Vaistiniai grybai ir kiti papildai gali padėti stiprinti imunitetą bei užkirsti kelią ligoms

Lietuva
Pexels.com nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Healthline.com

Norint išvengti infekcijų ir ligų, būtina išlaikyti sveiką imuninę sistemą visus metus. Svarbiausi imuninės sistemos stiprinimo būdai yra sveikos gyvensenos pasirinkimai valgant maistingą maistą ir pakankamai miegant bei mankštinantis. Organizmo papildymas tam tikrais vitaminais, mineralais, žolelėmis ir kitomis medžiagomis gali padėti pagerinti imuninį atsaką ir potencialiai apsaugoti nuo ligų.

1. Vitaminas D

Vitaminas D yra riebaluose tirpi maistinė medžiaga, būtina jūsų imuninės sistemos sveikatai ir funkcionavimui.

Šis vitaminas sustiprina monocitų ir makrofagų – baltųjų kraujo kūnelių, kurios yra svarbios imuninės gynybos dalys – kovą su patogenais ir mažina uždegimą, o tai padeda skatinti imuninį atsaką.

Daugeliui žmonių trūksta šio svarbaus vitamino, o tai gali neigiamai paveikti imuninę funkciją. Tiesą sakant, mažas vitamino D kiekis yra susijęs su padidėjusia viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, įskaitant gripą ir alerginę astmą, rizika.

2019 metais atliktame tyrime, kuriame dalyvavo daugiau nei 11 tūkst. žmonių, ištirta, kad vitamino D vartojimas sumažino kvėpavimo takų infekcijų riziką, taip pat pagerino sergančių virusinėmis ligomis, tokiomis kaip hepatitas C, ŽIV ir COVID-19, būklę.


2. Cinkas

Cinkas atsakingas už imuninių ląstelių vystymąsi ir apsaugą nuo žalingų bakterijų.

Šios maistinės medžiagos trūkumas labai paveikia jūsų imuninės sistemos gebėjimą tinkamai veikti, todėl padidėja infekcijų ir kitų ligų rizika.

Remiantis tyrimais, nustatyta, kad 16 % kvėpavimo takų infekcijų visame pasaulyje išsivysto dėl cinko trūkumo.

2019 metų tyrimas kuriame dalyvavo 64 hospitalizuoti vaikai, sergantys ūminėmis apatinių kvėpavimo takų infekcijomis, parodė, kad vartojant 30 mg cinko per dieną, bendra infekcijos trukmė sumažėjo vidutiniškai 2 dienomis, palyginti su placebo grupe. 


3. Vitaminas C

Šis vitaminas palaiko įvairių imuninių ląstelių veiklą ir stiprina jų gebėjimą apsisaugoti nuo infekcijų. Jis taip pat pašalina senas ląsteles pakeičiant jas naujomis taip padėdamas išlaikyti sveiką imuninę sistemą.

Vitaminas C taip pat veikia kaip galingas antioksidantas, apsaugantis nuo žalos, kurią sukelia oksidacinis stresas, atsirandantis kaupiantis reaktyvioms molekulėms, žinomoms kaip laisvieji radikalai.

Įrodyta, kad vitamino C papildymas sumažina viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, įskaitant peršalimą, trukmę ir sunkumą.

Didelė 29 tyrimų, kuriuose dalyvavo daugiau nei 11 tūkst. žmonių, apžvalga parodė, kad reguliariai vartojant vitamino C, suaugusiųjų peršalimo ligų trukmė sumažėjo 8 %, o vaikų – 14 %.

Be to, įrodyta, kad gydymas didelėmis intraveninėmis vitamino C dozėmis žymiai pagerina simptomus žmonėms, sergantiems sunkiomis infekcijomis, įskaitant sepsį ir ūminį kvėpavimo distreso sindromą (ARDS), kurį sukelia virusinės infekcijos.


4. Šeivamedis

Nors juodojo šeivamedžio (Sambucus nigra), kuris ilgą laiką buvo naudojamas infekcijoms gydyti, poveikis imuninei sveikatai vis dar tiriamas, įrodyta, kad jis efektyviai stiprina imuninę sistemą.

