PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Gruodžio 12 d. 19:12

Vaikai išeina protestuoti: savivaldybė atima mokyklą

Kaunas

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


22950

Kauno savivaldybė per švietimą ir toliau važiuoja siaurų interesų buldozeriu. Mokyklų bendruomenes kaip perkūnas iš giedro dangaus pasiekė sprendimo projektas, kad kai kurias mokyklas planuojama sujungti, nors jų ideologijos – visiškai skirtingos, o viena gimnazija apskritai liktų be patalpų.

Situacijos šokiruotų gimnazijų atstovai pirmadienį 16 val. prie Kauno pedagogų kvalifikacijos centro (Vytauto pr. 44, Kaunas), kur vyks, labai tikėtina, tik formalus viešasis svarstymas dėl mokyklų ateities, rengia piketą, viešai pareikšdami savo nepritarimą tokioms permainoms.

Nauja reorganizacijų banga

„Realiai pertvarkos nebuvo derintos nei bendrai su visa švietimo bendruomene, nei vyko konsultacijos, derybos su konkrečių įstaigų, kurias norima reorganizuoti, bendruomenėmis“, – stebėjosi Lietuvos tėvų forumo vadovas Audrius Murauskas.

Jis teigė, kad sunku pasakyti, kiek vertingi, reikalingi būtų numatyti įstaigų sujungimai, bet didelį nerimą kelia būdas, kaip tai nuspręsta. „Labai keisti ėjimai. Kažkas nusprendžia, kas su kuo turi susijungti, neatsižvelgiant nei į ideologinius, nei į vertybinius panašumus, aspektus“, – kalbėjo A.Murauskas.

Tiesa, bendruomenes savivaldybė pirmadienį kviečia į viešąjį svarstymą dėl mokyklų ateities. Lietuvos tėvų forumo vadovas teigė, kad remdamasis turima nemaža ir karčia patirtimi gali spėti, kad ši diskusija bus rengiama tik dėl akių, ir nepaisant visų joje numatytų išsakyti argumentų, bus priimti tokie sprendimai, kurių projektai jau yra pateikti įstaigų bendruomenėms.

Vietinius planuojama išvyti

„Šv. Mato gimnazija, kurios 90 proc. mokinių yra aplinkiniai gyventojai, kuri yra atvira visiems vaikams, nepriklausomai nuo jų tikėjimo, privalės išsikelti nežinia į kur, ir pastatas paskiriamas KTU licėjui, norint į kurį patekti reikia įveikti griežtą atranką. Kur dėtis vietiniams mokiniams, kurie neturi didžiulių technologinių gabumų arba yra orientuoti į kitas sritis?“ – klausė A.Murauskas.

Jis piktinosi, kad niekas neklausė, kokią savo ir savo vaikų ateitį mato Šv. Mato gimnazistai ir jų tėvai. „Administraciniais ėjimais tiesiog imama ir išjungiama mokykla. Tačiau dėl savo pastato gali būti rami Panemunės pradinė mokykla, kurios 95 proc. mokinių, yra kitų vietovių gyventojai“, – stebėjosi sprendimų logiškumu Lietuvos tėvų forumo vadovas.

Silpnaregius iškels į jiems nepritaikytas erdves?

Jono Žemaičio-Vytauto mokyklos - daugiafunkcinio centro mokinių tėvų atstovas Renaldas Raišutis naujieną, kad centras tikriausiai bus iškeldinamas, pavadino šoko terapija. Savivaldybės atstovai, anot jo, susitikime su vaikų tėvais juos ramino, kad viskas bus gerai, kad daug mokyklų yra prijungiamos, tačiau nieko konkretaus neatsakė į tėvams rūpimus klausimus. Tai pasėjo dar daugiau nerimo, kad mokyklos mokiniai su savo specifiniais poreikiais bus palikti likimo valiai.

„Centro prieigos yra pritaikytos vaikams su specialiaisiais poreikiais, tai yra, silpnaregiams. Prie centro įrengtos specialios pėsčiųjų perėjos, mokykla yra neklaidi. Kaip tokie vaikai pereis per intensyvų Taikos prospektą, jeigu jiems teks lankyti B.Brazdžionio mokyklą, prie kurios mus norima prijungti?“ – klausė R.Raišutis. Anot jo, toks prijungimas būtų socialiai pažeidžiamų grupių interesų pažeidimas.

Jis minėjo, kad mokykloje daug kas renovuota, vadinasi, iškėlus mokinius kitur, visos investuotos lėšos bus kaip į balą ? Taip pat, mokykloje vyksta pagilintas matematikos ir anglų kalbos mokymas, dirba profesionalus ir draugiškas pedagogų kolektyvas.

Tėvų atstovą stebino ir, jo manymu, dirbtinai skubinami įvykiai. Suteiktas labai trumpas laikotarpis perprasti visai informacijai, pasitarti bendruomenės viduje ir suformuoti bendrą poziciją bei pateikti pastaboms.

„Procesas dirbtinai akseleruojamas, pasigendame konstruktyvaus dialogo su bendruomene“, – įsitikinęs R.Raišutis.

Sportininkais pavers privalomai

Dėl savo mokyklos kovoti nusiteikusi ir Gedimino sporto ir sveikatinimo mokyklos bendruomenė. „Gimnazijos bendruomenė nepritaria, kad prie mūsų gimnazijos būtų jungiama A.Smetonos gimnazija“, – dėstė direktoriaus pavaduotoja Rasa Puniškienė. Jos kolegė pavaduotoja ugdymui Danutė Teškevičienė teigė, kad visiems labai neramu dėl ateities. „Jungimui kategoriškai nepritariame“, – pakartojo pedagogė.

