PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Birželio 1 d. 09:46

Vaikų gynimo dieną sieks prisiminti smurtą patyrusius vaikus

Vilnius

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


39925

Penktadienį, birželio 1-ąją, minint Vaikų gynimo dieną, sostinės Katedros aikštėje organizuojama iniciatyva, kuri iliustruos smurtą prieš vaikus Lietuvoje ir dar kartą primins nesuvokiamo žiaurumo Matuko istoriją. 15 val. prasidedančiame renginyje kreidelėmis ant grindinio bus rašomi vardai vaikų, kurie pastaruoju metu patyrė smurtą ar net buvo nužudyti.

Lietuvoje yra daug šeimų, kuriose vaikai nėra saugūs – prieš juos pakeliama ranka, jie žalojami tiek fiziškai, tiek psichologiškai, jiems trūksta elementaraus rūpesčio ir meilės. Akcija surengta priminti visų atsakomybę, kad vaikai patirtų kuo mažiau smurto ir visi suprastume, kad pareigą dėl mažųjų ateities turime prisiimti kiekvienas asmeniškai.

Kaip teigė vienas iniciatyvos iniciatorių advokatas Karolis Rugys, šia akcija taip pat norima atkreipti dėmesį valdininkų, kurie ne tik gali, bet ir privalo ginti vaikų teises. „Teisinė bazė pas mus yra pakankama, reikia tik tinkamai atlikti savo pareigas. Už deramą darbą, manau, valdininkai nusipelno padėkos, tačiau už pareigų netinkamą atlikimą turėtų susilaukti teisinės atsakomybės“, – sako K. Rugys.

Nors žiniasklaidoje mirga istorijų apie smurto protrūkius prieš vaikus, dažnas tai mato kaip statistiką. Tačiau už kiekvieno tokio pranešimo, skaičiaus yra konkretus vaikas, turintis savo vidinį pasaulį, jausmus ir vardą.

„Istorijos mus dažniausiai pasiekia ir paliečia tada, kai baigiasi skaudžiai. To pavyzdys – pernai įvykusi Matuko tragedija. Nors visus sujaudino pats faktas, iki to eita gana ilgai, apie smurtą prieš berniuką buvo žinota ir anksčiau. Sunku įsivaizduoti, ką jautė šis mažylis, kai už netaisyklingai ištartus žodžius buvo negailestingai talžomas, o, paprašęs pagalbos, jos negavo. Kas turėjo dėtis jo mažame pasaulyje, kodėl nereagavo aplinkiniai, už vaikų teises atsakingi pareigūnai? Kartais atrodo, kad mums reikia vis daugiau ir baisesnių istorijų, kad mes reaguotume. Visi tarsi apsimetame, kad tai ne mūsų reikalas, įvykus tragedijai surandame kaltą, politikai pamojuoja eilinės reformos idėjomis ir vėl užmirštame. Iki kitos tragedijos, – organizatorių vardu sako Daiva Žeimytė. – Nelaukdami tokių istorijų ir siekdami apsaugoti kitus vaikus, Vaikų gynimo dieną užrašysime vardus tų vaikų, kurių likimas daug baisesnis, nei galime įsivaizduoti.“

Kreidelėmis penktadienį Katedros aikštėje parašyti vardai turėtų tapti žinute visiems, kad negalime ignoruoti nė menkiausio ženklo, jog mažieji yra skriaudžiami tiek fiziškai, tiek psichologiškai. Svarbu, kad žmonės nustotų slėptis ir pasakytų sau ir kitiems – užteks, tai turi pagaliau liautis.

„Vaikų vardai ant grindinio turėtų tapti ženklu ir priminimu, kad už pakelto balso pas kaimynus ar gatvėje yra vaikas, kuriam šiandien labai skauda. Laiku sureagavę į vaiko šauksmą, kuris kartais gali būti ir labai tylus ir paslėptas, galime išsaugoti Lietuvos ateitį – mūsų vaikus. Svarbu dar kartą įsisąmoninti – tai ne tik institucijų, vadovų, tarnautojų ar kažkieno rūpestis ir atsakomybė. Dažnu atveju dėl įvairiausių aplinkybių vien įstaigos nieko nepakeis. Būtinas visos visuomenės dalyvavimas – kiekvienas esame už tai atsakingas“, – teigia Rūta Mikelkevičiūtė.

Nors dauguma vaikų, kurių vardai kreidelėmis bus parašyti, turi tėvus, giminaičius, mokytojus, kaimynus, jie negalėjo pasirūpinti laiminga mažųjų vaikyste. Vis dėlto ši iniciatyva sieks įrodyti, kad net nebūdami tiesiogiai susiję su skriaudžiamu vaiku galime padėti ir prisidėti prie pokyčių.

„Nors ant Katedros aikštės grindinio atsiras 50 vaikų vardų, sunku net galvoti, kiek jų dar galėtų čia būti, kiek dar jų patiria skausmą ir negailestingus smūgius. Apie tai dažnai nekalbame arba nežinome, tačiau daugiau negalime to ignoruoti“, – pabrėžia D. Žeimytė.

Akcijos Katedros aikštėje iniciatoriai – Rūta Mikelkevičiūtė, Daiva Žeimytė, Karolis Rugys ir Arijus Katauskas. Taip pat renginyje dalyvaus Donatas Montvydas, Jonas Nainys, Augustė Vedrickaitė, Eglė Skrolytė.