REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2020 m. Gruodžio 14 d. 08:24

Valdžia ragina pranešti apie nesilaikančius karantino tvarkos, tačiau tai gali apkarsti patiems pranešėjams

Vilnius

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


158135

Kas savaitę vis griežtesnės karantino priemonės sulaukia ne tik pritarimo, bet ir žmonių pasipiktinimo dėl varžomos laisvės. Ne vienas į karantino reikalavimus numoja ranka, o teisėsauga nespėja visų sužiūrėti. Valdžia ir teisėsauga prašo žmonių būti pilietiškais ir pranešti apie nesilaikančius tvarkos, tačiau toks pranešimas gali apkarsti patiems pranešėjams.

Kad policija vargiai pajėgi sužiūrėti tiek turinčius izoliuotis, tiek turinčius laikytis karantino reikalavimų, buvo aišku dar lapkričio pabaigoje, kai susirgusiųjų skaičiai kasdien dar neviršydavo 3 tūkst. naujų atvejų. Policijos departamentas (PD) tuo metu teigė, kad per dieną patikrina tik kelis šimtus izoliacijoje esančių asmenų, nors tokių asmenų skaičius kasdien paaugdavo keliais tūkstančiais.

Šiomis dienomis policijos situacija – dar sudėtingesnė: tenka ne tik prižiūrėti sparčiai augantį būrį izoliuotis turinčių asmenų, bet ir prižiūrėti, kaip visuomenė laikosi vis griežtesnių karantino reikalavimų.

Pajėgumų tam trūksta. Todėl prašoma visuomenės pagalbos. „Aišku, labiausiai tikėtina, kada mes galime pamatyti tam tikrus pažeidimus, tai kaimynai, kurie pamato suorganizuotą balių. Labai tikėtina, kad jie gali apie tai pranešti tiems patiems policijos pareigūnams“, – praėjusią savaitę LNK žinioms sakė dabar jau buvęs Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Apie tai, kad į gautą informaciją teisėsauga reaguos, teigė ir PD atstovas Ramūnas Matonis.

Tačiau tokie pranešimai gali apkarsti ne tik pažeidėjams, bet ir patiems pranešėjams – šiais laikais, kai pranešimas visuomenėje vis dar laikomas skundimu, negarbingu elgesiu, pranešėjams vis dar iškyla keblumų dėl anonimiškumo. Tiek teisininkai, tiek pati teisėsauga pripažįsta, kad baudžiamojon ar administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo turi galimybę sužinoti, kas apie jį pranešė policijai. Tokia tikimybė susigadinti santykius su kaimynais ar net sulaukti keršto neskatina pranešti apie daromus pažeidimus.

Gerai paieškojus rasti galima

PD Komunikacijos skyriaus specialistai nurodė, kad egzistuoja visa teisės aktų sistema, pagal kurią už smulkius pažeidimus baudžiami asmenys gali susipažinti su visa bylos medžiaga, taigi ir sužinoti, kas pranešė apie juos policijai. Tačiau egzistuoja kelios išimtys.

„Administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens teisės susipažinti nustatyta Administracinių nusižengimų kodekse.

Administracinių nusižengimų kodekso 577 straipsnio „Administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo, jo teisės ir pareigos“ 2 dalies 1 punkte nustatyta, kad administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo turi teisę susipažinti su bylos medžiaga. Administracinių nusižengimų kodeksas nustato momentą, nuo kurio administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujantys asmenys turi teisę susipažinti su visa tyrimo medžiaga.

Administracinių nusižengimų kodekso 570 straipsnio „Administracinių nusižengimų bylų viešumas“ 3 dalyje nustatyta, kad, surašius administracinio nusižengimo protokolą, administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo, nukentėjusysis ar jų atstovai turi teisę susipažinti su visa pareigūnų atlikto tyrimo medžiaga, taip pat su bylos medžiaga, pateikta bylos nagrinėjimo metu.

Duomenys, su kuriais išvardyti asmenys nesupažindinami, nustatyti Administracinių nusižengimo kodekso 581 straipsnio „Liudytojas“ 5 dalyje. Šioje dalyje nustatyta asmenų, kurių konfidencialumas turi būti užtikrinamas Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo nustatyta tvarka, duomenys nepateikiami“, – rašoma PD specialistų pateiktame atsakyme.

Minimame ANK straipsnyje nurodoma, kad kai kurių asmenų konfidencialumas turi būti užtikrintas Pranešėjų apsaugos įstatymo nustatyta tvarka. Jei tokius asmenis tenka apklausti, neatskleidžiami jų duomenys, slepiama išvaizda ir iškraipomas balsas.

Anot advokato, „TRINITI JUREX“ partnerio Laimono Judicko, realybė visgi tokia, kad pati policija neišduos, kas pateikė informaciją, tačiau tiek baudžiamojon, tiek administracinėn atsakomybėn patraukti žmonės dažniausiai gali sužinoti, kas apie juos pranešė policijai, jei baudžiamoji arba administracinio nusižengimo byla atsiduria teisme. Tokius duomenis galima rasti gerai pastudijavus bylos medžiagą.

Alfa.lt

alfalt-logo-skaidrus.png



REDAKCIJA REKOMENDUOJA