vartotojų, todėl natūralu, kad žmonės nesirenka šio varianto“, – kalbėjo Vartotojų aljanso viceprezidentas.

Finansų ministrė Gintarė Skaistė antradienį teigė, kad pakeitimus Seime tikimasi svarstyti ir priimti dar pavasario sesijoje. Jos teigimu, pataisas konsultacijoms su visuomene planuojama pateikti dar vasarį, vėliau dėl jų bus sprendžiama Vyriausybėje.

Paskolos su kintamomis palūkanomis reiškia, kad jos perskaičiuojamos bent kartą per metus, o dažniausiai – kas 6 mėnesius. Dėl to žmonės greitai pajunta didėjančių bazinių palūkanų normų įtaką ir jų paskolos įmoka padidėja.

LB dar sausio pradžioje teigė parengęs įstatymo pataisas, kuriomis siūlo įpareigoti bankus teikti dvi būsto paskolos palūkanų alternatyvas, įskaitant fiksuotas palūkanas. Siūlymai tuomet buvo pateikti Finansų ministerijai.

Pasak LB valdybos pirmininko Gedimino Šimkaus, pernai euro zonoje paskolų su daugiau nei vieneriems metams fiksuotomis palūkanomis suteikta 80 proc., tuo metu Lietuvoje – tik 3 proc.