Valgydami po plytelę šokolado per dieną išvengsite kai kurių ligų

Lietuva
Pexels.com nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BBC.com

Žmonės jau šimtus metų vartoja šokoladą. Ilgus metus jis buvo skystos kakavos, pagamintos iš kakavos pupelių, pavidalu. Kai kuriose kultūrose nuo to laiko į jį buvo pradėta dėti pieno ir cukraus. Tačiau tie, kurie vis dar vartoja juodąjį šokoladą be pridėtinių skonio stipriklių ir saldiklių, įžiebė diskusijas, ar šokoladas gali būti naudingas mūsų sveikatai.

Pavyzdžiui, kunų indėnai, gyvenantys Panamos San Blaso salose, turi žemą kraujospūdį, kuris nekyla su amžiumi, taip pat mažai širdies priepuolių, insultų, diabeto ir vėžio, sako Marji McCullough, Amerikos vėžio draugijos epidemiologijos tyrimų direktorė.

Ir priešingai, nei sako moksliniai tyrimai, kad per didelis druskos kiekis gali padidinti kraujospūdį, jie suvartoja druskos tiek pat, kiek ir vidutinis JAV žmogus.

Norėdama sužinoti, kaip tiksliai jie maitinasi, McCullough aplankė kunų indėnus. Tyrėja išsiaiškino, kad jie kasdien išgerdavo maždaug keturis puodelius kakavos, sumaišytos su vandeniu ir nedideliu kiekiu cukraus.

Tačiau McCullough negali tvirtai priskirti kakavos gėrimui puikios kunų sveikatos – juolab, kad jie taip pat valgė dvigubai daugiau vaisių ir keturis kartus daugiau žuvies nei JAV gyventojai. Be to, jie gyvena aktyvesnį gyvenimo būdą nei mes paprastai darome Vakaruose.

Daugelis kitų stebėjimo tyrimų nagrinėjo juodojo šokolado naudą širdžiai. Viename tyrime mokslininkai ištyrė 20 000 žmonių mitybą bei sveikatą ir nustatė, kad šokolado iki 100 gramų, įskaitant ir pienišką, suvartojimas per dieną buvo susijęs su mažesne širdies ligų ir insulto rizika.

Buvo ištirta, kad kakavos nauda sveikatai gali būti susijusi su dideliu flavonoidų kiekiu ir augaliniais junginiais, kurie taip pat randami uogose ir arbatoje.

Kakavos papildų ir multivitaminų rezultatų tyrime, kuriame dalyvavo 21 000 žmonių, nustatyta, kad kasdien vartojant 400–500 mg kakavos flavonoidų papildų, gali sumažėti rizika mirti nuo širdies ligų, nes sumažėja kraujospūdis ir uždegimai organizme.

Mokslininkai naudojo papildus, o ne tikrą kakavą, nes flavonoidų koncentracija gali labai skirtis įvairiuose šokolado prekės ženkluose, priklausomai nuo derliaus nuėmimo, gamybos ir perdirbimo.

Tamsiame šokolade gali būti iki keturių kartų daugiau flavonoidų nei arbatoje, tačiau tyrimai rodo, kad gamybos proceso metu flavanolio kiekis sumažėja.

Nors Europos maisto standartų tarnyba (EFSA) teigia, kad maždaug 200 mg kakavos flavonoidų arba 10 g juodojo šokolado yra naudingi, naujesni duomenys rodo, kad  norint pajusti naudą, reikėtų suvartoti apie 500 mg flavonoidų per dieną. Tai atitinka šiek tiek mažiau nei vieną mažą 30 g šokolado plytelę. Kuo tamsesnis šokoladas, tuo didesnis jame flavonoidų kiekis.

Daroma išvada, kad reguliarus tamsaus šokolado vartojimas gali turėti naudos mūsų sveikatai, o labiausiai – širdžiai.