Tokioms pertvarkoms pasipriešino ir tėvai. Peticiją, kuria reikalaujama atsisakyti gimnazijų sujungimo, savo parašais parėmė 243 tėvai.

„Kauno Gedimino sporto ir sveikatinimo gimnazijos bendruomenei nėra aišku, kodėl numatomas mūsų gimnazijos ir būtent Kauno A.Smetonos gimnazijos sujungimas. Abi gimnazijos yra įsikūrusios dideliu atstumu viena nuo kitos, priklauso skirtingoms Kauno miesto savivaldybės

seniūnijoms. Abiejų gimnazijų ugdymo samprata ir taikomi metodai yra skirtingi“, - peticijoje pabrėžia Kauno Gedimino sporto ir sveikatinimo gimnazijos gimnazistų tėvai.

Argumentuojama, kad veikla kryptingai orientuota į sveikos gyvensenos ir sportui gabių mokinių ugdymą. Bendrąjį ugdymo turinį papildo sporto ir sveikatos ugdymo dalykai: dailiojo čiuožimo, plaukimo pamokos, sportininkų treniravimo arba sveikatingumo pagrindai, mokiniai taip pat gali pasirinktinai mokytis sporto kalbos kultūros ir sporto anglų kalbos.

„Susipažinus su A.Smetonos gimnazijos skelbiama informacija matyti, kad sportas ir sveika gyvensena nėra šios gimnazijos pagrindinės ugdymo kryptys. Taigi gimnazijų sujungimas sukeltų neigiamų pasekmių ne tik mūsų gimnazijos mokiniams, bet ir A.Smetonos gimnazijos mokiniams, kurių sportas galimai nedomina“, – teigė tėvai.

Peticiją palaikantys kauniečiai aiškina, kad nori, jog gimnazija išliktų savita, su ilgus metus kurta ideologija ugdyti sportiškus ir sveikus vaikus. Gimnazija socialinių partnerių dėka yra sukūrusi edukacinę ir materialinę infrastruktūrą, šalia gimnazijos yra futbolo aikštynas, ledo arena, baseinas, todėl mokiniai turi galimybę šalia mokyklos sportuoti ir tam nereikalingas papildomas laikas kelionėms nuo gimnazijos iki sporto užsiėmimų vietos. Tai labai aktualu futbolo akademijos mokiniams, kurie yra atvykę mokytis į šią gimnaziją iš kitų Lietuvos miestų ir kurie gyvena šalia gimnazijos esančiame sporto viešbutyje ir futbolo akademijoje.

Dėl galimybės profesionaliai sportuoti gimnazija yra sudariusi susitarimus su netoli gimnazijos įsikūrusiais Lietuvos sporto universitetu, Kauno kolegija, Nacionaline futbolo akademija, Kauno žiemos sporto mokykla „Baltų ainiai“. Su šiomis ugdymo įstaigomis yra suderinti pamokų ir treniruočių tvarkaraščiai, todėl sujungus mokyklas kiltų nemažai klausimų dėl tolesnio bendradarbiavimo ir įsipareigojimų vykdymo.

„Tikėtina, kad siekiant ekonominio efektyvumo, dalis klasių gali būti perkeltos į A.Smetonos gimnazijos pastatą, kas sudarytų sunkumų šalia gimnazijos gyvenantiems mokiniams bei jų tėvams, norintiems laiku nuvežti vaikus į gimnaziją, esančią visai kitoje miesto vietoje. Dar daugiau sunkumų patirtų tie, kurių vaikai mokosi skirtingose klasėse, nes reiktų vieną vaiką pristatyti į vieną gimnazijos pastatą, o kitą ar kitus – į kitą pastatą“, – sunerimę rašo tėvai ir priduria, kad dėl savo vaikų ateities yra pasiryžę aktyviai ginti savo teises, jei toks sprendimas vis dėl to bus priimtas, ginsim savo teises teismo keliu.

Mokyklų bendruomenių atstovai išreiškė viltį, kad diskusija dėl pertvarkų, vyksianti Kauno pedagogų kvalifikacijos centre, nebus tik dėl akių, viliamasi, kad jų argumentai pasirodys pakankamai svarūs ir gimnazijų gyvenimą sujauksiančio sujungimo nebus.

Pagal sprendimo projektą, nuo kitų metų rugsėjo 1-osios prie Kauno Aleksandro Puškino gimnazijos prijungiamas Kauno 6-asis lopšelis-darželis, prie Kauno Bernardo Brazdžionio mokyklos prijungiama Kauno Jono Žemaičio-Vytauto mokykla-daugiafunkcis centras, Kauno Tito Masiulio jaunimo mokykla, Kauno jaunimo mokykla reorganizuojamos prijungiant prie Kauno suaugusiųjų mokymo centro, prie Kauno Kovo 11-osios gimnazijos prijungiamas Kauno Vandos Tumėnienės ugdymo centras, prie Kauno „Nemuno“ mokyklos-daugiafunkcio centro prijungiamas Kauno lopšelis-darželis „Eglutė“, Kauno Antano Smetonos gimnazija reorganizuojama prijungiant prie Kauno Gedimino sporto ir sveikatinimo gimnazijos, o Kauno technologijos universiteto inžinerijos licėjus išplečiamas – ugdymo procesas bus vykdomas ir dabartinėse patalpose S. Lozoraičio g. 13, ir naujosiose Vaidoto g. 11. Pastarajame pastate kol kas yra įsikūrusi Šv. Mato gimnazija, tačiau nuo kitų mokslo metų pasibaigianti galioti sutartis su Kauno miesto savivaldybe dėl galimybės naudotis patalpomis nebus pratęsiama.