PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Sausio 28 d. 21:05

Vaiko teisių gynėjų ir savivaldybės vadovų susitikimas Molėtuose

Utena

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


115569

„Nuo šių metų sausio 1 dienos įsigaliojo Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimai, kuriais pereinama prie vaiko situacijos vertinimo, po kurio seka vaiko ir šeimos poreikius atitinkančios pagalbos ir paslaugų teikimas, o užtikrinant vaiko saugumą, kai atvejai nėra kritiniai, pirmiausia bus atsiremiama į vaikui artimus asmenis. Tokiu būdu siekiama dar efektyviau ginti vaikų teises, o šeimoms suteikti veiksmingesnę ir operatyvesnę pagalbą, kad būtų užtikrinta vaikų prigimtinė teisė augti biologinėje šeimoje“, – susitikimą su Molėtų rajono savivaldybės meru, administracijos vadovais pradėjo Utenos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) vedėja Irena Gaigalienė.

Anot VTAS vedėjos I. Gaigalienės, pagrindinė naujiena – atsisakyta grėsmės lygių bei pereita prie šeimos ir vaiko situacijos ir poreikių vertinimo, o apsaugant vaiką nuo nesaugios aplinkos, padėti pirmiausia bus prašoma močiučių, senelių, krikšto tėvų, šeimos draugų ar kitų vaikui artimų asmenų. Jie galės padėti šeimai laikinai prižiūrėdami vaiką savo šeimoje arba kartu su tėvais rūpindamiesi vaiko saugumu tėvų namuose, kol vaikui ir tėvams pagalbą teiks mobilios komandos specialistai ir atvejo vadybininkai.

Neatsiradus artimųjų, kurie padėtų sunkumų patiriančiai šeimai, visa šeima ar vaikas su vienu iš tėvų, gebančių pasirūpinti jo saugumu, bus apgyvendinami krizių centre.

Oficialus artimųjų arba šeimos draugų įsipareigojimas užtikrinti vaiko saugumą arba apgyvendinimas krizių centre vadinamas laikinąja priežiūra, kurios metu mobilioji komanda dirbs su šeima, kad suaugusieji keistų gyvenimo būdą, atsisakytų elgesio, pažeidžiančio vaiko teises. Laikinoji priežiūra tėvų gyvenamojoje vietoje ar fizinio asmens gyvenamoje vietoje galės trukti iki 30 dienų, atsiradus poreikiui, pratęsiama dar 10 dienų, o laikinoji priežiūra socialinių paslaugų įstaigoje gali trukti ne ilgiau kaip 12 mėnesių.

„Svarbiausia, kad prižiūrimi artimųjų ar apsigyvenę krizių centre tėvai išlaiko savo teises ir pareigas, jiems sudaromos galimybės pasinaudoti siūloma pagalba ir neprarasti vaikų, jie nepaimami iš šeimos. Be to, darbą su šeima ir vaiku nedelsiant pradeda mobilioji komanda, kas, kaip liudija pusantrų metų patirtis, efektyviai motyvuoja tėvus keisti savo gyvenimo būdą, pasinaudoti siūloma pagalba, padeda įveikti iškilusius sunkumus ir užtikrinti vaikų teisę augti biologinėje šeimoje,“ – sakė VTAS vedėja I. Gaigalienė.

Molėtų rajono savivaldybės administracijos direktorius Saulius Jauneika informavo, kad šiuo metu rajone veikia vienas krizių centras, kuriame yra 9 vietos. Šiuo metu užimtos 5 vietos (gyvena motina su 4 vaikais), tad laisvos likusios 4 vietos. „Esame pateikę paraišką krizių centro plėtrai. Norėtume, kad jis išsiplėstų bent iki 15 vietų“, - sakė administarcijos vadovas S. Jauneika.

Pasitarimo metu apžvelgtas būtinų vaikams ir jo šeimai socialinių paslaugų spektras Molėtų rajono savivaldybėje, aptarta, kad būtina plėsti psichologų, priklausomybės specialistų, mediatorių paslaugas, gerinti jų prieinamumą. Pasak administracijos direktoriaus S. Jauneikos, siekiant pagerinti vaikų emocinę, psichologinę būklę, vienas pirmųjų uždavinių savivaldybei – psichologų paslaugos teikimas mokykloje, t. y. arčiau vaiko gyvenamosios vietos, kas būtų patogiau ir vaiakms, ir jų tėvams.

VTAS vedėja I. Gaigalienė akcentavo ugdymo, švietimo, medicinos įstaigų darbuotojų svarbą stebint vaiko fizinę, psichologinę, emocinę būklę. „Svarbu pamatyti ne tik fizinį smurtą ir nepriežiūrą, tačiau ir visus kitus vaiko teisių pažeidimus. Anksčiau apie 90 proc. atvejų dėl vaiko teisių pažeidimų buvo alkoholio daromos žalos pasekmė. Šiuo metu vaiko teisių pažeidimų įvairovė yra didžiulė. Ypač padažnėjo atvejų, kai vykstant tėvų skyrybų procesui, nepasidalijama vaiku, jis tarsi tampa tėvų santykių aiškinimosi įkaitu. Tai vaiką žeidžia psichologiškai, atsiliepia jo kasdienio gyvenimo kokybei, vystymuisi, raidai. Tad jei mokyklos bendruomenė pastebi, kad vaiko, kurio tėvai skiriasi, elgesys pasikeitė, atsirado psichologinių problemų, reikėtų apie tai informuoti vaiko teisių apsaugos specialistus. Tokiai šeimai galbūt nereikia atvejo vadybininko pagalbos, tėvystės įgūdžių mokymų, tačiau reikia kitų paslaugų“, – sakė VTAS vedėja I. Gaigalienė.