PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2024 m. Lapkričio 29 d. 18:28

Vaikų migdymas – tėvų košmaras

Lietuva

Vaikų miegas. Pixabay nuotr.

EtapliusŠaltinis: BNS


331703

„Tikrai galiu paliudyti, kad pervargęs žmogus tampa neadekvatus ir gali būti laikomas pavojingu“, – sako gero miego ekspertė Sigita Žilinskienė. Kiek tokių pavojingų mamų ir tėčių naktimis sūpuoja verkiančius naujagimius? Anot ekspertės, laikas į problemą pažvelgti rimčiau – išsivaduokime iš kasdienio chaoso ir formuokime sveikus miego įpročius.

Pervargęs lygu pavojingas

„Organizmas taip adaptuojasi, kad neleidžia panirti į gilų miegą. Kam gi panirti, jei tave vėl tuoj pažadins?“ – apie miego iššūkius gimus kūdikiui kalba gero miego ekspertė S.Žilinskienė, kuri miego ypatumais susidomėjo neatsitiktinai.

Gimus trečiajam vaikui, moteris jautė, kad jos kūnas ir protas pervargo. „Miegas man labai svarbus. Ir nors kūdikis, palyginti su pirmais dviem, miegojo neprastai, vis tiek ryte keldavausi kaip sulaužyta. Naktį guli, bijai pajudėti, kad nepažadintum kūdikio, o galvoje – nuolatinė parengtis šokti iš lovos“, – pasakoja S.Žilinskienė.

Anot pašnekovės, neišsimiegojus kankino bloga nuotaika, augo įtampa ir santykiai šeimoje greitai komplikavosi. „Kiekviena smulkmena mane vedė iš kantrybės. Net nejutau, kaip perdėtai reagavau į paprasčiausias situacijas. Tikrai galiu paliudyti, kad pervargęs žmogus tampa neadekvatus ir gali būti laikomas pavojingu, – atvirai patirtimi dalinasi miego ekspertė. – Kai vyras pasakė, kad nieko daugiau nedarau, tik šaukiu, suvokiau, kad laikas suimti save į rankas.“

Pradėjusi ieškoti informacijos internete, S.Žilinskienė išmėgino skirtingus migdymo metodus – vieni veikė, kiti ne. „Galvoju – negali būti, ko aš nežinau ir nemoku? – prisimena ji. – Tuomet nusprendžiau rimtai gilinti žinias šioje srityje. Išsprendusi savo problemas, netrukus jau galėjau konsultuoti kitas šeimas, susiduriančias su panašiais iššūkiais.“

Vaikai adaptuojasi greičiau

Į miego konsultantę šiandien kreipiasi tėvai, kurių vaikai keliasi nuo dviejų iki keliolikos kartų per naktį. Skiriasi ir besikreipiančiųjų lūkesčiai: kai kurie jų tikisi kartu su kūdikiu išmiegoti visą naktį, kiti sako, jog būtų laimingi numigę bent 3-4 valandas.

„Įdomu, kad vis dažniau pagalbos kreipiasi tėčiai. Sako: „Nebeturiu žmonos, trūksta santykių, intymumo.“ Ir iš tiesų, statistika rodo, kad per pirmuosius penkerius metus po vaiko gimimo viena iš penkių porų išsiskiria. Pagrindine skyrybų priežastimi įvardijama įtampa, kilusi dėl miego trūkumo“, – teigia S.Žilinskienė.

Dauguma tėvų, anot pašnekovės, problemos sprendimo ieško ten pat – internete. Pasak Sigitos, pavieniai skirtingų metodikų bandymai be aiškios sistemos sukuria chaosą, o vaikai tam itin jautrūs. „Kai nėra stabilumo, vaikams neramu. O kai atsiranda aiškios ribos, taisyklės, kad ir kaip pačioje pradžioje nepatinka, vaikai greitai prie jų pripranta“, – aiškina ji.

Visai kitaip suaugusiesiems, kuriems pokyčiai dažnai virsta dideliu iššūkiu. Ypač jiems sunku ištverti vaiko verksmą. „Mokslininkai nustatė, kad kūdikio verksmo dažnis taip „suprogramuotas“, kad tėvai būtinai atkreiptų dėmesį. Amerikos kariuomenėje kūdikio verksmą net naudoja kaip vieną iš ištvermės testų“, – įdomų faktą pateikia specialistė.

Tėvams ji kartoja: formuoti vaiko miego įpročius niekada ne per vėlu ir ne per anksti. „Tiesiog tėvams reikia sulaukti momento, kai patys bus pasiryžę pokyčiams, – sako specialistė. – Vieni konsultantai sako, jog miego ritmai kūdikiams formuojasi tik nuo šešių mėnesių, bet aš dirbu ir su naujagimiais – pasiekiame nuostabių rezultatų. Nors procesas lėtesnis ir reikalauja daugiau kantrybės, tėvai įgauna stabilumo, turi aiškų planą. Net jei iš pradžių nesiseka, jie žino, ką ir kaip daryti, todėl jaučiasi tvirčiau.“

Pašnekovė priduria, kad puikių rezultatų galima pasiekti ir su vyresniais vaikais – svarbu tėvų ryžtas ir nuoseklumas.

Raktas tamsa

„Kiekviena šeima turi savo istoriją. Tačiau visada yra bendrumų. Išklausiusi tėvų patirtis, iškart suprantu, kur slypi kliūtys į gerą miegą, – sako S.Žilinskienė. – Dažniausios problemos – ekranai, ryškios šviesos, nesustyguota dienotvarkė. “

Anot miego ekspertės, kokybiškam miegui būtina tamsa. „Tėvai kartais bijo, kad vaikas sumaišys dieną su naktimi, tačiau šios baimės nepagrįstos. Pamėginkite patys užmigti dienos metu. Miego hormonas išsiskiria tik tamsoje. Nuo 6-8 savaitės tamsą galima įvesti ir dienos miego metu – taip vaikas pailsi kokybiškiau. Tai nereiškia, kad reikia miegoti „urve“. Užtraukite užuolaidas, sukurkite jaukią atmosferą, naudokite naktines lemputes. Svarbiausia vengti ryškios šviesos prieš miegą“, – patarimais dalinasi S.Žilinskienė.

Kita taisyklė, padedanti vaikams greičiau užmigti, – aiški vakarinė rutina. „Dažnai ši frazė tėvus varo į neviltį. Tačiau noriu atkreipti dėmesį, kad rutina neturi būti nuobodi ir niūri – ji gali būti smagi, su pajuokavimais, pasakomis. Svarbu, kad vaikas žinotų, jog artėja metas miegoti. Į rutiną galima įtraukti maudynes, masažą, ramų žaidimą“, – sako miego ekspertė.

Rutina, pašnekovės teigimu, turėtų būti nuosekli ir nuspėjama – tie patys veiksmai, ta pačia tvarka. Tai padeda vaikui psichologiškai pasiruošti miegui.

Dėmesys savarankiškumui

„Taip pat svarbu sekti dienotvarkę, stebėti, kiek laiko vaikas būdrauja, – pataria pašnekovė. – Dažniausia tėvų daroma klaida – laukti vaiko nuovargio ženklų. Tie ženklai gali ir nepasirodyti. O jei ir pasirodo, dažniausiai jau būna per vėlu. Vaikas nebegali užmigti, nors jo organizmas signalizuoja, kad kūnas pavargęs. Kai šis vidinis konfliktas užsiplieskia, organizmas pajunta pavojų ir įjungia apsauginius mechanizmus. Dėl šios priežasties stebime nemigą, hiperaktyvumą, pyktį. Vaikui reikia poilsio, bet jis tam priešinasi, nesuprasdamas, kas iš tiesų vyksta jo organizme.“

Pervargusio vaiko organizme išsiskiria streso hormonai, trukdantys užmigti. Todėl svarbu žinoti, kiek laiko skirtingo amžiaus vaikai gali būdrauti, ir guldyti juos dar iki atsirandant nuovargio ženklams. Tam tikslui ekspertė rekomenduoja pasitelkti specialias būdravimo laikų lenteles.

Anot S.Žilinskienės, idealiu atveju vaikas turėtų užmigti savarankiškai per 5-15 minučių. Jei procesas išsitęsia, rekomenduojama peržiūrėti dienos režimą ir miego rutiną: „Jei vaikas įpratęs užmigti su pagalba – žindymu, supavimu, glostant, laikant už rankos, tie patys veiksmai bus reikalingi ir jam pabudus naktį. Todėl svarbu mokyti vaiką užmigti savarankiškai – tai padės jam ir naktį lengviau grįžti į miegą.“

Nors teorinių žinių apie tinkamą miegą dažniausiai tėvams netrūksta, jas pritaikyti praktiškai ne visada pavyksta, sako gero miego specialistė. „Tėvai dažnai eksperimentuoja – randa patarimą internete, išbando, o kai nepavyksta, ieško kitos informacijos ir bando iš naujo. Toks „bandymų ir klaidų“ metodas sukelia dar didesnę sumaištį“, – pastebi ji.

Ekspertė pabrėžia, kad raktas į sėkmę – aiškus veiksmų planas ir nuoseklus jo laikymasis. Nors pokyčiai kartais gali įvykti vos per vieną naktį, dažniausiai kelias į geresnį miegą reikalauja daugiau laiko ir kantrybės, todėl profesionalo pagalba gali būti neįkainojama.

#VAIKAI#MIGDYMAS#TĖVAI#KOŠMARAS