PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2020 m. Rugpjūčio 15 d. 17:31

Valstybinė darbo inspekcija aktyviau ieškos priverstinio darbo atvejų

Vilnius

Asociatyvi Etaplius.lt nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


141569

Siekiant nustatyti priverstinio darbo atvejus Valstybinė darbo inspekcija (VDI) pradėjo vykdyti bandomąjį projektą, kuriame bus skiriamas dėmesys asmenims, kurie yra išnaudojami ir verčiami dirbti be užmokesčio, socialinių garantijų, bei tinkamų darbo ir apgyvendinimo sąlygų.

Nuo rugpjūčio 1 d. VDI įsteigė specializuotą kontrolės ir prevencijos prekybos žmonėmis priverstiniam darbui ekspertų grupę, kuri analizuos nustatytus galimus priverstinio darbo atvejus, kaups ir sistemins informaciją apie juos, rinks įrodymus, kuriuos perduos ikiteisminio tyrimo institucijai.

Iki šiol VDI nepavyko įrodyti nė vieno priverstinio ar privalomojo darbo atvejo, nors įtarimų dėl tokio darbo buvo. 

„Per pastaruosius kelis metus Valstybinė darbo inspekcija identifikavo potencialias aukas, kurie buvo galimai išnaudojami darbui. Mes užpildėme dokumentus ir atidavėm informaciją ikiteisminio tyrimo institucijai, bet visos bylos buvo nutrauktos, tai tokio konkretaus įrodymo ir nebuvo“,- sakė Neteisėtos veiklos priežiūros skyriaus vedėjas Gediminas Noreika.

Priverstinį darbą Lietuvoje dažniausiai dirba asmenys iš trečiųjų užsienio šalių, kurie nemoka šalies kalbos ir nežino įstatymų. Jie ne tik nežino, kaip elgtis patekus į tokią padėtį ir į ką kreiptis, bet ir dėl patiriamo darbdavio spaudimo ar grasinimų, bijo kažkam prasitarti ir ieškoti pagalbos.

„Todėl norint geriau nustatyti ir identifikuoti tas galimas potencialas aukas VDI nuo rugpjūčio pirmos įsteigė pilotinį projektą, jame dirba du specializuoti inspektoriai, kurie gilinsis į prekybą žmonėmis darbo išnaudojimo tikslais, bei priverstinį darbą. Kur yra išnaudojami darbuotojai nebūtinai darbdavių, bet ir nusikaltėlių, kurie užsiima prekyba žmonėmis“,- teigė G. Noreika.

Priverstinis darbas apibūdinamas kaip bet koks darbas, paslaugos, įskaitant priverstinį elgetavimą, kurį prekybos žmonėmis auka verčiama dirbti prieš jos valią, t. y. panaudojant fizinį smurtą ar grasinimus arba kitaip atimant galimybę priešintis.

Alfa.lt

alfalt-logo-skaidrus.png