Sveikata2024 m. Rugpjūčio 22 d. 11:41

Vakcinacijos apimtys Šilutės rajone: kas džiugina, o kur reikia pasistengti

Šilutė

Skiepai / Alfa.lt nuotr.

EtapliusŠaltinis: Nacionalinis visuomenės sveikatos centras


315012

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos priminimas apsaugoti save ir artimuosius nuo vakcinomis valdomų ligų.

Vakcinacija kasmet išsaugo milijonus gyvybių ir plačiai pripažįstama kaip sėkmingiausia ir ekonomiškai efektyviausia sveikatos intervencija. Skiepai apsaugo nuo vakcinomis valdomų užkrečiamųjų ligų, neįgalumo ir mirties. Svarbu atminti, kad skiepų pagalba apsaugomi ne tik pasiskiepiję asmenys, bet ir tie, kurie dėl sveikatos būklės to padaryti negali.

Prioritetas – didinti vakcinacijos aprėptis

Siekdama užtikrinti pakankamą gyventojų apsaugą nuo vakcinomis valdomų užkrečiamųjų ligų bei valdyti šių ligų plitimą visuomenėje, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) patvirtino Nacionalinę imunoprofilaktikos programą 2024–2028 metams (Programa), kurioje nurodytas Lietuvos imunoprofilaktikos tikslas, uždaviniai, siekiami rezultatai, vertinimo kriterijai, Programos įgyvendinimas, koordinavimo ir įgyvendinimo priemonės. Pagrindinis imunoprofilaktinio darbo kriterijus yra profilaktinių skiepijimų aprėptys, kurios vertinamos pagal tam tikrų amžiaus grupių paskiepytų vaikų procentinę išraišką. Svarbiausi rodikliai yra 1 ir 2 metų amžiaus vaikų skiepijimų aprėptys nuo difterijos, kokliušo, poliomielito ir tymų, nes tai ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) naudojami kriterijai, rodantys pirminę imunizaciją. PSO duomenimis, gerais vakcinacijos rodikliais laikoma, kai paskiepytųjų skaičius šalyje ir jos regionuose siekia 90–95 proc. tikslinės grupės asmenų. Programoje numatyti siekiami rezultatai – didinti skiepijimo aprėptis ir užtikrinti ne mažesnes kaip 90 proc. vaikų skiepijimo aprėptis visoje šalyje ir kiekvienoje savivaldybėje, o nuo tymų ir raudonukės – ne mažesnes kaip 95 proc.

Kai kur reikia pasistengti

Galime pasidžiaugti, kad 2023 m. Šilutės rajono savivaldybėje tuberkuliozės vakcina vaikų iki 1 m. amžiaus, hepatito B vakcina vaikų 1 m. amžiaus, kokliušo, difterijos, stabligės vakcina vaikų 1 m. amžiaus, tymų, epideminio parotito, raudonukės vakcina vaikų 2 m. amžiaus skiepijimo aprėptys didesnės nei Klaipėdos apskrityje ir Lietuvoje. Šilutės r. savivaldybėje tuberkuliozės vakcina vaikų iki 1 m. amžiaus skiepijimo apimtys siekė 95,11 proc., kokliušo, difterijos, stabligės vakcina vaikų 1 m. amžiaus – 91,45 proc., tymų, epideminio parotito, raudonukės vakcina vaikų 2 m. amžiaus – 87,41 proc. Tačiau nagrinėjant trijų metų laikotarpį matoma vakcinacijos aprėpčių mažėjimo tendencija Šilutės rajono savivaldybėje. Per minėtą laikotarpį vakcinacija tuberkuliozės vakcina sumažėjo nuo 96,28 proc. iki 95,11 proc., epideminio parotito, raudonukės vakcina nuo 94,18 proc. iki 87,41 proc. Vakcinacijos dėka Šilutės r. savivaldybėje eilę metų buvo išvengta skiepijimais valdomų užkrečiamųjų ligų.

Laikytis PSO rekomendacijų

Mažėjant skiepijimo aprėptims, formuojasi pažeidžiamų asmenų grupės ir kyla reali grėsmė, kad pamirštos užkrečiamosios ligos (tymai, raudonukė, kokliušas, difterija ir kt.) vėl gali sugrįžti. Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorius (Skiepų kalendorius) atitinka visas PSO rekomendacijas dėl imunizacijos programų vykdymo bei maksimaliai priartintas prie kitose Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės (ES / EEE) šalyse naudojamų vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Lietuvoje pagal Skiepų kalendorių naujagimiai, kūdikiai ir vaikai skiepijami valstybės lėšomis nuo 14 infekcijų. Labai svarbu vakcinuoti visomis Skiepų kalendoriuje numatytomis vakcinomis. Patariame tėvams sprendimus dėl vaikų skiepijimo priimti atsakingai, iškilus klausimų ar abejonių – tartis su medikais, kurie suteiks mokslu grįstos informacijos.

#ŠILUTĮ#SKIEPAI#APIMTYS#NVSO