Varėnoje prasidėjo keturioliktasis Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalis

384394312_224508383956881_8324176875484038950_n
Varėna
Inga Videikaitė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Varėnos rajono savivaldybė

Rugsėjo 30-ąją Varėnoje prasidėjo talentingosios režisierės atminimą įamžinantis – keturioliktasis Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalis.

Festivalis prasidėjo apsilankymu režisierės amžinojo poilsio vietoje Senosios Varėnos kapinaitėse, kur artimieji, rajono vadovai, mokiniai ir svečiai uždegė žvakeles ir padėjo gėlių, o Senosios Varėnos Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje buvo aukojamos Šv. Mišios. Iškart po mišių bažnytėlėje vyko jaukiomis ir šiltomis melodijomis užburiantis Vilijos Radvilės ir Korneljos Petkutės koncertas.

Kiek vėliau Varėnos kultūros centre Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta pasveikino visus surinkusius į festivalio atidarymo šventę. Padėkojo aktoriams, režisieriams, teatrų vadovams, kurių dėka festivalis nepraranda savo populiarumo ir kiekvienais metais sugrįžta su dar unikalesne programa, naujausiais ir geriausiais savo teatrų spektakliais. „Smagu matyti, kad kiekvienais metais festivalis atranda vis daugiau žiūrovų, tad kviečiu visus nepraleisti progos pamatyti net penkiolika šiais metais vyksiančių spektaklių. Ačiū visiems prisidedantiems, kad Varėnoje spalis būtų pilnas kultūros“, – kalbėjo meras.

Taip pat buvo apdovanotas Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių konkurso laimėtojas – Lietuvos nacionalinio dramos teatro eskizas „Sibiro haiku“ pagal Jurgos Viles ir Linos Itagaki to paties pavadinimo knygą (režisierius Augustas Gornatkevičius), kurį bus galima pamatyti jau kitais metais.

Žiūrovams buvo pristatyta ir naujojo sezono spektaklių vertinimo komisija:

    Ramunė Marcinkevičiūtė – teatrologė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorė.
    Kamilė Žičkytė – teatro prodiuserė ir scenos meno kritikė.
    Eugenijus Guntulionis – Dalios Tamulevičiūtės giminės atstovas.
    Jurgita Keršienė – Varėnos kultūros centro direktorė, kultūros vadybininkė.
    Laima Denutienė – Varėnos rajono savivaldybės kultūros ir sporto skyriaus vedėja.
    Petras Mendeika – aktorius, vitražo teatro „Vaivorykštė“ įkūrėjas ir režisierius, Dalios Tamulevičiūtės mokinys (2-oji teatro aktorių laida), kraštietis iš Marcinkonių.

Festivalį atidarė 2022 m. Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių konkurso laimėtojas – šiuolaikiškas ir nuotaikingas Valstybinio Vilniaus mažojo teatro spektaklis „Tinder Dates“ pagal Gabrieles Labanauskaites to paties pavadinimo pjesę (režisieriai: Gabrielė Tuminaitė, Stasas Žirkovas ir Kirilas Glušajevas).

Šiais metais teatro mylėtojai Varėnoje turės galimybę pamatyti penkiolika geriausių Lietuvos teatrų pastatytų spektaklių, o jaunimui duris atvers scenos kalbos ir scenos judesio dirbtuvės.

Spalio 2 d. laukia dar vienas įsimintinas vakaras – fotografijų parodos iš ciklo „Dalios Tamulevičiūtės mokiniai. 2-oji teatro aktorių laida“ atidarymas ir susitikimo vakaras su Dalios Tamulevičiūtės mokiniais Varėnos kultūros centro kino ir parodų salėse (J. Basanavičiaus g. 17). Vakarą ves aktorius Remigijus Vilkaitis drauge su teatrologe Daiva Šabasevičiene.

„Antroji Dalios Adelės Tamulevičiūtės mokinių karta: Almira Grybauskaitė, Algis Mikutis, Danutė Kuodytė, Vilius Kirkilionis, Gediminas Butkus, Elvyra Piškinaitė, Ona Pučkoriūtė, Aurelija Čeredejeva-Čeredaitė, Petras Mendeika, Juozas Marcinkevičius ir Julijus Lozoraitis. Ši „tamulevičiukų“ karta ypatinga. Tai pirmoji Lietuvos profesionalių lėlių teatro aktorių laida. Kursas tapęs Vilniaus teatro „Lėlė“ branduoliu ir ypatingai garsinęs Lietuvos vardą. 1999 m. pakartojęs triumfalinį Jaunimo teatro turą Jungtinėse Valstijose, turintis galbūt plačiausią gastrolinių kelionių geografiją, lygintiną su žinomiausiomis pasaulyje lietuvių teatro trupėmis: Nekrošiaus, Tumino, Koršunovo… O pasirodymais Afrikos žemyne – toli visus pralenkęs.“

Kviečiame dalyvauti. Visą programą rasite www.daliatamulevičiute.lt