PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Lapkričio 25 d. 13:15

Vaiduokliais tapę automobiliai: kaip jais tinkamai pasirūpinti

Vilnius

Asociatyvi nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


61637

Senstantis Lietuvos automobilių parkas sukelia vis didesnių rūpesčių. Pastebima tendencija, kad dalis atitarnavusių transporto priemonių keliauja ne į metalo laužą, tačiau dūlėja bendrojo naudojimo erdvėse, pavyzdžiui, daugiabučių kiemuose. Autogamintojų ir importuotojų asociacijos (AGIA) direktorė Rita Zdanevičienė teigia, kad tokie automobiliai–vaiduokliai ne tik bereikalingai užima vietą ir taip užgrūstose aikštelėse, bet ir kelia pavojų žmonių sveikatai bei aplinkai. Dėl šios priežasties asociacijos vadovė ragina tinkamai pasirūpinti nebenaudojamais automobiliais, kadangi kitu atveju savininkams gresia didžiulės baudos.

Nejuokinga atsakomybė

Nors Lietuvoje kone kasmet vyksta įvairių kiemų išvadavimo nuo pasenusių nebenaudojamų automobilių akcijų, tokių griozdų vis dar apstu. Lietuvos privalomosios techninės apžiūros įmonių asociacijos „Transeksta“ preliminarūs skaičiavimai rodo, kad pernai šalies keliais galimai važinėjo apie 50 tūkst. lengvųjų automobilių be techninės apžiūros. Tikėtina, kad nemaža dalis jų panaudojami tik laikinai, o likusį laiką būna palikti užmarštyje.

AGIA vadovės teigimu, automobilių–vaiduoklių ypač padaugėja baigiantis šiltajam metų periodui, kai suprastėja vairavimo sąlygos, reikia keisti padangas arba transporto priemonė nepakelia šalčio naštos. Stebėtina, tačiau kiemuose nestinga ir po avarijų sumaitotų transporto priemonių, kurios paliktos likimo valiai.

Anot R. Zdanevičienės, įprastai visos tokios transporto priemonės turi savininkus, tačiau belieka atviras klausimas, kodėl jie ilgą laiką neeksploatuojamais automobiliais tinkamai nepasirūpina. „Lietuvos įstatymai aiškiai nurodo, kad už neeksploatuojamos transporto priemonės laikymą bendrojo naudojimo erdvėse gresia bauda arba automobilio konfiskavimas. Visgi akivaizdu, kad tokia atsakomybė žmonių negąsdina. Tikriausiai taip ir dėl to, kad savininkai negalvoja ar netgi nežino, kad tokiu savo elgesiu daro pažeidimą ir gali būti nubausti“, – svarsto AGIA direktorė.

Remiantis Administracinių nusižengimų kodeksu, pirmą kartą padarius minėtą pažeidimą apleistos transporto priemonės savininkui gresia bauda nuo 70 iki 140 eurų, už pakartotinį prasižengimą gali tekti susimokėti iki 300 eurų siekiančią baudą ir atsisveikinti su savo automobiliu.

Derėtų tinkamai pasirūpinti

R. Zdanevičienė sako, kad, šiemet pasikeitus automobilių išregistravimo tvarkai, rečiau naudojamų transporto priemonių savininkams suteikta daugiau patogumų. Tačiau tai tikrai negalioja automobiliams–vaiduokliams, kurie yra netinkami naudoti. Dėl šios priežasties pastarųjų automobilių savininkams AGIA direktorė primena, kad jais būtina tinkamai pasirūpinti.

„Tokiems apleistiems ir naudoti netinkamiems automobiliams sandėliuoti viešosios erdvės nėra tinkama vieta. Svarbu žinoti, kad nenaudojamos transporto priemonės turi būti laikomos uždarose aikštelėse, garažuose ar privačioje teritorijoje. Kitu atveju, kaip jau minėjau, gresia baudos“, – kalba asociacijos vadovė.

Ji priduria, kad pasenusios transporto priemonės turėtų būti išregistruotos. O norint tą padaryti, reikalingos tam tikros procedūros, susijusios su automobilio utilizavimu.

„Norint išregistruoti nebetinkamą naudojimui automobilį, savininkas „Regitroje“ turi pateikti jo sunaikinimo pažymėjimą. Jį Lietuvoje gali išduoti įvairūs transporto priemonių tvarkytojai. Atvykus į „Regitrą“ su savimi būtina turėti transporto priemonės registracijos dokumentus bei numerio ženklus, jei tokie dar yra. Tik tokiu atveju transporto priemonė bus išregistruojama“, – aiškina AGIA direktorė.

Jeigu minėtų dokumentų ir valstybinių numerių nėra, automobilio savininkas turi raštu pateikti paaiškinimą dėl jų praradimo.

Laisvė kiemuose – kiekvieno rankose

R. Zdanevičienės teigimu, kiekvieno savininko pareiga yra tinkamai pasirūpinti savo transporto priemone. Anot jos, nebenaudojami ir apleisti automobiliai ne tik užima vietą ankštuose daugiabučių kiemuose, bet ir kelia potencialų pavojų.

„Automobilį sudaro daugybė komponentų, kurie yra kenksmingi. Tai ir tepalai, filtrai, įvairūs kiti skysčiai. Šios medžiagos gali patekti į aplinką, užteršti gruntinius vandenis. Kartu kyla rizika ir žmonių sveikatai, ypač vaikams, kurie neretai žaidžia kiemuose aplink automobilius. Apleistos transporto priemonės turi nemažą tikimybę užsidegti, o jei bake bus likę degalų, pasekmės gali būti itin liūdnos“, – perspėja ji.

Siekiant likviduoti tokius potencialius grėsmės židinius ir tuo pačiu išvaduoti kiemus nuo apleistų transporto priemonių, AGIA vadovė primena gyventojams, kad šie gali pranešti apie likimo valiai ne vietoje paliktus automobilius.

„Jeigu žinote apleistos transporto priemonės savininką, galbūt pirmiausia derėtų pamėginti susisiekti su juo. Jeigu savininkas nesiima veiksmų ar tiesiog nėra žinomas, apie daromą pažeidimą galima pranešti policijai arba savivaldybės Viešosios tvarkos skyriui. Gavusios pranešimą šios institucijos turėtų pasirūpinti, kad problema būtų išspręsta“, – tikina AGIA direktorė R. Zdanevičienė.