PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Sausio 27 d. 14:41

Valstybinių miškų valdymo pertvarka: skeptikai išėjo, o kiti dirba ir laukia, kas bus toliau

Marijampolė

Birutė MontvilienėŠaltinis: Etaplius.lt


27456

Prasidėjusi valstybinių miškų valdymo pertvarka jau palietė ir Suvalkijos miškininkus. Kazlų Rūdos mokomoji miškų urėdija ir Marijampolės miškų urėdija jau tapo naujai įsteigtos valstybės įmonės Valstybinių miškų urėdijos regioniniais padaliniais. Sausį abi šias įmones dėl jų reorganizacijos paliko 40 darbuotojų: 21 – Marijampolės miškų urėdiją ir 19 – Kazlų Rūdos mokomąją miškų urėdiją. Be to, iš pareigų buvo atleisti ir abiejų įmonių vadovai – Marijampolės miškų urėdas Kęstutis Bielskus ir Kazlų Rūdos mokomosios miškų urėdijos urėdas Linas Bužinskas. Laikinuoju Marijampolės regioninio padalinio viršininku paskirtas Šunskų girininkas Virginijus Rudzevičius, o Kazlų Rūdos – miško želdinimo ir apsaugos inžinierius Renatas Budrys.


Foto galerija:

miskininkai-1.jpg
miskininkai-4.jpg

Valstybinių miškų urėdijos Kazlų Rūdos regioninio padalinio laikinasis viršininkas R. Budrys, šią savaitę aplankytas „Suvalkiečio“ ir paprašytas papasakoti apie įmonėje įvykusias permainas, teigė, kad mūsų dėmesys reorganizuotai įmonei pernelyg ankstyvas. „Ypatingų permainų ar pokyčių dar nespėjome pajusti, – teigė laikinasis padalinio vadovas. – Tiesiog dirbame, kaip dirbę. Kartais nedidelių nesklandumų kyla dėl to, kad dar nespėjome perprasti įmonės administraciją palikusių darbuotojų funkcijų. Dėl įmonės reorganizacijos iš darbo išėjo septyni administracijos darbuotojai, o mes, likusieji, pasidalinome jų funkcijas. Todėl natūralu, kad dėl tokių naujovių kartais patiriame smulkių problemėlių. Štai, pavyzdžiui, turime katilinę, kuri šildo ir dalį miesto gyventojų butų. Todėl reikia laiko perprasti, kas, kur kaip, nes darbuotojas, kuris buvo atsakingas už šilumos ūkį, irgi išėjo iš darbo.“

R. Budrys teigė, kad įmonę dėl reorganizacijos palikę darbuotojai tai padarė savo noru – tiesiog tokia buvo jų valia. „Manau, kad kiekvienas viską gerai apgalvojo, apsvarstė ir sprendė, ką daryti, – sakė laikinasis regioninio padalinio vadovas. – Reorganizuojamoje įmonėje darbas buvo pasiūlytas visiems. Tačiau kol kas niekas tiksliai nežino, kas bus toliau, ar visiems bus darbo, kai į vieną filialą bus sujungti Kazlų Rūdos ir Marijampolės regioniniai padaliniai. Juolab kad dabar girdime visokių kalbų – esą, gali nutikti ir taip, kad ateityje kai kam pareigos, pavyzdžiui, bus pasiūlytos Kėdainiuose ar Jurbarke. Todėl žmonės ir svarstė, sprendė, ką daryti. Kai kam ši situacija, ypač darbininkams, galbūt, tapo pretekstu ryžtis gyvenimo pokyčiams. Juolab kad darbas miške yra sunkus, be to, ir po atviru dangumi. Juk, pavyzdžiui, „IKEA Industry“ darbo sąlygos kur kas geresnės.“

R. Budrys neslėpė, kad buvusių darbuotojų, nutarusių nepriimti pasiūlymo pereiti dirbti į reorganizuotą įmonę, sprendimui įtakos turėjo ir tai, jog Kazlų Rūdos mokomosios miškų urėdijos darbuotojai su įmonės vadovais buvo pasirašę kolektyvinę sutartį, kurioje buvo numatyta, kad reorganizacijos atveju pereiti į kitą įmonę nesutinkantiems darbuotojams įmonė išmoka 6 mėnesių vidutinio atlyginimo išeitinę išmoką.

Paklaustas, ar jo vadovaujamas regioninis padalinys nepatiria kokių nors problemų dėl to, kad iš įmonės išėjo net dvylika darbininkų, R. Budrys teigė, jog kol kas dėl to nekilo jokių sunkumų. „Pagrindiniai darbai pas mus prasideda pavasarį, kai sodinamas miškas, – sakė laikinasis padalinio viršininkas. – Galbūt, tuomet ir pajusime, kad tų darbo rankų trūksta. Kitas dalykas – kad ne visi tie dvylika darbininkų dirbo visu etatu. Buvo ir tokių, kurie dirbo tik puse ar net ketvirčiu etato.“

Reorganizuotos buvusios Kazlų Rūdos mokomosios miškų urėdijos darbuotojus apie būsimą reformą ir valstybinių miškų pertvarką dar praėjusiais metais informavo juos aplankęs ministras pirmininkas Saulius Skvernelis, aplinkos viceministras Martynas Norbutas ir Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika. Jie pristatė reformos viziją, paaiškino, kad pertvarką įgyvendins naujoji įmonė, teigė, jog tikimasi, kad užbaigus valstybinių miškų ūkio valdymo pertvarką ir sukūrus darniai veikiančią įmonę, kasmet bus sutaupoma po 10 mln. eurų įmonės lėšų ir iki 3 mln. eurų iš valstybės biudžeto. Jau dabar aišku, kad Kazlų Rūdos filiale per trejus metus bus panaikintas ir uždarytas tam tikrų reikalavimų neatitinkantis medelynas.

Planuojama, kad visos reformos metu sutaupytos lėšos bus panaudotos miškininkų atlyginimams didinti ir miškų gamtosauginėms funkcijoms sustiprinti. Tačiau kol kas reorganizuotuose regioniniuose padaliniuose dirbančių žmonių, kuriems tenka imtis įmonę palikusių darbuotojų funkcijų, atlyginimai nėra padidinti.

„Gali būti, kad šios pertvarkos rezultatas išties bus geras, – „Suvalkiečiui“ teigė laikinasis Kazlų Rūdos regioninio padalinio vadovas R. Budrys. – Tiesiog dar reikia laiko. Juolab kad pertvarka dar tik prasidėjo.“

Aplinkos ministerija skelbia, kad dėl valstybinių miškų valdymo reformos iš darbo išėjo 300 miškų urėdijose dirbusių Lietuvos žmonių.

Ričardo Pasiliausko nuotraukos