Vaistinės apskundė milijonines baudas teismui

Lietuva
Eltos nuotr.
Roma Pakėnienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Šešios iš aštuonių Lietuvos vaistinių asociacijos narių praėjusį penktadienį teismui apskundė Konkurencijos tarybos pernai gruodį joms skirtas milijonines baudas.

Vieną ieškinį pateikė „Limedika“ ir „Gintarinė vaistinė“, antrą – „Eurovaistinė“, vaistų tiekimo įmonė EVD, konsultacijų, valdymo, tyrimų ir rinkodaros bendrovė EVRC ir „Siromed pharma“, BNS pranešė Vilniaus apygardos administracinio teismo atstovas Audris Kutrevičius.   

Pasak jo, įmonės prašo panaikinti Konkurencijos tarybos 2022 metų gruodžio 9 dienos nutarimą, o jei teismas jo nepanaikins, – sumažinti baudas.

„Jeigu teismas nesutiks, kad Konkurencijos tarybos nutarimas yra akivaizdžiai neteisėtas, prašo kreiptis į ESTT dėl prejudicinio sprendimo priėmimo“, – BNS sakė A. Kutrevičius. 

„Eurovaistinė“, be to, prašo sustabdyti tarybos nutarimo galiojimą iki teismo sprendimo įsiteisėjimo.

Pasak A. Kutrevičiaus, dar dviejų baudas gavusių įmonių – „Benu“ ir jos valdytojos „Tamro“ – skundai galėjo būti gauti savaitgalį, todėl sistemoje jie bus matomi vėliau.  

Konkurencijos taryba gruodžio 9 dieną Lietuvos vaistinių asociacijai ir aštuonioms vaistų prekybos ir konsultacijų bendrovėms, susitarusioms dėl kompensuojamųjų vaistų antkainių, skyrė apie 72,6 mln. eurų baudų. 

Tarybos teigimu, baudos skirtos individualiai, atsižvelgiant į 2017 metais kiekvienos įmonės padarytą pažeidimo mastą, trukmę bei lengvinančias ar sunkinančias aplinkybes, tačiau neviršijant 10 proc. praėjusių metų jų apyvartos.

Vaistinių tinklus ir didmenines farmacijos produktų platinimo įmones Baltijos šalyse ir Švedijoje bei e. prekybos įmonę „Azeta“ valdančiai „Euroapothecai“ priklausančioms „Eurovaistinei“ skirta 27,5 mln. eurų, EVD – 2,7 mln., EVRC – 1,27 mln. ir „Siromed Pharma“ – 11,2 tūkst. eurų baudos.

„Limedikai“ ir jos valdomai „Gintarinei vaistinei“ – atitinkamai 7,4 mln. ir 16,7 mln., „Tamro“ – 9,2 mln., o jos valdomai „Benu“ – 7,7 mln. eurų baudos.

Lietuvos vaistinių asociacijai skirta 7,4 tūkst. eurų bauda. 

Nepaisant skundų teismui, pagal Konkurencijos įstatymą vaistinės baudas privalo sumokėti per tris mėnesius – iki kovo 9-osios. 

Lietuvos vaistinių asociacija gruodį pareiškė, kad sprendimas skirti tokias baudas yra nepagrįstas ir bus skundžiamas teismui. Asociacijos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė tuomet tikino neturinti nė mažiausio pagrindo abejoti, kad galutinis teismo sprendimas bus palankus vaistinėms. 

Ji neigė, kad LVA ir jos narės 2017 metais sudarė neteisėtą susitarimą, siekdamos netiesiogiai nustatyti naujus kompensuojamųjų vaistų antkainius ir taip apriboti konkurenciją.