PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2017 m. Gegužės 31 d. 16:41

Vaikų vasaros stovyklų plėtra – kokybiško vaikų vasaros poilsio link

Kėdainiai

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


5153

Kokybiško vaikų vasaros poilsio svarba akcentuojama Valstybinėje švietimo 2013–2022 metų strategijoje ir LR Vyriausybės programoje. Vaikų vasaros stovyklų plėtra – vienas Kėdainių rajono savivaldybės strateginio veiklos plano prioritetų, nes siekiama atitikti visuomenės lūkesčius, organizuoti ir finansuoti kokybišką, turiningą vaikų poilsį ir užimtumą, nenutrūkstama edukacija orientuotą vasaros laisvalaikį.

Suburti nemokamą maitinimą gaunantys mokiniai

Šiais metais veikia 18 stovyklų mokiniams, kuriems skiriamas nemokamas maitinimas. Planuojama, kad Kėdainiuose, Dotnuvoje, Josvainiuose, Krakėse, Labūnavoje, Miegėnuose, Nociūnuose, Pagiriuose, Pelėdnagiuose, Pernaravoje, Šėtoje, Tiskūnuose, Truskavoje ir Vilainiuose birželio 5–9 d. atostogaus 291 pradinukas ir penktokas.

Tokiose stovyklose finansuojamas tik vaikų maitinimas, todėl iš valstybės lėšų skirta apie 4200 eurų. Taigi mokyklos dar pačios remia kai kurias veiklas, pavyzdžiui, Labūnavos pagrindinė mokykloje ir jos skyriuje bus finansuotos išvykos į Kauną ir Rumšiškes.

Tai yra bendro pobūdžio stovyklos arba orientuojamasi į kūrybinių ir meninių galių ugdymą, kitur akcentuojama sportinė ir turistinė veikla, treti telkiasi susipažindami su senaisiais amatais.

Veiklos vyks ne tik mokykloje, stadione, parke, miške ar prie upės, bet susitarta ir su socialiniais partneriais, todėl mokiniams duris atvers kultūros centras, kaimo bendruomenės centras, bažnyčia, gaisrinė, biblioteka, muziejus ir kt.

Iš viso stovyklose, kurios skirtos nemokamą maitinimą gaunantiems mokiniams, su vaikais dirbs 78 mokytojai, 12 socialinių pedagogų, 5 psichologai, 18 kitų pedagoginių darbuotojų, 10 sveikatos priežiūros specialistų, tokiai veiklai pasirengę 6 savanoriai.

Poilsio ir užimtumo stovyklos

Kėdainių rajono savivaldybės vaikų vasaros poilsio ir užimtumo programų konkurso tvarkos aprašas (patvirtintas 2016 m.) apibrėžia Vaikų vasaros poilsio ir užimtumo programų konkurso paskirtį, teisinį reglamentavimą, konkurso organizavimo eigą, reikalavimus teikėjams ir programoms, programų atitikties vertinimo tvarką.

Apraše numatyta, kaip turėtų būti užtikrinama programų kokybė, kaip organizuojama jų stebėsena ir priežiūra. Tradiciškai pavasarį skelbiamas vaikų vasaros poilsio ir užimtumo programų konkursas. Tokioms programoms iš rajono savivaldybės biudžeto šiemet skirta 18 tūkstančių eurų (palyginkime: 2015 m. – 14 tūkstančių eurų, 2016 m. – 16 tūkstančių eurų). Programos teikėjas turi papildomų finansavimo šaltinių, kartais dalį lėšų už stovyklą sumoka tėvai.

Šiemet gerokai mažiau buvo paraiškų – iš 29 programų recenzentai pasiūlė finansuoti 26 programas. Taigi birželio–rugpjūčio mėn. veiks 10 stacionarių ir 16 dieninių stovyklų. Su programų teikėjais rajono savivaldybės administracijos direktorius sudarė programos vykdymo sutartis. Sutarties sąmatoje numatytos išlaidas darbo užmokesčiui, socialinio draudimo įmokoms, vaikų maitinimui, prekių ir įvairių paslaugų išlaidoms apmokėti.

