Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Vairuotojai socialiniuose tinkluose lygina vaistinėlių kainų pasiūlymus Lietuvos ir užsienio šalių rinkose. („Facebook“ nuotr.)
Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt
Įsigaliojus naujiems reikalavimams pirmosios pagalbos vairuotojų vaistinėlėms, per kelis mėnesius kiekvienas vairuotojas tam turės patuštinti piniginę. Ir ne keliolika, o... keliasdešimt eurų. Lyginant su dabartinėmis, privalomosios nuo balandžio 1 dienos yra tris–keturis kartus brangesnės. Vairuotojai piktinasi, kad atsirado ir gudruolių, kurie siunčiasi sertifikatų Europoje neturinčias priemones ir, čia jas pardavinėdami, pelnosi.
Vaistinėlių infliacijos rodiklis – 300 proc.
Pošventinio laikotarpio ieškomiausia prekė – naujos sudėties vairuotojo pirmosios pagalbos vaistinėlė – kelia vairuotojų aistras. Vieni nesupranta, kam išvis reikėjo keisti šiuos reikalavimus, kiti, šokiruoti trigubai išaugusios kainos, piktinasi, kad tai terpė greitam verslui.
„Nauji metai, nauja laimė, naujas biznis. Kaip uždirbti dvigubai? Pasiskelbi internete, kad tuoj turėsi naujųjų vaistinėlių, susirenki pinigėlius ir ramiai sau lauki, kol kinai kažką atsiųs. Kitas variantas: parsisiunti iš kinų dėklus ir reikiamas priemones atskirai, susikomplektuoji ir pardavinėji sau. O kad tos medicininės priemonės nebūtinai gali atitikti reikalavimus – ai, nu, koks skirtumas. Pinigėliai tai jau gauti“, – rašo socialiniame tinkle pareigingas vairuotojas, išsyk ėmęs ieškoti naujos vaistinėlės savo automobiliui.
Jei iki šiol vairuotojai už vaistinėlę pirmajai pagalbai mokėdavo apie 11–17 Eur, tai už naujos sudėties prašoma 40–70 Eur. Kaina išaugo tris–keturis kartus. Priežastys dvi: pirma, naujos komplektacijos vaistinėlėje yra daugiau priemonių, antra, vaistinėlių trūkumas prekyboje.
„Tai dabar pirkinių krepšelyje ši vaistinėlė privaloma, vadinasi, būtiniausia prekė. Jei pagal ją skaičiuotume infliaciją, tai būtų 300 proc. per mėnesį!“ – rašo kitas internautas.
Skubos naudą velniai gaudo?
Tokia situacija susiklostė, kai pernai gruodžio 4 d. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) patvirtino naują nuo 2022 m. sausio 1 d. privalomą vairuotojų vaistinėlių sudėtį. Pagal ją naujoje komplektacijoje turi atsirasti keturios papildomos priemonės: spaudžiamasis tvarstis, ledo maišeliai, turniketas stipriam kraujavimui stabdyti ir vienkartinė veido kaukė dirbtiniam kvėpavimui atlikti (po du vienetus kiekvieno).
Nuo tvarkos paskelbimo iki įsigaliojimo buvo tik trys savaitės, tad rinka sureagavo pagal visus paklausos ir pasiūlos deficito dėsnius: prekių trūksta – kaina auga.
Pagal naują tvarką, – vaistinėlę pasikeisti privalo visi vairuotojai, kurie yra įsigiję ją iki 2019 metų. Kiti gali tiesiog nusipirkti trūkstamas priemones. Deja, net ir turniketai, vaistinėse kainuodavę po 13 Eur, ėmė brangti iki 17 Eur.
Po savaitės susizgribus, kad buvo pernelyg paskubėta, gruodžio 10 d. naujo reikalavimo įsigaliojimas nukeltas iki balandžio 1 d. Tačiau procesas jau įsibėgėjęs ir kainos bent jau kol kas nekrenta.
Perfrazuojant lietuvių literatūros klasikę Žemaitę, išeina, kad „skubos naudą velniai gaudo“.
92103.jpg
Vairuotojai delsia
Dėl tokio akibrokšto vairuotojai delsia įsigyti naujos sudėties vaistinėles – laukia, kada kaina nukris ir taps adekvati.
„Čia gi kaip su tomis kaukėmis ar dezinfekciniu skysčiu pandemijos pradžioje: mokėjome po kelis eurus už tai, kas dabar centus kainuoja. Tereikia palaukti. Pardavėjai kainas nuleis“, – ramina trečias komentatorius socialiniuose tinkluose.
