Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt
Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius (VTAS) džiaugiasi didžiuliu pasiekimu. Kūdikėliui išsaugota mama, nenutrūko mamos ir vaiko ryšys. Jauna moteris atsisakė minčių palikti savo naujagimį. Gavusi pagalbą iš Šiaulių apskrities VTAS ir socialinių tarnybų jauna moteris sakė, suradusi gyvenimo prasmę – pati auginti savo vaiką.
,,Sužinoję, kad Kauno klinikose neišnešiotą vaikelį pagimdžiusi jauna mūsų apskrities gyventoja stokoja socialinių įgūdžių ir gal būt net ketina palikti vaikelį, suvienijom jėgas, kad to nenutiktų. Ir geranoriškas bendradarbiavimas davė rezultatus. Dabar, jau mėnuo, mama ir kūdikėlis yra kartu“ , – sako Šiaulių apskrities VTAS vyr. specialistė.
Kad vaiko ir mamos ryšys stiprėtų vienyti jėgas reikėjo greitai
,,Ankstukas sparčiai stiprėjo, medikai, matydami, kaip jauna mama stokoja įgūdžių, nerimavo, apie tai pranešta Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriui. Gavus šią žinią Šiaulių apskrities VTAS buvo daug susirūpinimo. Pažįstame šią jauną mamą. Ir jos šeimą žinome. Dar visai neseniai ji buvo probleminė paauglė iš nedarnios šeimos. Jų namuose tokių dalykų, kaip atjauta, meilė, šiluma, tvarka ir rūpestis niekada nebuvo. Prieš kelerius metus jauna mergina paslydo – vos sulaukusi pilnametystės pagimdė pirmą vaiką, bet jo neaugino. Pirmojo ir labai svarbaus gyvenimo egzamino ji neišlaikė. Jos pirmas vaikutis yra įvaikintas, nes pagalbos ji neprašė, o pasiūlytos nepriėmė. Tai šį kartą, kai gimė antras vaikelis, buvo labai neramu. Skubiai reikėjo mamai ištiesti pagalbos ranką, kad suprastų, jog ji ne viena, kad vaikelis dabar jai svarbiausia“, – sako Šiaulių apskrities VTAS vyr. specialistė.
Jaunos mamos su kūdikiu nepriėmė jos šeima
Didelė bėda buvo, kad jauna moteris su vaikeliu neturi savo namų. Vaiko teisių apsaugos specialistės kalbino jaunos mamos mamą, kad ši pasirūpintų dukra ir anūku. Pokalbiai jokių teigiamų rezultatų nedavė ir mamos nuostatos nieko gero nežadėjo.
,,Kai kūdikio močiutė nepriėmė, tada su Kauno klinikų socialine darbuotoja vėl svarstėm, ką daryti, kad mama ir naujagimis liktų kartu. Kol jauna moteris su vaikeliu gulėjo ligoninėje ja labai rūpinosi Kauno klinikų socialinė darbuotoja Aušra Mazgienė. Yra pagalba tokiose situacijose. Yra galimybė mamai ir vaikui suteikti saugią aplinką. Rajone, iš kur kilusi jauna moteris, yra Krizių centras. Čia atskiri kambariai, darbuotojos, saugu, švaru, yra viskas, ko reikia mamai ir vaikeliui būti kartu. Nusprendėm išsaugoti motinos ir vaiko ryšį, su viltimi, kad pavyks. Viską paaiškinom jaunai mamai. Ji lyg lengviau atsiduso ir nutarė, kad vaiką augins, bet reikia pagalbos“ , – sako Šiaulių apskrities VTAS vyr. specialistė.
Pastangos išsaugoti mamos ir vaiko ryšį, sustiprinti vaikelio ir mamos meilę nenuėjo veltui
Jauna moteris jau mėnesį gyvena Krizių centre ir dar nei karto darbuotojos jai neturėjo priekaištų, nepastebėta, kad vaikeliu ji nesirūpintų, jie visada kartu, mama meiliai glaudžia savo kūdikėlį.
,,Tai tokia didelė pergalė, kai matai ir girdi kaip mama sako, kad savo džiaugsmo niekada nepaliks. Taip, aš tai vadinu pergale ir geriausiu apdovanojimu už mūsų darbą. Mamos glėbyje miegančio kūdikio šypsena – pati geriausia dovana už mūsų darbą“ , – sako Šiaulių apskrities VTAS vyr. specialistė.
Parodėme kelią į pergalę
Šiaulių apskrities VTAS vyr. specialistė sako, kad kiekvienam žmogui reikia palaikymo, o čia jaunutė moteris, kuriai gyventi tikrai nebuvo lengva. Sunkioje situacijoje susidūrus su abejonėmis reikia stiprios atramos, atjautos. To reikėjo ir jaunai vienišai mamai.