Šeivamedžio ekstraktas turi stiprų antibakterinį ir antivirusinį poveikį prieš bakterinius patogenus, atsakingus už viršutinių kvėpavimo takų infekcijas ir gripo viruso padermes.

Be to, buvo įrodyta, kad jis sustiprina imuninės sistemos atsaką ir gali padėti sutrumpinti peršalimo ligų trukmę bei sunkumą, taip pat sumažinti su virusinėmis infekcijomis susijusius simptomus.

Viename tyrime nustatyta, kad šeivamedžio uogų papildai žymiai sumažino virusinių infekcijų sukeltus viršutinių kvėpavimo takų simptomus.


5. Vaistiniai grybai

Gydomieji grybai nuo seno buvo naudojami infekcijų bei kitų ligų profilaktikai ir gydymui. 

Yra žinoma, kad daugiau nei 270 pripažintų vaistinių grybų rūšių (populiariausi tarp jų – kordicepsas, maitake, šitake, reiši) turi imunitetą stiprinančių savybių.

Kai kurie tyrimai rodo, kad maisto raciono papildymas tam tikromis vaistinių grybų rūšimis gali sustiprinti imuninę sveikatą keliais būdais, taip pat sumažinti tam tikrų būklių, įskaitant astmą ir plaučių infekcijas, simptomus.

Pavyzdžiui, atlikus tyrimą su pelėmis, sergančiomis tuberkulioze – rimta bakterine liga, nustatyta, kad gydymas kordicepsu žymiai sumažino bakterijų kiekį plaučiuose, sustiprino imuninį atsaką ir sumažino uždegimą, lyginant su placebo grupe.

Tyrimas, kuriame dalyvavo 79 suaugusieji, parodė, kad 1,7 gramo kordicepso grybienos kultūros ekstrakto vartojimas padidino natūralių žudikų (NK) ląstelių – baltųjų kraujo kūnelių, apsaugančių nuo infekcijų, – aktyvumą.

Taip pat buvo ištirtas daugelio kitų vaistinių grybų teigiamas poveikis imuninei sveikatai. Vaistinių grybų produktų galima rasti tinktūrų, arbatų ir kapsulių pavidalu.

Kiti imunitetą stiprinantys papildai:

  • Astragalas – tai žolė, dažniausiai naudojama tradicinėje kinų medicinoje. Tyrimai rodo, kad jo ekstraktas gali žymiai pagerinti ir stiprinti imunitetą.
  • Selenas – mineralas, būtinas imuninei sveikatai. Tyrimai  rodo, kad seleno papildai gali sustiprinti antivirusinę apsaugą nuo gripo padermių.
  • Česnakai. Jie turi galingų priešuždegiminių ir antivirusinių savybių. Įrodyta, kad česnakas stiprina imuninę sveikatą, stimuliuodamas apsauginius baltuosius kraujo kūnelius, tokius kaip NK ląstelės ir makrofagai.
  • Andrografas. Šioje žolėje yra andrografolido, terpenoidinio junginio, kuris, kaip nustatyta, turi antivirusinį poveikį kvėpavimo takų ligas sukeliantiems virusams, įskaitant enterovirusą ir gripą.
  • Saldymedis. Jo sudėtyje yra daug medžiagų, įskaitant gliciriziną, kuris gali padėti apsisaugoti nuo virusinių infekcijų.
  • B komplekso vitaminai. Šie vitaminai svarbūs sveikam imuniniam atsakui. Daugeliui suaugusiųjų jų trūksta, o tai gali neigiamai paveikti imuninę sveikatą.
  • Kurkuminas. Jis yra pagrindinis aktyvus ciberžolės junginys, turintis galingų priešuždegiminių savybių.
  • Ežiuolė – ramunėlių šeimos augalų gentis. Įrodyta, kad šis augalas gerina imuninę sveikatą ir gali turėti antivirusinį poveikį prieš kvėpavimo takų virusus.
  • Propolis. Tai į dervą panaši medžiaga, kurią gamina bitės. Propolis turi galingą imunitetą stiprinantį poveikį, taip pat padeda apsisaugoti nuo virusų ir bakterijų.