Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt
Ko gera, pati aktualiausia tema visoje šalyje išlieka vakcinavimas. Lietuvai ir Europai svarstant apie tam tikrus atlaisvinimus tiems, kurie pasiskiepiję, tiems, kurie jau persirgę koronavirusu, ar turintiems neigiamus testo rezultatus, stebimas išaugęs susidomėjimas galimybe pasiskiepyti. Taip pat šią savaitę startavo elektroninė registracijos skiepijimuisi sistema. Vakcinavimo procesą ir jo ypatumus Marijampolėje apžvelgia vakcinavimo koordinatorė, Marijampolės savivaldybės mero patarėja Agnė Pavelčikienė.
Ko gera, daugeliui marijampoliečių įdomu, kaip vyksta vakcinavimo procesas Marijampolėje, lyginant su visos šalies vidurkiu?
Jau kuris laikas, kai pasiskiepijusių gyventojų skaičiumi mes lenkiame Lietuvos vidurkį. Gegužės 12 dienos duomenimis pasiskiepijo 16 710 Marijampolės savivaldybės gyventojų, t.y. 31,3 proc. nuo visų Marijampolės gyventojų skaičiaus. Lietuvoje šis skaičius yra 29,5 procento. Pilnai imunizuoti, arba kitaip sakant, pasiskiepiję dviem vakcinos dozėmis, yra 8324 marijampoliečiai, t.y. 15,6 proc., šalies vidurkis – 14,8 proc.
Taip pat esame tie, kurie padarė didžiausią proveržį senjorų skiepijimo procese. Balandžio viduryje buvo išties neramu dėl vangoko senjorų skiepijimosi. Dabar vos ne iš statistinės lentelės galo pakilome į 11 vietą. Tokiam proveržiui didelės įtakos turėjo asmeniniai kvietimai, Marijampolės trečiojo amžiaus universiteto bendruomenės narių įsitraukimas, o didžiausią pokytį pamatėme po akcijos „Palydėk senjorą skiepytis ir pasiskiepyk pats“. Geriausia šioje akcijoje buvo tai, kad skiepytis atvyko senjorai, kuriems jau per 70 metų, ir kurie pasiskiepyti galėjo gerokai anksčiau, tačiau vis delsė ar abejojo. Artimųjų paraginimai ir padrąsinimai, akivaizdu, kad yra pati veiksmingiausia priemonė.
Skaičiuojame, kad šiuo metu pasiskiepiję yra 64,6 proc. Marijampolės savivaldybės senjorų. Vis dar raginame tuos, kurie dvejoja, apsispręsti ir apsaugoti save, nes vyresni žmonės yra labiausiai pažeidžiami koronaviruso.
Gegužės 9 dieną startavo elektroninė vakcinavimo registracijos sistema, kurioje galėjo registruotis 55 metų amžiaus ir vyresni bei lėtinėmis ligomis sergantys gyventojai. Tačiau pasigirdo atvejų, kai sistema užregistravo ir trisdešimtmečius. Kaip veikia ši sistema?
LR Vyriausybė nusprendė nuo gegužės 10 dienos pradėti masinį etapinį skiepijimą. Kitaip sakant, skiepijimas vyksta pagal amžiaus grupes.
Nuo gegužės 10 dienos – vyresni nei 55 metų gyventojai;
Nuo gegužės 17 d. – vyresni nei 45 metų gyventojai;
Nuo gegužės 24 d. – vyresni nei 35 metų gyventojai;
Nuo gegužės 31 d. – vyresni nei 16 metų gyventojai.
Asmens duomenis, pagal gimimo datą, į šią sistemą „užkrauna“ VĮ Registrų centras. Taip pat šioje sistemoje yra duomenys ir asmenų, sergančių lėtinėmis ligomis, kurie taip pat kviečiami registruotis skiepijimui.
Tad, jeigu šią savaitę skiepams užsiregistravo jaunesnis nei 55 metų amžiaus žmogus, tai gali reikšti, kad jis turi lėtinę ligą ir priklauso skiepijimo prioritetinei grupei. Neretai būna ir taip, kad žmonės net nežino, kad jų turima liga yra priskiriama lėtinių ligų sąrašui.
Nuo pirmadienio elektroninėje sistemoje jau galės registruotis 45 metų amžiaus ir vyresni gyventojai. Registruoti galima ir save, ir kitą asmenį, tereikia turėti el. prisijungimą, pvz., elektroninę bankininkystę. Ministerija žada, kad nuo kitos savaitės užsiregistruoti bus galima ir paskambinus telefonu 1808. Tai aktualu tiems, kurie neturi el. bankininkystės ar artimojo, kuris juos užregistruotų.
