Vaikų literatūros premija – rašytojui T. Dirgėlai, bibliotekininkei R. Miškinienei

Panevėžys
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje ministrė Jurgita Šiugždinienė įteikė ministerijos įsteigtą Vaikų literatūros premiją. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Irma Bagūnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos įsteigta Vaikų literatūros premija šiemet skirta vaikų rašytojui Tomui Dirgėlai bei bibliotekininkei Renatai Miškinienei.

Kaip trečiadienį pranešė ministerija, premija T. Dirgėlai paskirta už „spalvingai komišką tikrovės vaizdinį ir žaidybinį santykį su jaunaisiais skaitytojais“,  Anykščių Jono Biliūno gimnazijos bibliotekos vedėjai R. Miškinienei – už vaikų literatūros populiarinimą, kūrybinį požiūrį į jaunų žmonių skaitymo skatinimą.

Ministrė Jurgita Šiugždinienė, įteikusi premijas, akcentavo, kad laureatų misija – kalbinti, sudominti vaikus skaitymu, kalbėti apie knygas.

„Tai puiku, tai formuoja vertybes. Ir kas labai smagu, kad esate švietimo žmonės, Tomas, buvęs mokytojas, nenutolo nuo mokyklos, nuo mokinių. Mieli laureatai, dėkoju jums už tikrą ir gyvą meilę vaikams, už pagarbą trapiam ir besiformuojančiam jų pasauliui. Už geranorišką ir tvirtą jų minčių, jų širdžių vedimą gėrio ir tiesos link“, – sakė ministrė.

Anot atrankos komisijos pirmininko literatūrogo Kęstučio Urbos, T. Dirgėlos knygos parašytos pagal klasikinius vaikų literatūros bruožus, jose nėra antrojo plano suaugusiems, rašytojo kūrybai būdingas dinamiškas siužetas, aiški gėrio ir blogio priešprieša, besąlygiška gėrio pergalė, komizmas.

„Autorius puikiai bendrauja su vaikais, jaučia savo adresatą, ir tas momentas jo kūryboje jaučiamas. Tai galbūt ir lemia, kad jis labai skaitomas, populiarus autorius. Bibliotekoje jo knygų rasti nėra taip paprasta“, – sakė K. Urba.

„Labai džiaugiuosi gavęs premiją. Ne tiek dėl savęs, kiek dėl požiūrio, kad populiarioji literatūra imama vertinti taip pat, kaip ir rimtoji“, – atsiimdamas premiją kalbėjo T. Dirgėla.

Antroji laureatė R. Miškinienė, pasak K. Urbos, šalia kasdienės veiklos imasi ir informacinio raštingumo ugdymo, skaitymo skatinimo, rengia susitikimus su žinomais Lietuvos rašytojais. Knygas Anykščių J. Biliūno gimnazijos bibliotekoje yra pristatę Marijus Gailius, Danutė Kalinauskaitė, Birutė Mar, Andrius Tapinas, taip pat Londone gyvenanti Kristina Sabaliauskaitė.

Anot K. Urbos, įvertinta ir R. Miškinienės iniciatyva, kuomet, švenčiant Tarptautinę vaikų knygos dieną, gimnazistai skaito kūrinius vaikų globos namų auklėtiniams.

„Taip pat ir bibliotekėlė ant dviračio, ir „Skaitytojo konstitucija“, kurią verta išviešinti plačiau. Labai įstrigo, kad gimnazija ir biblioteka tapo visų labai mėgstama vieta – tai didelis įvertinimas. O ką perskaičiau tarp eilučių, – kad Renata gimnazijoje labai mylima, ir tai irgi labai svarbu“, – sakė K. Urba.

R. Miškinienė, atsiimdama premiją, sakė besidžiaugianti dėmesiu, skirtu mokyklų bibliotekoms. Ji sakė mokykloje kasdien sutinkanti jaunų, ieškojimams atvirų žmonių, kurie savo kūrybiškumą skleidžia įvairiomis formomis. 

„Kai su jaunais žmonėmis susidraugauji ir įgyji jų pasitikėjimą, kartu daryti įvairias veiklas tampa be galo įdomu - ar tai būtų knygos aptarimas, filmo kūrimas, ar naujas dailės kūrinys. Premija man yra apdovanojimas, jog švietimo žmonės supranta ir vertina tokių veiklų svarbą“, – sakė laureatė.

Švietimo ir mokslo ministerijos 2004-aisiais įsteigta dviejų dalių Vaikų literatūros premija skiriama už vaikų literatūros kūrinius ir už nuopelnus vaikų literatūros ir skaitymo populiarinimo srityje.

Į premiją gali pretenduoti rašytojai, kultūros, švietimo darbuotojai, nuveikę reikšmingų darbų populiarindami vaikų literatūrą ir skaitymą. 

2520 eurų skiriama už kūrinius, 1680 eurų – už skaitymo populiarinimą.

Šios premijos laureatais yra tapę Kęstutis Kasparavičius, Vytautas V. Landsbergis, Vytautė Žilinskaitė, Ramutė Skučaitė, Violeta Palčinskaitė, Ignė Zarambaitė, dailininkė Zofija Vainilaitienė ir daugelis kitų vaikų literatūros rašytojų, skaitymo skatintojų ir populiarintojų.  

BNS