PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Gruodžio 8 d. 20:55

Vaikų saugumą internete garantuos tik suvienytos jėgos

Lietuva

Gus­tės Va­lan­ti­na­vi­čiū­tės nuo­tr.

Asta ŠukienėŠaltinis: Etaplius


332676

Vos tik į vaiko rankas patenka telefonas, kompiuteris, planšetė su socialiniais tinklais, tėvai susiduria su dilema: drausti, riboti, o gal interneto ir socialinių tinklų naudojimą palikti savieigai? Ieškodama atsakymų į šiuos klausimus, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba rengė konferenciją: „Socialiniai tinklai ir pokalbių programėlės: kaip apsaugoti vaikus?“

Visuomenės įsitraukimas užkerta kelią nusikaltimams

Interneto erdvėje be paliovos patruliuoja Lietuvos policijos sukurtas virtualus patrulis. Per trejus virtualaus patrulio veikimo metus sulaukta daugiau nei 23 tūkst. pranešimų apie neleistinas veikas, pradėta beveik 700 administracinių nusižengimų teisenų ir bemaž 100 ikiteisminių tyrimų dėl galimų nusikalstamų veikų. Be to, virtualus patrulis inicijavo apie pusę šimto prevencinių pokalbių dėl neleistino elgesio elektroninėje erdvėje. Daugiausia – dėl neapykantos kurstymo ir internetinių apgavysčių.

Tačiau tokia statistika – tik dėl to, kad žmonės netylėjo ir informavo pareigūnus. Mat virtualaus patrulio tikslas – prevencija.

Lietuvos policijos Viešosios tvarkos biuro viršininko pavaduotojas Mindaugas Akelaitis prisiminė savo, kaip policijos tyrėjo, darbą prieš dvidešimt metų. Tuomet dažniausi nusikaltimai buvo vagystės.

Buvo gautas pranešimas apie vagystę iš privataus namo. Policininkai atliko tyrimą ir apklausė kaimynus, gal jie kažką matė, gal pastebėjo kažką įtartino. Kaimynai atsakė tradiciškai, kad nieko nematė, nieko negirdėjo, nors, pasak M. Akelaičio, jų kūno kalba aiškiai siuntė signalus, jog jie tikrai kažką žino.

Tąkart vagystės atvejis liko neištirtas. Po kelių mėnesių Mindaugas su komanda vėl vyko į tą pačią gyvenvietę ir į tą pačią gatvę tirti vagystės. Pasirodo, dabar apvogti tie kaimynai, kurie „nieko nežinojo“.

Tuomet tyrėjas ėjo pas anksčiau apvogtuosius, jų apklausti, bet šie nepateikė jokios informacijos ir dar papriekaištavo, jog policija nieko nepadarė, kad užkirstų kelią vagystėms.

M. Akelaitis prisiminė šią istoriją ne veltui. „Tai tik dar kartą įrodo, kaip svarbu žmonėms būti atviriems ir sąžiningiems, negalvoti, jog „ai, tai ne mano reikalas“. Apskritai, visuomenėje paplitęs toks stereotipinis mitas, kad policija gali viską pati“, – apgailestavo policijos atstovas.

Deja, taip tikrai nėra. Visada reikalinga visuomenės pagalba ir neabejingumas. Anot pareigūno, gajus ir kitas mitas, kad policija žino viską, kad jie patys viską išsiaiškins. M. Akelaitis pripažino, kad policija neturi „tokio stebuklingo prietaiso“.

Policininkai negali „susekti“ visų vaikų žinučių

Pozityvus žmonių įsitraukimas, anot M. Akelaičio, padeda internetinį pasaulį daryti saugesnį. Lietuvos policijai iš tikrųjų rūpi apsaugoti galimą auką nuo žalos, o galimą pažeidėją sulaikyti nuo teisės pažeidimo padarymo. Tai galioja ir realiame gyvenime, ir virtualioje realybėje.

M. Akelaitis pabrėžė, kad būtent tai yra svarbiausia policijos misija. Būtų gerai, kad tiek suaugęs, tiek vaikas suprastų, jog ne baimė būti nubaustam turi stabdyti nuo neleistino veiksmo darymo ir ne policijos baimė.

„Turime labai aiškiai suprasti, kad, pirmiausia, nusikalsdami darome žalą sau, sąmoningai sau kenkiame“, – akcentavo policininkas. – Antra, kenkiame savo artimiesiems, savo aplinkai ir apskritai visuomenei. Teisingai elgtis turėtų skatinti ne baimė.“

Į policiją kasdien suplaukia daug pranešimų apie įvairius nusižengimus. „Jei visi elgtųsi sąžiningai ir nedarytų nusižengimų, mes, policija, nebeturėtume darbo. Tačiau aš tikrai to norėčiau“, – juokavo Mindaugas Akelaitis.

Deja, policija neturi jokių galimybių visko susekti, ypač to, kokie pažeidimai daromi interneto erdvėje.

