REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Vasario 5 d. 14:08

Vaiko teisių gynėjai: „Mokytojas vienas pirmųjų turi galimybę pastebėti vaiko nelaimę“

Šiauliai

Reporteris OdetaŠaltinis: Etaplius.lt


116714

Ugdymo įstaigos – vaiko teisių apsaugos specialistų pagalbininkai, nes mokytojai, auklėtojai, socialiniai darbuotojai ir ugdymo bei švietimo įstaigų vadovai kasdien bendraudami su vaikais mato jų problemas. Ypač svarbu, kad neliktų nepastebėti smurto prieš vaikus atvejai.

Apie tai kalbėta Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) Kelmės rajone susitikime su Kelmės rajono švietimo ir ugdymo įstaigų vadovais bei savivaldybės atstovais.

,,Pedagogai pirmieji gali pastebėti, kad vaikas kenčia, kad turi rūpesčių, yra skriaudžiamas. Mums, vaiko teisių apsaugos specialistams, labai svarbi mokytojų pagalba“, – pažymi VTAS patarėja Kelmės rajone Vaida Linikienė.

Ugdymo įstaigos pirmos gali pastebėti, kad vaikas auga nesaugioje aplinkoje

Pedagogai ir vaiko teisių gynėjai pabrėžia, kad būna atvejų, kai vaikas į mokyklą ar darželį ateina su mėlynėmis. Ne visada jos gali atsirasti nuo sumušimų, nes vaikai yra judrūs, žaidžia neatsargiai, susižeidžia belakstydami ir žaisdami judrius žaidimus. Tačiau, pasak vaiko teisių specialistų, negalima pro akis praleisti bet kokių įtarimų dėl smurto. Pastebima, jog vaikai ne visada išdrįsta pasiguosti, jog nukentėjo nuo artimųjų. Pasikalbėjus su šeimos nariais, situacija paaiškėja, tuomet sprendžiama, kaip padėti šeimai. Pasak specialistų, kur kas sunkiau pastebėti psichologinio smurto atvejus ir kitą smurto formą – nepriežiūrą.

,,Reikėtų atkreipti dėmesį ir į vaiko elgesį, gal jis pasikeitęs, nenori eiti su mama, tėčiu, giminaičiu, akivaizdu, kad jam nemalonūs prisilietimai, vaikas bijo atvirai kalbėti su artimuoju. Ypač suklusti ugdymo įstaigos pedagogai turi tada, kai vaikas pamokose ar darželyje iš pat ryto atrodo pavargęs, neišsimiegojęs, irzlus, sunkiai susikaupia. Gal tai požymiai, kad vaikas namie užgauliojamas, netenkinami jo emociniai poreikiai, jis jaučiasi nesaugus, negaluoja, nes šeima nepasirūpina dienos režimu. Svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, ar vaikas švarus, pavalgęs, turi visas reikiamas priemones, ar drabužėliai yra tinkami esamam sezonui“, – sako VTAS patarėja Kelmės rajone Vaida Linikienė.

Pasitarime kalbėta, kad apie visus galimus smurto prieš vaikus atvejus švietimo darbuotojai turi pranešti vaiko teisių apsaugos specialistams.

Paslaugų šeimai daugėja, gerėja jų kokybė

VTAS patarėja Kelmės rajone švietimo ir ugdymo įstaigų vadovams pristatė ir pasikeitimus, kuriais vaiko teisių gynėjai vadovaujasi nuo Naujųjų metų.

Visų pirma pasikeitė tai, kad nebeliko grėsmės lygių nustatymų. Atsirado vaiko situacijos vertinimas. Akcentuota, kad stiprinama pagalba šeimai, o vaikų perkėlimas į saugią aplinką iš šeimos – tik kraštutinė priemonė, kai visos kitos priemonės ir galimybės išnaudotos. Kai šeimoje yra krizinė situacija, taikoma laikinoji priežiūra, kai vaikas yra prižiūrimas giminaičių ar patikimas artimais emociniais ryšiais susijusiems asmenims vaiko gyvenamojoje vietoje, ar prižiūrinčio asmens gyvenamoje vietoje, priežiūra gali tęstis 30 dienų ir dar 30 dienų gali būti pratęsiama. Krizę patirianti šeima taip pat gali būti apgyvendinta su vaiku Vaiko ir šeimos gerovės centre iki 12-kos mėnesių.

Mobilioji komanda (MK) nuo Naujųjų su šeima dirba nebe 14, o 30 darbo dienų ir dirba ne tik su suaugusiais, bet įtraukia ir vaikus.

Kaip gerąją patirtį duodančią realius rezultatus buvo pristatyta viena šeimos istorija. Vaikams apsigyvenus saugioje aplinkoje, atskirai nuo šeimos, iškilo klausimas dėl jų pavežėjimo iki ugdymo įstaigos, nes globėjai gyveno už miesto. ,,Buvo kreiptasi į vaikų ugdymo įstaigą, kokios yra galimybės vaikus vežioti mokytis, vėliau klausta Švietimo skyriaus. Sutarta, kad vaikus iki Kelmės atveš globotoja, o nuo Kelmės veš kitos ugdymo įstaigos mokyklos autobusas. Problemą bendru sutarimu greit išsprendėm“, – situaciją komentuoja Šiaulių apskrities VTAS patarėja Kelmės rajone Vaida Linikienė.

Pasak vaiko teisių apsaugos specialistės, dirbama tam, kad padėtume ir institucijoms, kurios dirba su vaikais, pasirūpinti vaikų gerove, atsakytume į iškylančius klausimus ir sutelktume jėgas vaikų labui.

Pasitarime su Kelmės rajono mokyklų ir darželių direktoriais taip pat dalyvavo Kelmės rajono savivaldybės Švietimo, sporto ir kultūros skyriaus vedėja, savivaldybės administracijos tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė bei savivaldybės vadovai.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA