PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Virtuvė2023 m. Rugpjūčio 9 d. 16:51

Valgomos gėlės: receptai, kurie patiks ne tik gurmanams

Pakruojis

Pakruojo dvarasŠaltinis: Etaplius.lt


275107

Valgomos gėlės – viena karščiausių kulinarijos tendencijų, tačiau gėlės maiste naudojamos jau nuo antikos laikų. Vėliau jos atrado vietą Europos dvarų virtuvėse – manoma, kad Anglijos karalienė Elžbieta I-oji dar XVI a. mėgaudavosi cukruotais gėlių žiedlapiais, o XIX a. pabaigoje aristokratų virtuvėse pyragaičius pamėgsta puošti našlaičių ir agurklių žiedais.


Foto galerija:


XIX a. gyvenimo akimirkas atkuriančiame Pakruojo dvare valgomoms gėlėms taip pat skiriamas didelis dėmesys: čia vykstančiame Vasaros gėlių festivalyje jas galima ne tik išvysti gėlių kompozicijose, bet ir paskanauti vietinės karčemos patiekaluose.

Štai 3 įdomiausios valgomos gėlės, šiuo metu žydinčios didžiausiame Šiaurės Europoje gėlių festivalyje, ir keli receptai gurmaniškam įkvėpimui.

Medetkos

Medetkas turbūt kiekvienas pažįsta iš ryškiai oranžinių ir geltonų žiedų – saulėtos medetkų galvos jau džiugina ir gėlių festivalio lankytojus Pakruojo dvare.

Šias vienmetes gėles labai mėgsta ne tik bitutės ir drugeliai, bet ir virtuvės šefai, mat medetkos pasižymi išskirtiniu, kiek citrusiniu skoniu. Valgiui naudojami tik medetkų žiedlapiai, kurie suteikia įdomaus skonio šviežioms salotoms, sriuboms, ryžių patiekalams.

Greipfrutų salotos su medetkomis

Ingredientai: Salotoms: kelios saujos gražgarsčių, 1 apelsino, 1 greipfruto, 4-6 medetkų žiedų, 1 avokado, mėgstamų žalumynų. Užpilui: 1 apelsino sulčių, 2 v. šaukštų tahini pastos, 1 v. šaukšto medaus, 1 išspaustos skiltelės česnako. Puošimui: 1 medetkos žiedlapių.

Gaminimo eiga: Nulupkite ir susmulkinkite apelsiną, greipfrutą ir avokadą. Susmulkinkite žalumynus. Atskirkite žiedlapius nuo medetkų žiedų. Sumaišykite visus salotų ingredientus. Pasiruoškite užpilą, užpilkite juo salotas ir dar kartą gerai sumaišykite. Papuoškite patiekalą medetkų žiedlapiais. Skanaus!

Nasturtos

Nasturtos – dar viena vienmetė gėlė, kuri ne tik nuostabiai atrodo darželiuose, bet ir turi puikių skoninių savybių. Nasturtų žiedai būna skaisčių spalvų, nuo ryškiai rožinės iki auksinės ir oranžinės. Tai viena plačiausiai panaudojamų valgomų gėlių – maistui gali būti naudojami ne tik nasturtų žiedlapiai, bet ir lapeliai, stiebai ar netgi sėklos. Suteikia patiekalams lengvą pipirinį prieskonį.

Skrudintų burokėlių, rikotos ir nasturtų salotos

Ingredientai: Salotoms: 3 švieži burokėliai, 125 g rikotos arba ožkų pieno sūrio, pora saujų špinatų, pora saujų gražgarsčių, 1 smulkintas šalotas. Užpilui: 60 ml alyvuogių aliejaus, pusės citrinos sultys, 2 v. šaukštai prancūziškų garstyčių, druska ir pipirai. Puošimui: 12 nasturtų žiedų.

Gaminimo eiga: Burokėlius aptepkite alyvuogių aliejumi ir skrudinkite orkaitėje 220 laipsnių temperatūroje apie 45-60 min. Atvėsusius burokėlius nulupkite ir susmulkinkite riekutėmis. Sumaišykite visus salotų ingredientus. Pasiruoškite užpilą, užpilkite juo salotas ir dar kartą viską gerai permaišykite. Puoškite nasturtų žiedais ir skanaukite.

Monardos

Monardos – tai mėtų šeimos augalas, kuris visą vasarą žydi nuostabių spalvų žiedais. Vasaros gėlių festivalio metu Pakruojo dvaro lankytojai gali atsigaivinti naminiais monardų ledais, tačiau monardos turi ir kitų panaudojimo būdų kulinarijoje. Jų skonis ir kvapas šiek tiek primena raudonėlius bei čiobrelius.

Naminė duona su monardų žiedlapiais

Ingredientai: 360 g pilno grūdo kvietinių miltų, 165 g aukščiausios rūšies kvietinių miltų, 350 ml šilto vandens, 8 g sausų mielių, sauja monardų žiedlapių, 2 v. šaukštai medaus, 2 v. šaukštai sviesto, 1 šaukštelis druskos, 1 kiaušinis.

Gaminimo eiga: Dubenyje sumaišykite mieles, vandenį ir sviestą, suberkite miltus ir monardų žiedlapius. Išminkykite tešlą ir palikite kambario temperatūroje pakilti, pridengę dubenį rankšluosčiu. Maždaug po valandos tešlą gerai perminkykite, padalinkite į dvi dalis ir suformuokite du kepalus. Palikite dar 20 min. pakilti (pridenkite sudrėkintu virtuviniu rankšluosčiu). Paviršių aptepkite kiaušinio plakiniu, dekoruokite monardų žiedlapiais. Kepkite duoną 200 laipsnių Celsijaus temperatūroje apie 45 min.

Dar daugiau valgomų gėlių atrasti galite kiekvieną dieną vykstančiame Vasaros gėlių festivalyje, kuris tęsis iki pat rugsėjo 10 dienos.