PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2024 m. Lapkričio 19 d. 12:12

Vaikų atradimai Molėtų krašte: nuo legendų apie laumes iki lobių paieškų

Molėtai

Molėtų viešosios bibliotekos nuotr.

Pranešimas spaudaiŠaltinis: Molėtų viešoji biblioteka


329775

Literatūriniai atradimai, lobių paieškos, Molėtų legendos ir padavimai, pažintis su laumėmis – visa tai šių metų bibliotekoje vykusio projekto „Vaikų atradimai Molėtų krašte“ veiklos.

Šis Lietuvos kultūros tarybos finansuojamas projektas skaičiuoja dar tik pirmus metus, tačiau nuveikta išties daug – smagios veiklos pasiekė ne tik Molėtų viešosios bibliotekos vaikus, bet ir toliau nuo rajono centro nutolusių gyvenviečių smalsuolius bei Utenos rajone gyvenančius vaikus.

Vaikams skirtas projektas atvėrė duris į Molėtų krašto literatūrinį pasaulį, kuriame savo pėdsaką paliko tokie knygų vaikams rašytojai kaip Petras Tarasenka ir Antanas Pivoras. Bibliotekos personažė Molinukė (Janina Vyšniauskienė) kvietė vaikus per šių rašytojų kūrinius ir gyvenimą giliau pažinti istorijos ir mitologijos lobynus, kurie svarbūs kiekvienam.

Literatūrinių lobynų kelionę pradėjome nuo pažinties su Dubingių apylinkėmis ir Antano Pivoro aprašytomis laumėmis. Aplink šias vietoves, ežerą, pelkynuose, miškų glūdumose, gyveno laumės – tarpininkės tarp žemės ir dangaus, tad jų ieškoti leidomės su laumės laivu „Laumariu“, plukdančiu per ilgiausią Lietuvos ežerą Asveją.

Kiek vėliau, šiltą rugsėjį, keliavome į Alantos kraštą, kur giliau susipažinome su Petro Tarasenkos gyvenimu ir kūryba. Vykome prie mistinio velnio Valiulio akmens, ieškojome „užburtų“ lobių Alantos dvaro parke. Toliau leidomės ieškoti kaukų ir miško monų senoviniame bitininkystės muziejuje Stripeikiuose, tęsdami literatūrinius atradimus su Antano Pivoro ir Petro Tarasenkos kūryba, kurioje susipažįstame su pačiomis paslaptingiausiomis lietuvių mitologinėmis būtybėmis. Vieni jų – bičių, augalų ir žiedų globėja Austėja ir bičių dievas Bubilas.

Be smagių išvykų, Molinukė lankė vaikus, gyvenančius Molėtų ir Utenos rajonuose. Keturių mobilių edukacinių stendų, puoštų gamtiniais motyvais iliustruotojos Gretos Alice, dėka, Molėtų krašto literatūriniai atradimai pasiekė visus smalsius ir žingeidžius vaikus. Mediniai stendai apima įvairiausias kūrybines veiklas – nuo stalčiukų su rašytojų artefaktais-lobiais, mitologinio Molėtų krašto žemėlapio iki stiklinio stendo, ant kurio vaikai gali sukurti draugo portretą su mitologinėms būtybėms būdingais bruožais, taip lavinant vaizduotę ir kūrybiškumą.

Molinukė ieškojo atradimų ir lobių ne tik su Molėtuose gyvenančiais vaikais, bet aplankė ir Alantos, Dubingių, Giedraičių, Suginčių ir Užpalių vaikus, kurie kūrė padavimus ir legendas apie įvairias Molėtų gamtines vietoves, ieškojo mitologinių būtybių buveinių Molėtų krašto mitologiniame žemėlapyje, ieškojo lobių, susijusių su rašytojų A. Pivoro ir P. Tarasenkos gyvenimu ir kūryba bei kūrė savo mitologinius veikėjus.

Džiaugiamės, kad projekto metu vaikai įsitraukė į turiningas veiklas, pažindinantis su Molėtų krašto mitologiniu ir istoriniu paveldu, praturtino savo patirtį smagiomis bei interaktyviomis veiklomis bei įdomiomis išvykomis. Molinukė tikrai nenuils ir mobilūs stendai ir toliau keliaus po Molėtų kraštą bei aplinkinius rajonus. Tikimės dar daugiau atradimų ir atrastų literatūrinių lobių Molėtų krašto padangėje.

Projektą „Vaikų atradimai Molėtų krašte“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Projekto partneriai: Utenos A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka, Anykščių Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešoji biblioteka, Asvejos regioninis parkas, Molėtų pradinė mokykla, Molėtų rajono savivaldybės administracija.

#MOLĖTAI#VAIKAI#ATRADIMAI#LEGENDOS#MOLINUKĖ
#LOBIAI#LITERATŪRA