,,Su medikais ir Kauno klinikų socialine darbuotoja labai stengėmės palaikyti jauną mamą, kad ji pajustų, kokia vertybė ir dovana yra auginti savo vaikutį. Mažyliui svarbiausia yra biologinė šeima. Aš ją mačiau, kai ji dar pirmąjį vaikelį paliko. Ji tada buvo visai kitokia. Dabar ji rami ir pasiryžusi auginti vaiką. Ji net turi minčių, kad kitoms mamoms turi ką pasakyti, kad nepaliktų savo vaikų bet kokioje situacijoje. Kad reikia ieškoti ir priimti pagalbą, kai susiduri su sunkumais. Ji tapo tvirtesnė, yra vilčių, kad ryšys su vaiku nenutrūks, o tai jau didelis laimėjimas, tai visų mūsų – mamos, vaikelio, socialinių darbuotojų, vaiko teisių gynėjų pergalė“, – sako Šiaulių apskrities VTAS vyr. specialistė.
Jauna mama pakvietė į svečius ir pasidalino džiaugsmu
Krizių centre gyvenančios mamos dar prieš kelias dienas iki vizito pasiklausėme, ar galima į svečius. Moteris nė sekundės neabejojo ir sutiko pasidalinti savo gyvenimo istorija – kaip jai buvo sunku, kas ir kaip padėjo rasti ryšį su vaikeliu.
,,Buvo minčių, kad pati neauginsiu ir šio vaikelio. Gal tai medikai laiku ir pastebėjo. Jaučiausi vieniša ir sutrikusi. Bet viskas ėmė klostytis vis geriau ir štai aš Krizių centre. Čia viską darau pati, ir valgį gaminuosi, ir produktus perku, ir kambarį tvarkausi, skalbiu, viskas sekasi“, – sako kūdikėlio mama.
Jauna moteris apie buitį kalba nedaug, dagiausia apie vaikutį
,,Per mėnesį, kiek esu čia, tik kartą vaikelį buvau palikusi seseriai, nes labai reikėjo dokumentus susitvarkyti. Labai skubėjau visus reikalus atlikti, nes per valandą ar pusantros taip pasiilgau vaikiuko, kad tik ir galvojau, kaip jam sekasi. Aš pati noriu matyti, kaip jis miega, kaip valgo, kaip bando žvalgytis“, – sako kūdikėlio mama.
Su mažyliu Krizių centre ji gyvens pusmetį. Tada su socialine darbuotoja pasitars, kaip geriausia elgtis toliau. Jau yra minčių įsidarbinti ir dirbti mėgstamą darbą. Jauna mama mėgsta, o svarbiausia, moka siūti ir iš karoliukų veria įspūdingo grožio gaminius, tai tikisi, kad paaugusį mažylį išleis į darželį, o pati darbuosis. Verti gėles iš karoliukų moteris jau bando ir tada, kai kūdikis užmiega.
,,Žiūriu į jį miegantį, kuriu gėles ir mąstau, kad tai mano gyvenimo dalis, mano džiaugsmas. Kai prisiglaudžiu, artumas ir šiluma visą nuovargį nuima. Vardą jam retą sugalvojau, kad būtų išskirtinis, gal net negirdėtas“ , – sako kūdikėlio mama.
Mamos ir kūdikio ryšis stiprėja jaukiame Krizių centro kambaryje. Geradariai pasirūpino lovele, vaikišku vežimėliu, keliais būtinais daiktais. Kūdikėlį lanko pediatrė, čia dirbančios specialistės negaili patarimų.
,,Nenoriu grįžti į tą aplinką, kur alkoholis, barniai, nepagarba. Nepasitikiu giminaičiais, man daugiau padėjo VTAS ir socialinės darbuotojos, negu patys artimiausi šeimos žmonės. Noriu auginti savo vaikelį, dirbti, įsikurti. Čia Krizių centre daug ką supratau, išmokau, sužinojau. Pirmiausia aš esu mama ir esu su savo kūdikėliu. Tai didelė pergalė mano gyvenime“ , – sako kūdikėlio mama.
Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) specialistai džiaugiasi, kad susiduriant su panašiomis situacijomis visuomenės požiūris keičiasi į gerąją pusę. ,,Visuomenėje vyravo nuomonė, kad mamų atstumiamus vaikus geriausia perkelti į vaikų namus. Dabar nuomonės keičiasi – abejojančiai mamai reikia padėti. Gi tikslas yra toks, kad vaikai augtų biologinėje šeimoje. Mamoms reikia padėti išmokti būti geromis mamomis“, – sako Šiaulių apskrities VTAS vyr. specialistė.
Pašnekovė pabrėžė, kad socialinių paslaugų plėtra padės šeimose neprarasti ryšio, kai šeimą ištinka krizė. Biologinė šeima yra pati tinkamiausiai augti vaikui.