PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gatvė2018 m. Rugpjūčio 17 d. 07:00

Vaikų saugumas keliuose – kiekvieno eismo dalyvio rūpestis

Vilnius

Etaplius.lt nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


48779

Europos Transporto saugumo tarybos ataskaitos duomenimis, per pastarąjį dešimtmetį Europos Sąjungos keliuose žuvo daugiau kaip 8 tūkstančiai nepilnamečių. Pusė žuvusių vaikų buvo transporto priemonių keleiviais, trečdalis eisme dalyvavusiųjų – pėstieji ir 13 proc. vaikų vairavo dviračius.

Lietuvoje žuvusių vaikų (iki 18 metų) skaičius per dešimtmetį sumažėjo 90 proc., sužeistųjų skaičius – 14 proc.: 2007 metais mūsų šalies keliuose žuvo 70 ir buvo sužeista 740 vaikų, po dešimtmečio, 2017-aisiais, eismo nelaimėse 7 vaikai žuvo ir 638 sužeisti.

Visiems eismo dalyviams primename, kad besibaigiant kalendorinei vasarai į miestus suplaukia daugiau jaunimo – būsimų studentų, moksleivių, kitų ugdymo įstaigų auklėtinių, ir atkreipiame dėmesį, kad į važiuojamąją kelio dalį bet kuriuo metu gali įbėgti, įriedėti ar įvažiuoti vaikas. 2017 metų rugsėjo mėnesį Lietuvos keliuose įvyko 57 eismo įvykiai, kuriuose dalyvavo vaikai iki 18 metų. Buvo sužeisti 59 nepilnamečiai, 1 vaikas eismo įvykyje žuvo. Tarp nukentėjusiųjų – 24 nepilnamečiai pėstieji. Dėl pačių vaikų neatsargumo įvyko 20 eismo įvykių, 8 iš jų – dėl nepilnamečių pėsčiųjų neatsargumo.

Lietuvos kelių policijos tarnybos pirminiais duomenimis, šiais metais (iki rugpjūčio 14 d.) šalies keliuose įvyko 338 eismo įvykiai, kuriuose buvo sužeisti 377 nepilnamečiai, 4 vaikai žuvo. Pernai per tą patį laikotarpį įvyko 330 eismo įvykių, 361 vaikas sužeistas, 4 nepilnamečiai žuvo.

Pastebima, kad šiais metais, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, 75 proc. padidėjo keliuose sužeistų nepilnamečių – mopedų vairuotojų skaičius, sužeista trečdaliu daugiau dviračius vairavusių vaikų. Patekusių į eismo įvykius nepilnamečių pėsčiųjų skaičius sumažėjo beveik dešimtadaliu, taip pat dešimtadaliu sumažėjo sužeistų nepilnamečių keleivių skaičius.

Vaikų, dalyvaujančių eisme, saugumas daugiausia priklauso nuo suaugusiųjų atsakingo požiūrio į eismo kultūrą ir vaikų saugumo priemonių užtikrinimą. Suaugusieji, leisdami nepilnamečiams dalyvauti eisme važiuojant paspirtukais, dviračiais, mopedais ir pan., privalo užtikrinti, kad vaikai naudotų tinkamas saugos priemones: užsisegtų saugos šalmą, vilkėtų ryškių spalvų drabužius, segėtų šviesą atspindinčius elementus.

Prieš leidžiant nepilnamečiui išriedėti į kelią, prašome įsitikinti, kad transporto priemonė yra tvarkinga, saugi ir atitinka nustatytus reikalavimus. Primename, kad variklį ir du ratus turintys paspirtukai (taip pat riedžiai) priskiriami motorinio dviračio kategorijai, tokių transporto priemonių vairuotojai turi laikytis Kelių eismo taisyklių VIII skyriuje nurodytų reikalavimų, t. y. reikalavimų dviračių vairuotojams. Atkreipiame dėmesį, kad važiuodamas važiuojamąja kelio dalimi, dviračio vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba dviračio priekyje turi degti baltos šviesos, o gale – raudonos šviesos žibintas. Tamsiuoju paros metu privalomi abu reikalavimai. Dviračio vairuotojas (keleivis) iki 18 metų, važiuodamas (vežamas) keliu, privalo būti užsidėjęs ir užsisegęs dviratininko šalmą.

Mopedus (taip pat vadinamuosius elektrinius paspirtukus, t. y. transporto priemones, kurių didžiausias projektinis greitis didesnis kaip 25 km/val., o didžiausioji naudingoji galia didesnė kaip 1 kW), gali vairuoti tik vairuotojo pažymėjimą turintys asmenys, šios transporto priemonės turi būti įregistruotos, nustatyta tvarka apdraustos ir techniškai tvarkingos.

Vairuotojus prašome laikytis saugaus važiavimo greičio, artėjant prie pėsčiųjų perėjų, taip pat gyvenamosiose zonose, daugiabučių namų kiemuose, sumažinti važiavimo greitį.

Tėvai, seneliai, kiti artimieji turėtų įsitikinti, kad vaikai saugiai elgiasi kelyje. Dėl to raginame kartu su savo atžalomis aptarti (pasikartoti) saugaus elgesio kelyje pagrindus, priminti jiems svarbiausius Kelių eismo taisyklių reikalavimus, neleisti nepilnamečiams, neturintiems atitinkamo amžiaus, vairuoti tam tikros kategorijos transporto priemonių (dviračių, mopedų, motociklų, ar net automobilių).

Siekdami apsaugoti jaunuosius eismo dalyvius nuo nelaimių, kviečiame rodyti tik gerą pavyzdį (ėjimas per važiuojamąją kelio dalį pėsčiųjų perėja, degant žaliam šviesoforo signalui; stebėti eismo aplinką ir klausytis; einant neužsiimti pašaline veikla, pavyzdžiui, kalbėti mobiliuoju telefonu ar net rašyti žinutes), skatinti nepilnamečius elgtis apgalvotai ir atsakingai.

Savo atsakingu ir drausmingu elgesiu prisidėti prie saugumo keliuose puoselėjimo galime kiekvienas.