Ši registravimo sistema yra bendra visai Lietuvai ir LR sveikatos ministerija planuoja sparčiai sistemoje dalintis informacija apie vakcinų kiekius ir siekti, kad registruotis skiepui, pasirenkant norimą vakciną ir tinkamiausią laiką, būtų galima tik per šią sistemą.
Todėl mes jau nebeprašome įmonių siųsti mums savo norinčių pasiskiepyti darbuotojų sąrašus ir atskirai nebeorganizuojame jų skiepijimo. Tačiau, jei asmenys priklauso aukštesniam skiepijamų žmonių prioritetui, pavyzdžiui, pedagogai, abiturientai, asmenys, kurie slaugo ligonius ir pan. , jiems reikia kreiptis el. paštu duomenys@marijampolespspc.lt atsiunčiant prioritetą patvirtinantį dokumentą, vardą pavardę ir kontaktinį telefono numerį. Specialistai su jais susisieks ir paskirs artimiausią laiką skiepams.
Prasidėjo etapinė masinė vakcinacija, ar su jos pradžia didėja ir vakcinų, skiriamų Marijampolei, kiekiai ?
Tikrai negauname vakcinų tiek, kiek norėtumėm. Didžiausia lig šiol buvusi siunta, gauta balandžio pabaigoje – 2600 vien tik „AstraZeneca“ vakcinos dozių. Įprastai, sumuojant visų gamintojų vakcinas, jų gauname apie 2000-3000 per savaitę, tačiau iškart pusė kiekio skiriama revakcinacijai.
O kiek žmonių per dieną ar per savaitę paskiepyti yra pajėgus Marijampolės vakcinavimo centras?
Šiuo metu centras dirba pagal gaunamų vakcinų kiekius. Kiekvienos savaitės pabaigoje sudarinėjame vakcinavimo planus ateinančiai savaitei, kuriuos galite pamatyti savivaldybės interneto svetainėje, ir dažniausiai vakcinavimo centro darbą organizuojame nuo 9 iki 16 val. darbo dienomis. Dirbant tokiu grafiku, galime paskiepyti iki 900 žmonių per dieną.
Jeigu pradėsime gauti didesnes vakcinų siuntas, ilgės vakcinavimo centro darbo laikas, tiek dienomis, tiek valandomis. Dirbsime iki 21 valandos ir šešias dienas per savaitę. Taip pat, jeigu didės skiepijimo apimtys, visas vidaus patalpas paliksime skiepijimo procesui, o 15 min. , po skiepo laukiamasis bus palapinėje lauke. Tai geras sprendimas ypač šiltuoju metų laiku.
Džiaugiuosi, kad vakcinavimo centre dirba daug savanorių, tačiau tie patys žmonės negali nuolat nepertraukiamai savanoriauti, todėl tikrai ieškosime papildomų pagalbininkų ypač darbo dienomis ir darbo valandomis.
Marijampoliečiai teiraujasi, ar reikia registruotis ir revakcinacijai?
Ne, kol kas revakcinacijai registruotis nereikia, tiesiog nereikia praleisti termino. Kitaip sakant, jeigu pasiskiepijote „Pfizer“ vakcina, tai antros dozės ateiti reikia po 3 savaičių. Jeigu „Moderna“ – po 4 savaičių, jeigu „AstraZeneca“ – po 4-12 savaičių.
Taigi, matant, kad artėja terminas, reikia pasižiūrėti savaitinius vakcinavimo planus ir pasirinkti tinkamą dieną, kai skiepijama jums reikalinga vakcina. Jeigu jau atsitiko taip, kad neapsižiūrėjote ar sirgote, tuomet nedelskite ir rinkitės artimiausią dieną pasiskiepyti antra doze.
Ar jaučiamas išaugęs susidomėjimas galimybėmis skiepytis, kai buvo priimtas sprendimas įvesti galimybių pasą?
Susidomėjimas galimybe pasiskiepyti išties jaučiamas, tačiau sunku pasakyti, kas tai įtakoja. Ar galimybių pasas, ar noras apsaugoti save, ar didelis kelionių išsiilgimas. Planuojama, kad nuo gegužės 24 dienos Lietuvoje bus įvestas Galimybių pasas, kuris atlaisvins tam tikrus apribojimus paskiepytiems žmonėms, praėjus 1 savaitei po „Pfizer“ ar „Moderna“ vakcinų antrosios dozės, praėjus 4 savaitėms po „Janssen“ vakcinos, praėjus 4 savaitėms po pirmosios „AstraZeneca“ dozės, tačiau ne ilgiau nei 12 savaičių po pirmos dozės. Taip pat iš karto po antros „AstraZeneca“ dozės.