Virtualusis patrulis saugo be paliovos

Virtualaus patrulio, kuris atidžiai stebi elektroninę erdvę, įdiegimo pradžia – 2021 m. balandžio 6 d. Tai svarbi policijos funkcija, kai pareigūnai reaguoja į akivaizdžius elektroninėje erdvėje daromus ar rengiamus daryti teisės pažeidimus.

Pradžioje asmenys gali būti tik įspėjami, kad jie nutrauktų galimai neteisėtus veiksmus socialinėje erdvėje. Jeigu asmuo nereaguoja į įspėjimą, surinkta medžiaga yra registruojama ir perduodama tolimesniam tyrimui.

Dažniausiai virtualusis policijos patrulis fiksuoja neapykantos kurstymą, sukčiavimą ir nelegalią prekybą elektroninėje erdvėje, draudžiamos simbolikos demonstravimą bei viešosios tvarkos pažeidimus.

„Užtenka nuskenuoti policijos sukurtą QR kodą su prierašu „Čia saugu“ savo išmaniuoju įrenginiu ir tampi mūsų sekėju“, – džiaugėsi policijos pareigūnas.

Anot pranešėjo, šios funkcijos įdiegimo pradžioje visuomenė pasidalino į dvi grupes. Vieni sakė, kad „dabar jau viskas baigta dėl žodžio laisvės“, kiti – priešingai, džiaugėsi, kad bus sugaudyti visokie nepraustaburniai. O policija, atsidūrusi tarp dviejų ugnies židinių, tik teisinosi ir įtikinėjo, kad tai – visiškai viešas projektas, jam įtakos nedaro jokie informacijos rinkėjai. „Šio patrulio tikslas – prevencija ir tik labai kraštutiniais atvejais galima daryti kažką daugiau“, – užtikrino M. Akelaitis.

Policija nesiekia cenzūruoti ar persekioti

Atsirado „gudruolių“, teigiančių, jog sugeba užblokuoti virtualųjį patrulį. Buvo ir toks atvejis, kad ši policijos paskyra buvo laikinai užblokuota feisbuke.

„Dėl vieno konkretaus straipsnio įsiplieskus aštriai diskusijai, o virtualiam policijos patruliui siekiant užkirsti kelią neapykantos kurstymui, feisbukas vienai parai išjungė šią policijos funkciją. Mes, kaip eiliniai vartotojai, gražiai paprašėme platformos administratorių, ir mus atblokavo“,– dalijosi pareigūnas.

M. Akelaitis pabrėžė, jog policijos tikslas nėra kažką cenzūruoti ar persekioti. Policija siekia tiesiog paskleisti žinutę, transliuoti informaciją, kad ir viešoje elektroninėje erdvėje reikia laikytis tam tikrų taisyklių. Kaip ir gatvėje. „Juk gatvėje pamatytas policijos automobilis asocijuojasi su saugumu, taip ir internete turėtų būti“, – palygino policininkas.

Apibendrindamas policijos darbą, M. Akelaitis pasidžiaugė, kad šiandien policija gali ištirti bet kokį nusikaltimą: „Tai tik laiko, resursų ir žmonių klausimas, nes policija nėra bedantė.“

Nusikaltimai internetinėje erdvėje tiesiogiai negali pakenkti žmogaus sveikatai ar gyvybei, todėl čia policija tik akylai stebi ir vertina. Jei pastebima, kad gali įvykti rimtesnis nusižengimas, reaguojama nedelsiant.

Tėvai ir policija turi bendradarbiauti

Mindaugas prisiminė neseniai įvykusį atvejį, kai virtualusis policijos patrulis gavo pranešimą apie prekybą elektroninių cigarečių skysčiais internete, per pokalbių programėlę, kuri yra uždrausta. Policijos pareigūnams gana greitai pavyko nustatyti pažeidimą dariusią merginą.

Kitas atvejis: buvo gautas pranešimas apie priekabiautoją pokalbių programėlėje, vos 9–14 metų mergaičių pažinčių grupėje. Pavyko ištirti, kad tai maždaug 50 metų vyriškis, kuris buvo surastas ir įspėtas.

M. Akelaitis atkreipė dėmesį, kokio jauno amžiaus vaikai „nardo“ virtualioje erdvėje. Jiems užsiregistruoti paprasta, nurodant vyresnį amžių, nei yra iš tiesų.

Policininkas nemoralizuodamas apeliavo į šalia vaikų esančių suaugusiųjų sąmoningumą. Jie ir turėtų pasidomėti, kuo vaikas užsiima internete. Pareigūnas taip pat priminė, kad feisbuko paskyroje „Policijos virtualus patrulis“ tėvai visada gali pateikti klausimų, jei jiems kyla bent mažiausias įtarimas dėl galimo nusižengimo.

#VAIKAI#SAUGUMAS#INTERNETAS#JĖGOS#TĖVAI
#PATRULIS#POLICIJA#PAREIGŪNAI