Visa para – ugdytiniams

Stacionarios stovyklos vyks nuo 5 iki 11 parų, su nakvynėmis. Dvi tokios stovyklos bus mūsų rajono savivaldybėje: tai skautai Paaluonyje (šio kaimo bendruomenės centro programa) ir šokėjai Ivoniškių kaime (organizuoja Kėdainių „Ryto“ progimnazija). Dar 8 programų dalyviai stovyklaus Giruliuose ir Šventojoje (Klaipėdos r.), Klaipėdoje, Dauguose (Alytaus r.), Pabiržėje (Ignalinos r.) ir Pasvalyje. Iš viso stacionarios stovyklos bus skirtos 204 vaikams, iš jų – 137 sportininkams.

Pusdienio veiklos

16 stovyklų pusdieniui (dažniausiai penkias dienas) vaikus suburs Kėdainiuose, Kalnaberžėje, Krakėse, Lančiūnavoje, Miegėnuose, Nociūnuose, Pelėdnagiuose, Šėtoje ir Vilainiuose. Čia stovyklaus 372 vaikai, jiems parengtos bendro pobūdžio, pilietiškumo, kūrybinės, meninės, amatų, etnokultūrinės, kraštotyrinės, ekologinės, sveikos gyvensenos, sportinės ir turistinės programos.

Kaimuose ir miesteliuose dažniausiai priglaudžiami gyvenvietės vaikai.

Miesto stovyklos, kurias nemokamai organizuoja Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras, Kėdainių profesinis rengimo centras, Kėdainių dailės mokykla, Labdaros ir paramos fondas „Tavo svajonė“, Kėdainių vaikų globos namai „Saulutė“ ir Viešoji įstaiga „Laiptai į viltį“, daugiau telks socialiai remiamus, specialiųjų ugdymosi poreikių turinčius vaikus (čia turimi mintyje ir gabieji, išskirtinių talentų ugdytiniai), socialinės rizikos šeimų ir (ar) socialiai pažeidžiamus vaikus (numatyta 160 vaikų).

Siekiai ir atsakomybė

Stovyklos skiriamos Kėdainių rajono savivaldybėje gyvenantiems ir (ar) besimokantiems vaikams. Visų programų teikėjai privalo sudaryti sąlygas vaikams plėtoti socialinę kompetenciją, kūrybiškumą ir iniciatyvą, įvairiomis prasmingomis ir patraukliomis veiklomis tenkinti vaikų pažinimo, ugdymo(si) bei saviraiškos poreikius.

Stovyklų organizatoriai atsako už programoje dalyvaujančių vaikų, pedagogų ir kitų darbuotojų saugumą, sveikatos priežiūrą, higienos sąlygas, veiklos organizavimo, paslaugų kokybę bei skirtų lėšų tinkamą naudojimą.

Lėšos turi būti naudojamos tik pagal sąmatą sutartyje nurodytai veiklai vykdyti. Informacija apie konkursą laimėjusias programas ir joms paskirtas lėšas skelbiama rajono savivaldybės administracijos internetinėje svetainėje www.kedainiai.lt.

Teikėjai savo internetinėse svetainėse arba www.facebook.com paskyrose privalo paskelbti informaciją apie gautas lėšas iš rajono savivaldybės biudžeto ir kitų šaltinių.

Šalyje registruojamos atvirosios erdvės mokinių aktyviam poilsiui per vasaros atostogas, nurodytame tinklalapyje http://www.lmnsc.lt/atviros_edukacines_erdves/?m=1 rasime ir Kėdainių rajono savivaldybės institucijų.

Rytas Tamašauskas, Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir kultūros skyriaus vyriausiasis specialistas