Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Freepik.com nuotr.
Pranešimas spaudaiŠaltinis: Etaplius.LT
Varškė – ypač Lietuvoje mėgstamas ir plačiai vartojamas maisto produktas, pritaikomas įvairių patiekalų gamyboje. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pažymi, kad mitybos požiūriu varškė – itin maistingas maisto produktas: ją rekomenduojama valgyti bent 2–3 kartus per savaitę.
„Varškė yra vertingas baltymų šaltinis, ypač tiems, kurie laikosi vegetariškos ar mažai mėsos turinčios dietos. Be to, varškėje gausu kalcio, reikalingo kaulų sveikatai, raumenų funkcijai ir nervų reguliacijai palaikyti. Taip pat varškėje, kaip ir kituose pieno produktuose, yra visų būtinųjų aminorūgščių, vitamino A, B grupės ir D vitaminų. Dar verta paminėti, kad varškėje praktiškai nėra angliavandenių, tad ji tinka tiems, kurie kontroliuoja šios maistinės medžiagos suvartojimą arba laikosi mažai angliavandenių turinčios dietos“, – sako gydytoja dietologė.
Baltymingus pusryčius ragina valgyti iš lėto
Šiuolaikinio gyvenimo šurmulyje dažno žmogaus rytas įprastai pasižymi skubia rutina ir įtemptu skubėjimu, tad šiame chaose pusryčiai dažnai iškrenta iš prioritetų sąrašo. Vis dėlto, dr. E. Gavelienės teigimu, geros savijautos garantas yra tinkami pusryčiai.
„Ryte, kaip ir per pietus ar vakare, valgyti reikėtų neskubant, ramiai kramtant, mėgaujantis maisto skoniu ir atkreipiant į jį dėmesį, pašalinant visus kitus blaškančius dalykus: pavyzdžiui, padėjus telefoną, kompiuterį toliau nuo savęs ar išjungus televizorių. Taip pat nebūtina pusryčiauti vos tik pabudus: tai galima padaryti per pirmas dvi ar tris valandas atsikėlus. O pasirinkus pusryčiams valgyti varškę, aprūpinsime organizmą jam reikalingais baltymais. Kaip žinia, jie reikalingi visiems organizme vykstantiems procesams, todėl varškė išties galėtų būti vienas iš visaverčių pusryčių produktų“, – pataria gydytoja dietologė.
Greitai genda, tačiau didesnį kiekį tikrai galima išsaugoti
Daugeliui žinoma, kad varškė – greitai gendantis pieno produktas. Vis dėlto maisto švaistymo šiuo atžvilgiu tikrai galima išvengti, mat tereikia nusimanyti apie tinkamą varškės laikymą šaldytuve bei, įsigijus didesnį kiekį, nedelsti ir ją užšaldyti.
Optimali varškės laikymo šaldytuve temperatūra yra 2–6 °C. Nors bendras tiekėjo sufasuotos varškės galiojimas siekia apie 6 dienas, tačiau vis tiek reikėtų stebėti galiojimo terminą, nurodytą ant pakuotės. Be to, pasterizuotą varškę galima laikyti šaldytuve 5–7 dienas 0–6 °C temperatūroje, jei pakuotė atidaryta – tik dieną. Įsigijus didesnį kiekį varškės ar nespėjus jos suvalgyti, galima ją užšaldyti šaldiklyje ir laikyti iki dviejų savaičių.
Pasigaminkite pigaus šokoladinio varškės pyrago, kurio receptas atkeliavo tiesiai iš gardžiausių kepinių šalies – Prancūzijos.
Prancūziškas šokoladinis varškės pyragas
Tešlai reikės:
2 v. š. kakavos
100 ml kefyro
2 v. š. aliejaus
1 v. š. kepimo miltelių
0,5 v. š. sodos
3 kiaušinių
1 v. š. miltų
1 v. š. cukraus
Įdarui reikės:
120 g cukraus
3 v. š. sviesto
170 g varškės
1 kiaušinio
Gaminimo eiga:
Dubenyje sumaišykite kefyrą su soda ir palikite mišinį pastovėti 10 minučių.
Atskirame dubenyje įmuškite kiaušinius, sumaišykite juos su cukrumi. Plakite viską apie kelias minutes. Į kiaušinių ir cukraus mišinį įpilkite jau išplaktą kefyrą su soda. Įpilkite aliejų į mišinį ir dar kartą suplakite tešlą.
Miltus sumaišykite su kepimo milteliais. Persijokite miltų mišinį ir kakavą tiesiai į likusią tešlą. Viską sumaišykite mentele.
Ištepkite kepimo formą sviestu. Šokoladinę tešlą supilkite į kepimo formą ir ją išlyginkite.
Visus įdaro ingredientus sumaišykite kitame dubenyje ir išplakite, iki kol susidarys kreminė tekstūra. Šią masę šaukštu paskirstykite kepimo formoje su šokoladine tešla.
Kepkite pyragą orkaitėje, įkaitintoje iki 180 °C, apie 40 minučių. Pyragui iškepus, leiskite jam atvėsti ir tuomet išimkite jį iš kepimo formos.
Skanaus!