REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Vasario 3 d. 12:21

Vagių grobis – iš rankų į rankas

Šiauliai

EyeEm nuotr.

Elena MonkutėŠaltinis: Etaplius.LT


290656

Šiaulietį maisto išvežiotoją prieš pat šv. Kalėdas ištiko bėda – pavogė elektrinį dviratį. Dirbdamas transporto priemonę 25-erių vaikinas paliko pačiame miesto centre – prie prekybos centro „Saulės miestas“, kur teritorija nuolat stebima vaizdo kameromis. Nors policijos pareigūnai nusikaltėlius atpažino, jie iki šiol nenubausti.

Neteko galimybės užsidirbti

Elektrinį dviratį „Eleglide M1“ Edvinas (vardas pakeistas, tikrasis redakcijai žinomas) įsigijo būtent darbui. 800 Eur kainavusi transporto priemonė buvo jo darbo įrankis – ja šiauliečiams pristatinėdavo maistą iš įvairių miesto kavinių bei restoranų. Tačiau prieš pat didžiąsias žiemos šventes Edvinas neteko galimybės užsidirbti – dviratis buvo pavogtas.

„Pasistačiau dviratį prie centrinio „Saulės miesto“ įėjimo, dviračių stovėjimo vietoje. Neprirakinau, nes maistą reikia pristatyti greitai. Galvojau, kad ten kelios kameros šalia ir niekas jo neims. Be to, tokia yra bendra „Bolt Food“ vairuotojų praktika“, – prisimena šiaulietis.

Maistas jau buvo paruoštas, tereikėjo nueiti ir paimti. Vaikinas teigia užtrukęs daugiausia dvi minutes, tačiau grįžęs dviračio neberado. „Ir nuliūdau, ir išsigandau. Buvau šoke“, – prisipažįsta Edvinas.

Trys draugai

Paskambinęs Bendrojo pagalbos centro numeriu ir sulaukęs policijos pareigūnų, kartu su jais peržiūrėjo prekybos centro vaizdo kamerų įrašus.

„Buvo trys žmonės. Vienas neįgaliojo vežimėlyje, kitas šiaip kažkoks, trečias – tas, kuris pavogė. Vos man nuėjus, vyras vežimėlyje parodė kitam pirštu į mano paliktą dviratį, o šis paėmė ir atsargiai nuvažiavo, – pasakoja vaikinas. – Praktiškai buvo trise, bet, pasak policininkų, apkaltintas gali būti tik tas, kuris pavogė.“

„Saulės miesto“ apsaugos darbuotojai minėjo, kad vienas iš tų asmenų buvo apsivogęs ir pačiame prekybos centre. Kitą asmenį, tą, kuris pavogė dviratį, vaizdo kameros užfiksavo ir „Saulės mieste“. Pasak Edvino, jis atrodė panašus į nuo narkotinių medžiagų priklausomą asmenį, pasižymėjo keista eisena.

Įtariamieji atpažinti

Parodęs pareigūnams pavogtos transporto priemonės nuotrauką, šiaulietis pasivažinėjo su jais po miestą – įtariamuosius policininkai atpažino, žinojo, kur gyvena. „Važinėjome po tas vietas, kur pareigūnai įtarė, kad jie gali būti. Net nuvažiavome prie vieno iš jų namų – pažiūrėjome, ar šalia nėra pastatyto dviračio“, – įvykių seką atpasakoja Edvinas.

Tuomet tiesiog užpildė protokolą. Šiaulietis prisimena, kad pareigūnai kalbėjo, jog asmenys žinomi, juos sunku pagauti, tačiau yra tikimybė, jog pavyks. „Kad atgausiu dviratį, daug vilties nesuteikė, nes jau tuo metu jis galėjo būti parduotas, išardytas ar kažkur nukištas. Tokie žmonės dažniausiai neturi pinigų ir negali jų grąžinti. Nelabai kažko galima tikėtis“, – sako vaikinas.

Kol kas jokio progreso tyrime nematyti: Edvinui du kartus buvo paskambinę tyrėjai prisistatyti, vieną kartą jis dalyvavo apklausoje. Šiauliečiui liepta laukti – jeigu bus teismas, jame reiks dalyvauti.

Beviltiška

Vaikinas darbo neturi jau daugiau nei mėnesį. Ypač gaila, kad negalėjo dirbti per pačias šventes – tada ir užsakymų daugiausia, ir gauna priedų. „Buvau užsisakęs ir naują bateriją dviračiui, kuri taip ir liko nepanaudota“, – susikrimtęs kalba Edvinas.

Vaikinas apibendrina – situacija atrodo beviltiška. Paklaustas, ar ruošiasi pirkti naują dviratį, jis neslepia: neturi už ką ir negali užsidirbti.

Edvinas mano, kad jo elektrinis dviratis greičiausiai buvo kuo skubiau parduotas – ypač dėl to, kad įtariamasis buvo asocialios išvaizdos, panašus į priklausomybės kamuojamą asmenį, kuriam turbūt reikėjo ir greitų pinigų, ir kuo skubiau atsikratyti įkalčių.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas

Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė Gailutė Smagriūnienė tikina, kad kiekvieną kartą, gavę pranešimą apie įvykdytą vagystę, policijos pareigūnai pradeda ikiteisminį tyrimą arba administracinę teiseną, priklausomai nuo turtinės žalos dydžio, ir po tyrimo įtariamiesiems taikoma atsakomybė.

„Dėl šios dviračio vagystės yra pradėtas ikiteisminis tyrimas, nustatytas įtariamasis – įtarimas dėl vagystės pareikštas 31 metų šiauliečiui. Jis yra daug kartų teistas už įvairias nusikalstamas veikas. Kol kas ikiteisminis tyrimas dar nebaigtas, vyksta“, – sako Šiaulių AVPK atstovė.

Ji taip pat primena, kad bausmę skiria ne ikiteisminį tyrimą atliekantis pareigūnas, o teisėjas, kai byla baigiama tirti ir perduodama nagrinėti teismui. Teismas taip pat priima sprendimą ir dėl žalos atlyginimo nukentėjusiajam.

Vogti daiktai – parduodami

Kalbant abstrakčiau, t. y. apie daugumą panašaus pobūdžio nusikaltimų, vagys dažniausiai parduoda juos įvairiais kanalais: tiek turguje, tiek lombardams, tiek per skelbimus. Automobiliai kartais ir išardomi.

G. Smagriūnienės teigimu, asmenys, kurie patys parduoda vogtus daiktus, sulaikomi dažnai, o vogtų daiktų supirkėjai bei perpardavinėtojai – rečiau. Dažnai vogtų daiktų randama lombarduose.

Patys žmonės, įtardami, kad siūloma prekė vogta, į policiją nesikreipia, tačiau, specialistės teigimu, jei policijos pareigūnai vogtą daiktą suranda pas asmenį, kuris jį įsigijo, nežinodamas, kad perka vogtą daiktą, tas daiktas iš jo paimamas.

Kaip įsitikinti, kad jūsų perkama prekė nevogta? O ką daryti, jei nežinodami įsigijote vogtą daiktą?
G. Smagriūnienė siūlo vieną išeitį: „Patarimas vienas – nepirkti vogtų daiktų. Perkant daiktą, visada galima pareikalauti jo įsigijimo dokumentų.“



REDAKCIJA REKOMENDUOJA