Varėnoje paminėta Gedulo ir vilties diena

Varėna
Živilė Puidokaitienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Varėnos rajono savivaldybė

Vakar Varėnoje buvo minima Gedulo ir vilties diena. Šiemet sukanka 82-eji metai, žymintys 1941 m. birželio 14 d. prasidėjusius masinius gyventojų areštus ir trėmimus, okupacijos ir genocido dienų tragiškas netektis bei primenantys pasipriešinimo aukas.

2023-iuosius metus Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė Tremtinių ir politinių kalinių metais, nes šiemet sukanka 70 metų nuo paskutinių okupuotos Lietuvos masinių trėmimų.

Minėjimas prasidėjo šv. Mišiomis Varėnos Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje (šv. Mišių metu giedojo Varėnos kultūros centro pagyvenusių žmonių mišrus choras „Varpilė).

Prie paminklo politiniams kaliniams ir tremtiniams dalyvavo Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta, vicemeras Tomas Šimukonis, Švietimo skyriaus vedėja Stasė Bingelienė, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Varėnos filialo pirmininkas Juozas Stramkauskas, pirmųjų trėmimų liudytoja Vincutė Valackaitė, Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos moksleiviai, lopšelio-darželio „Žilvitis“ ugdytiniai, miesto gyventojai bei šiuo metu Varėnoje viešintys pedagogai ir vaikai iš Ukrainos Horodoko miesto.

Rajono vadovas A. Kašėta pažymėjo, kad nuo Lietuvos geležinkelio stočių prasidėjo kelias, vedęs į nežinią: „Ta nežinia būdavo baisios kančios, netektys šeimose ir daug tūkstančių negrįžusių į savo gimtinę. Tie, kurie sugrįžo, dėjo pamatus Lietuvos atgimimui, buvo jauniems žmonėms mokytojai ir įkvepėjai“.

Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Varėnos filialo pirmininkas J. Stramkauskas prisiminė mūsų tautos tragiškus išgyvenimus ir teigė, kad dabar mūsų broliai ukrainiečiai kovoja su tuo pačiu priešu, su kuriuo kovojome ir mes 1941 metais. Priešo siekiai ir šiandien yra tokie patys: „Mes, lietuviai, labai puikiai suprantame, kas mūsų laukia, jei Ukrainai nepavyks sustabdyti šios karo bangos“.

Programoje skambėjo ansamblio „Viltis“ (vadovė Gražina Kuodienė), Juditos Ikasalienės atliekamos dainos bei Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos moksleivių kompozicija „Vilties paukštė“.