PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Kovo 24 d. 10:14

Vadinamųjų nakvynės namų projektas – saugiose rankose

Šiauliai

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


169283

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas prie puodelio kavos su techninę darbų priežiūrą vykdančiu inžinieriumi Vytautu Valiušiu aptarė Savivaldybei priklausančio socialinės paskirties pastato Tiesos g. 3 atnaujinimą. Meras paprašė darbus kontroliuoti kuo atsakingiau, nes ateityje šis pastatas galėtų tarnauti ir kitoms socialinėms reikmėms, pavyzdžiui, taptų senelių globos namais, jei laikui bėgant pavyks kitaip išspręsti laikinojo apgyvendinimo klausimą.

Kam neteko susidurti su statybos ar rekonstrukcijos darbais, tas gal net ir nežino, koks svarbus vaidmuo tokiuose procesuose tenka techninės priežiūros specialistui – inžinieriui. Techninis prižiūrėtojas pirmiausia įvertina gautą objekto projektinę dokumentaciją. Jei projekte randama trūkumų, jie taisomi rengiant darbo projektą. Taip, jau pradinėje stadijoje galima išvengti būsimų nesklandumų, kurie gali baigtis teisiniais ginčais, pradelstais darbų atlikimo terminais, papildomomis išlaidomis, mažų mažiausiai – prasta statybos kokybe. Darbams prasidėjus, techninis prižiūrėtojas tampa vienu pagrindinių žmonių statybvietėje, nuo jo kompetencijų, kruopštumo, skiriamo dėmesio ir ypač – sąžiningo darbo didele dalimi priklauso projekto sėkmė.  

Nepaisant to, pasak Vytauto Valiušio, šioje srityje vis dar bandoma taupyti, perkant nepakankamą priežiūros valandų kiekį. Tada techninės priežiūros specialistams tenka darbuotis keliuose objektuose, ieškoti papildomų darbų. Šiaulių miesto meras Artūras Visockas įsitikinęs, kad tai sisteminė silpnoji daugelio projektų vieta.

tiesos-3.jpg

„Norime, kad užsakovo interesai būtų atstovaujami kaip įmanoma geriau, tačiau ne visada sudarome tam tinkamas sąlygas. Mums pasisekė, kad Laikinojo apgyvendinimo tarnybos pastato (vadinamųjų nakvynės namų) remontą prižiūrės tikras šiaulietis, kuriam rūpi savame mieste įgyvendinamų projektų kokybė. Jis gali kas dieną užsukti ir patikrinti darbus objekte. O jei priežiūrą vykdytų inžinierius iš Vilniaus, Kauno ar kito tolimo miesto? Galbūt tas darbas būtų nuotolinis ir tik formalus? Akivaizdu, kad ir finansinė motyvacija vykdyti itin kruopščią techninę priežiūrą nėra didelė, nes tam dažniausiai skiriama labai maža dalis nuo bendros projekto sumos – keli tūkstančiai eurų, nors vykdoma dviejų milijonų vertės rangos sutartis. Todėl atsiranda grėsmė, kad tam tikrais atvejais rangovai ieško galimybių „susitarti“ su prižiūrėtojais. Tada gali būti taupoma perkant prastesnes medžiagas, supaprastinant techninius sprendimus, atmestinai atliekant darbus.

Galiu pažadėti, kad techninei mūsų projektų priežiūrai skirsime didelį dėmesį. Daugelis darbų atliekama valstybės ar miesto biudžeto lėšomis, tai yra visų žmonių pinigai, tad jie turi būti leidžiami itin atsakingai ir nešti maksimalią naudą. Techninė priežiūra visuomeninės paskirties objektuose yra viešųjų interesų atstovavimas, tai būtina daryti ypač sąžiningai ir nuosekliai, kartu užtikrinant orias sąlygas ir patiems priežiūros inžinieriams“, – po susitikimo sakė meras Artūras Visockas.   

Pasak Šiaulių savivaldybės vadovo, Tiesos g. 3 esančio Laikinojo apgyvendinimo tarnybos pastato rekonstrukciją norima atlikti kaip įmanoma kokybiškiau, nes nuo to priklauso jo eksploatacijos laikas. Jei ilgainiui pavyktų išspręsti būsto netekusių šiauliečių apgyvendinimo atskiruose būstuose klausimą, pastatą būtų galima naudoti kitoms socialinėms reikmėms – galbūt įkurdinti čia senelių globos namų padalinį.