Pirmieji su nauju reikalavimu neišvengiamai susidurs tie vairuotojai, kuriems metas atlikti techninę automobilio apžiūrą. Ilgiau nei iki balandžio 1-osios jie laukti negalės. Kita vertus, tai bus pažymima kaip nedidelis trūkumas, kurį rekomenduotina pašalinti, bet gauti pažymą, kad automobilis techniškai tvarkingas ir eisme dalyvauti gali, tai netrukdys.
Nuo balandžio 1 d., neturint atnaujintos sudėties vaistinėlės, vairuotojui gali grėsti įspėjimas pirmą kartą, o antrą kartą – bauda nuo 10 iki 12 Eur (417 straipsnio 7 dalis).
Nesertifikuotų priemonių rinkoje neturėtų būti
Rinkoje atsiradus pigių kiniškų pakaitalų, Sveikatos apsaugos ministerija atkreipia dėmesį, kad pirmosios pagalbos rinkiniuose esančios medicinos priemonės turi būti paženklintos privalomu atitikties ženklu CE, kuris patvirtina, kad šios medicinos priemonės gamintojas laikosi nustatytų saugos reikalavimų, atliko visas būtinas atitikties vertinimo procedūras ir užtikrina, kad jo pagaminta medicinos priemonė yra saugi, naudojant ją pagal paskirtį ir laikantis naudojimo instrukcijos.
Žmonėms, prieš perkant medicinos priemones iš ne Europos Sąjungos gamintojų, patariama pasidomėti, ar medicinos priemonė tinkamai paženklinta, ar gamintojas yra registruotas ES, ar turi reikiamų sertifikatų, ar tie sertifikatai galioja.
O tokias prekes importuojantys asmenys įspėjami, kad gali patirti finansinių nuostolių, nes jų užsakytos neatitinkančios reikalavimų medicinos priemonės tiesiog gali būti užkardytos muitinėje ir nebus įleistos į Lietuvos rinką.
Dar blogiau, anot SAM, jei tokios medicinos priemonės patenka į rinką bei potencialiai kelia pavojų pacientams bei naudotojams.
Tačiau daugelis gyventojų elektroninėmis parduotuvėmis naudojasi patys ir gali atsisiųsti ką tik nori. Dalis vairuotojų jau yra ir užsisakę šių vaistinėlių.
Policija nepersekios
Institucijų pozicija kol kas nesuderinta. Kas kontroliuos, ar vairuotojo turimose vaistinėlėse priemonės yra saugios, nėra numatyta.
„Tikrai abejoju, ar mes, eismo policijos pareigūnai, eisime ir žiūrėsime tuos CE ženkliukus. Jeigu žmogus vaistinėlę susipakuos tos sudėties, kokia ji privalo būti, tikrai pareigūnas neis ir nežiūrės tų ženkliukų ant kiekvieno. Tai iš principo neturi įtakos eismo saugumui. Kur policija žiūri? Ten, kur žmogui blogai ir reikia gelbėti, o ne ten, kur reikia kabinėtis prie žmogaus“, – sako Šiaulių apskrities VPK Kelių policijos tarnybos viršininkas Robertas Radavičius.
Anot policijos pareigūno, bus atsižvelgiama į realią situaciją ir reikalavimus. Tikėtina, kad pačioje pradžioje vairuotojai nebus persekiojami ir baudžiami, galbūt vėliau, kai jau visi turės galimybę atsinaujinti ir įsigyti, ir bus kokių patikrinimų. „Negalima šiaip prie žmogaus kabinėtis, nes išeina taip, kad jei neturi, prie ko prisikabinti, sakai: „Parodyk vaistinėlę.“ Tai aš abejoju, ar Lietuvoje yra tokių policijos pareigūnų, kurie prašo parodyti vaistinėlę“, – sako komisaras.
Beje, policijos ir kitų specialiųjų tarnybų automobilių pirmosios pagalbos rinkiniai irgi turės būti atnaujinti pagal naujus reikalavimus, nors ir dabar jų rinkiniai yra gerokai gausesni nei įprastų vairuotojų.
Kaip anksčiau yra skelbusi Sveikatos apsaugos ministerija, poreikis atnaujinti pirmosios pagalbos rinkinį kilo dėl to, kad jo sudėtis nesikeitė 18 metų, o pirmosios pagalbos teikimo principai keitėsi.