Valstybės kontrolei planuojama pasiūlyti atlikti švietimo sistemos valstybinį auditą

20200619_103422
Lietuva
Juliaus Kalinkso, fotobanko nuotr.
Jadvyga Bieliavska Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  ELTA

Seimo pirmininko pavaduotojas, „darbietis” Andrius Mazuronis antradienį opozicijai atstovaujančių parlamentarų vardu ketina pateikti Seimui nutarimo projektą, siūlantį pavesti Valstybės kontrolei iki 2024 m. vasario 1 d. atlikti valstybinį auditą švietimo sistemoje.

Parlamentarai prašo įvertinti, „ar tinkamai yra vykdomi įsipareigojimai dėl mokytojų ir pedagogų darbo užmokesčio ir ar lėšos skiriamos švietimui valstybės biudžete naudojamos racionaliai“.
 
Dokumente yra atkreipiamas dėmesys į tai, jog valstybės ir savivaldybių skiriamas finansavimas švietimui eilę metų didėja, tačiau švietimo sistemos prisitaikymo tempas nėra pakankamas, sunkiai sekasi pildyti mokytojų ir pedagogų gretas dėl nepatrauklių darbo sąlygų ir neapibrėžtumo švietimo srityje.
 
Seimui siūloma reaguoti „į nuolatinį mokytojų ir pedagogų reiškiamą nepasitenkinimą gaunamu darbo užmokesčiu, netinkamomis darbo sąlygomis“.
 
Nutarimo projekte kalbama ir apie savivaldybių nuogąstavimus dėl valstybės deleguotų funkcijų švietimo srityje neužtikrinto finansavimo (įtraukiojo ugdymo, mokymo priemonių nepakankamas finansavimas).
 
„Valstybės kontrolė ir Valstybės duomenų agentūra skirtingai skaičiuoja mokytojų ir pedagogų atlyginimus, dėl ko  švietimo, mokslo ir sporto ministerija remiasi skaičiais, kurie neatitinka realiai gaunamų mokytojų ir pedagogų algų, nors valstybės biudžete švietimui skirtos lėšos jau viršija Europos Sąjungos vidurkį, o tai skatina daryti prielaidas, jog lėšos švietimui galimai naudojamos neracionaliai“, – sakoma nutarimo projekte.
 
Kartu su „darbiečiais“ nutarimo projektą pasirašė per 40 Seimo opozicinėms frakcijos atstovaujančių parlamentarų. Dokumento projektą parėmė Seimo nariai Saulius Skvernelis, Jonas Pinskus, Aušrinė Norkienė, Rasa Budbergytė, Eugenijus Jovaiša, Vilija Targamadzė, Rima Baškienė, Algirdas Butkevičius, Aurelijus Veryga, Dovilė Šakalienė, Rita Tamašunienė, Jonas Jarutis, Agnė Širinskienė ir kiti parlamentarai.
 
Seimo teisininkai: ar realus audito atlikimo terminas?
 
Įvertinęs nutarimo projektą, Seimo Teisės departamentas siūlo nurodyti, kokio tipo auditą – finansinį, veiklos ar atitikties, Valstybės kontrolei pavedama atlikti.
 
Taip pat Seimo teisininkai suabejojo dėl pasiūlyto audito atlikimo termino.
 
„Atsižvelgiant į pavedamo atlikti valstybinio audito turinį ir apimtį, svarstytina, ar realus projekte nustatytas valstybinio audito atlikimo terminas – 2024 m. vasario 1 d.“, – sakoma Seimo Teisės departamento išvadoje.
 
Kaip ELTA jau skelbė, Seimo narė Jurgita Šiugždinienė pirmadienį įregistravo nutarimo projektą, kuriuo siūlo pavesti Valstybės kontrolei iki 2024 m. gegužės 15 d. atlikti valstybinį veiklos auditą. Dokumento projekte, kurį planuojama pateikti irgi antradienį, prašoma  įvertinti, ar tinkamai ir laikantis teisės aktų savivaldos ir mokymo įstaigų lygiu yra įgyvendinami valstybės vykdomi įsipareigojimai dėl mokytojų ir kitų pedagoginių darbuotojų darbo užmokesčio.
 
Parlamentarė norėtų išsiaiškinti, ar savivaldybės yra patvirtinusios efektyvius ir optimalius ugdymo įstaigų tinklo planus, ar  skiria ugdymo įstaigoms visą joms priklausantį darbo užmokesčio fondą, ar efektyviai naudojamos mokymo lėšos, skiriamos kaip valstybės biudžeto speciali tikslinė dotacija ugdymo reikmėms finansuoti.
 
Buvusi Švietimo, mokslo ir sporto ministrė J. Šiugždinienė taip pat siūlo paprašyti Valstybės kontrolės įvertinti, ar švietimo įstaiga darbo užmokesčio fondą naudoja taip, kad būtų sudaromos galimybės darbuotojams mokėti didžiausią galimą darbo užmokestį.