PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2021 m. Lapkričio 3 d. 18:01

Valdančiųjų kritika prezidentui: prezidentas deklaruoja, kad mokesčių mokėtojai privalo mokėti antivakseriams

Vilnius

Seimo narys Eugenijus Gentvilas. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


193000

Valdančiųjų frakcijų atstovai kritikuoja prezidento veto įstatymo pataisoms, numatančioms už privalomą testavimą darbuotojams mokėti savo lėšomis. Anot jų, jei sprendimo būdai kovoje su pandemija prezidentui nepriimtini, jis turėtų pateikti savo argumentuotus siūlymus.  

„Vyriausybė pasiūlė sprendimą, jam buvo Seime pritarta ir prezidentas jį vetavo. Norėtųsi išgirsti, tai koks yra prezidento pandemijos valdymo siūlymas?“, – Eltai sakė Laisvės frakcijos Seime seniūnė Ieva Pakarklytė.

„Siūlymas buvo pagrįstas, nes nemokamas testavimas nėra nemokamas. Mes žinome, kad nemokamų pietų nebūna ir tuos testus apmoka mokesčių mokėtojai, kurie yra atsakingi pasiskiepiję žmonės“, – pridūrė Laisvės frakcijos seniūnė.

I. Pakarklytės teigimu, nors prezidentas Vyriausybės iniciatyvoms skatinti skiepytis nepritaria, jo paties pozicija iki galo nėra aiški.  

„Dėl pandemijos valdymo matome jau iš Prezidentūros pozicijos mėtymosi – žingsnis į priekį, žingsnis atgal, bet nėra aiškumo. Tą poziciją mes matėme per pastarąjį pusmetį: nuo per mažai dėmesio vakcinacijai iki perlenktos lazdos, o štai dabar – darbuotojų apmokamo testavimo įstatymo vetavimo“, – sakė I. Pakarklytė.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas mano, kad prezidentas sprendimą priėmė nesivadovaudamas savo įsitikinimais, tačiau laikydamasis populistinės pasaulėžiūros.

„Prezidentas nori įtikti visiems, sakydamas, kad yra už skiepus, taip pat yra ir už tuos, kurie nenori skiepytis, kurie yra prieš skiepus. Ar ilgai prezidentui pavyks išsilaikyti ant siauro lyno, aš nežinau. Bandymas įtikti visiems nėra pasaulėžiūra, tai yra populizmas“, – sprendimą kritikavo E. Gentvilas.

Jo teigimu, visi turi vienodas sąlygas pasiskiepyti, todėl palaikyti nenorinčius skiepytis yra nesąžininga pasiskiepijusių atžvilgiu. Anot jo, valstybė neprivalo apmokėti skiepytis atsisakančių asmenų testų, kai egzistuoja nemokama alternatyva – vakcina.

„Sudaryta galimybė pasinaudoti valstybės lėšomis apmokėtomis vakcinomis. Bet prezidentas deklaruoja, kad mokesčių mokėtojai vis tiek privalo mokėti antivakseriams, bailiams, kurie net ir testo nenori darytis už savo pinigus, nenori vakcinuotis už Lietuvos pinigus“, – sakė E. Gentvilas.

„Dabar visi mokesčių mokėtojai savo pinigais turės mokėti tiems, kurie sąmoningai nesivakcinuoja ir rodo visiems vidurinį pirštą, sakydami, kad niekur jūs nedingsite, savo pinigais mokėsite už testus už mane“, – prezidento vetavimą kritikavo E. Gentvilas.

ELTA primena, prezidento atmestos Žmogaus užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisos, numato, kad nenorintieji skiepytis už privalomus testus nuo koronaviruso privalo susimokėti patys. Sutikus darbdaviui, testavimosi kaštus padengtų jis. Pasak prezidento, sprendimas nesavalaikis dėl epidemiologinės situacijos Lietuvoje.

„Ekstremalios situacijos metu valstybė privalo pasirūpinti žmonių sveikatos apsauga ir užtikrinti, kad visiems būtų prieinamas skiepijimas, testavimas ir gydymas. Šių procesų negalima priešpastatyti vienas kitam“, – pirmąją priežastį įvardijo prezidentas.

Pasak jo, sumažėjęs testavimosi prieinamumas apsunkintų pandemijos valdymą.

„Kuo daugiau galimybių pasitikrinti, tuo mažiau prielaidų virusui sklisti“, – sakė prezidentas.

Trečiasis motyvas, pažymi G. Nausėda, susijęs su visuomenėje juntamu susipriešinimu. Anot prezidento, ir taip nesutarianti visuomenė, priėmus šį įstatymą dar labiau susiskaldytų.

„Mokamo privalomo testavimo įsigaliojimas toliau skaldytų visuomenę, mažintų pasitikėjimą valstybe ir nespręstų pagrindinių nesiskiepijimo priežasčių – baimės ir dezinformacijos“, – dėstė valstybės vadovas.

ELTA