Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Pixabay.com nuotr.
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Tam tikrais amžiaus tarpsniais beveik kiekvienas vaikas pradeda valgyti mažiau ar tampa išrankus maistui. Tai gali būti natūralus raidos etapas. Kada tėvams vertėtų sunerimti ir ką tokiu atveju daryti, pasakoja gydytoja dietologė Lina Barauskienė.
Ar vaikas išrankus maistui?
Apie vaiką, kuris dažnai atsisako valgyti, visiškai nenori ragauti naujų maisto produktų ar renkasi tik tą patį maisto produktą ar patiekalą, sakome, kad jis išrankus maistui. Tai būdinga maždaug nuo dvejų iki ketverių-šešerių metų ir dažnai yra normalus augimo procesas. Šiuo amžiaus tarpsniu sulėtėja vaiko augimo greitis, kuris pirmaisiais gyvenimo metais buvo išties didelis: ūgis padvigubėjo, o svoris patrigubėjo. Todėl nuo metukų natūraliai vaiko organizmui reikia mažiau maisto medžiagų ir vaikas valgo mažiau, apetitas gali skirtis ne tik kas dieną, bet ir kiekvieno valgymo metu. Ir tai yra normalu.
„Kiekvienas vaikas gali individualiai vertinti maistą ir valgymo procesą. Vienam tai džiaugsmas, kitam galimybė išmokti ar patirti ką nors naujo, trečiam – jaudulys ar nerimas. Tokio amžiaus vaikui būdinga viską tyrinėti ir jau turėti savo nuomonę, kas tinka ir patinka, o kas – ne,“ – teigia gydytoja dietologė Lina Barauskienė.
Pasak specialistės, antraisiais gyvenimo metais vaikas mokosi ir kitų svarbių dalykų – jis ima vaikščioti, bėgioti, lipti, pats valgyti, kalbėti ir susikalbėti, jo gyvenime vyksta daug visokių naujų pasikeitimų. Todėl jam natūraliai norisi, kad bent jau kažkurioje srityje liktų tai, kas pažįstama, ir kartais tam pasirenkamas maistas. Rutina suteikia vaikui saugumo, kai žino kas po ko seka arba kas yra dedama į burną.
Kodėl atsiranda valgymo sunkumai?
Kiekvienas vaikas yra labai individualus, todėl ir jo nenoras valgyti, valgyti mažiau ar valgyti tą patį maistą, gali būti jo individualus požiūris į maistą. Ir tai reikėtų gerbti ir į tai atsižvelgti.
Kodėl gali atsirasti išrankumas maistui:
„Vaikai labai skirtingai suvokia tekstūrą, spalvą, formą, temperatūrą, pateikimą, todėl visiškai normalu, kad vienas vaikas tirštą košę valgo, o kitam – tai visiškai nepriimtina, vienam želė yra skani, o kitam šita konsistencija nepatinka. Taip pat tėvai vaikui turi būti pavyzdys. Jeigu tėvai kažkurio produkto nevalgo, tai didelė tikimybė, kad ir vaikas šio produkto nevalgys. Neapgausite jo sakydami „Mmm, koks skanus brokolis!“, nors tėtis ar mama negali į jį net pažiūrėti. Taip pat reikėtų susilaikyti nuo bet kokių vertinančių komentarų apie maistą, ypač neigiamų, vaikui girdint. Jeigu mama sako „Aš žuvies niekada nevalgiau, man ji smirda“, tai savaime suprantama, kad vaikas į žuvies pusę net nežiūrės,“ – teigia L. Barauskienė.
Gydytoja dietologė primena auksinę taisyklę – ant stalo turėtų būti patiekta ir vaikui pažįstamo maisto, ir būtinai kažkas naujo, ką vaikas galėtų paragauti. Tėvai turėtų pasiūlyti, padrąsinti vaiką paragauti, bet jokiais būdais neversti, nekišti, neskatinti valgyti viliojant, kad paragavęs vaikas gaus kažką.
Kas gali nutikti, jeigu vaikas yra išrankus maistui?
Jeigu vaikas nuolat valgo vieną ir tą patį maistą, tėvams vertėtų sunerimti ir pasikonsultuoti su vaiko gydytoju, ar nėra kokių negalavimų ar ligų, kas galėtų įtakoti vaiko nenorą valgyti. Tokių atvejų būna, tačiau jie yra labai reti.
„Ankstyvosios vaikystės metai yra labai svarbūs vaiko būsimos sveikatos programavimui, imuniteto formavimuisi ir vaiko vystymuisi, o tam reikia įvairių maisto medžiagų. Vaiko mitybą reikia sudėlioti taip, kad vaiko organizmas gautų visų maisto medžiagų iš visų maisto grupių. Tada vaikui nieko netrūks ir jis augs normaliai,“ – teigia L. Barauskienė.
Pasak gydytojos, yra penkios maisto produktų grupės ir iš visų jų vaikas turėtų gauti maisto produktų kasdien. „Aptaclub“ puslapyje atlikite testą ir pasitikrinkite, kaip valgo jūsų vaikas, o apie maisto produktų grupes skaitykite straipsnyje „Kaip maitinti mažylį“.
L. Barauskienė pabrėžia, kad labai svarbu atkreipti dėmesį į svorio ir ūgio tolygų augimą. Dėmesį reikėtų atkreipti į staigius augimo pokyčius, bendrą vaiko būklę, ar jis aktyvus, linksmas, besidomintis aplinka, taip pat vaiko lėkštės turinį, o ne tik kiekį, kurį vaikas suvalgo. Kartais energijos, tai yra kalorijų, kiekis gali būti pakankamas, tačiau jeigu valgomas tik vienas ar du maisto produktai, maisto medžiagų įvairovės poreikis tikrai nebus patenkintas ir vystysis mitybos nepakankamumas, kas sąlygos tinkamo augimo ir vystymosi sulėtėjimą, visų organų sistemų darbo pažeidimus ir, savaime suprantama, įvairias ligas.
Svarbiausia, kad mityba būtų įvairi.
Gydytoja dietologė L. Barauskienė išskiria, kas yra svarbu, kad mityba būtų subalansuota:
12 patarimų, ką daryti, jeigu vaikas išrankus maistui: