PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2019 m. Gegužės 30 d. 16:01

Vabalių kaimo kraštiečių šventė

Šiauliai

Vandos Nakvosienės nuotraukos

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


86050

Paskutinį gegužės šeštadienį Sidabravo seniūnijos Vabalių kaimo gyventojai surengė kraštiečių šventę, į kurią iš visų Lietuvos kampelių atvyko daugybė svečių. Jie kažkada gimė, augo ir gyveno Vabalių kaime. Šventė prasidėjo šv. Mišiomis Sidabravo Švenčiausios trejybės bažnyčioje. Mišias aukojo klebonas Remigijus Jurevičius.

Paskui visi rinkosi prie Vabalių kaimo riboženklio stovinčio kryžiaus ir Vabalių teritorijoje išnykusių kaimų atminimui pastatyto paminklinio akmens, kad prisimintų ir įamžintų dalelę Vabalių kaimo istorijos.

Kur tėviškė, tik kryžius rymo
Žali laukai ir jazminai balti,
Gandralizdžiai pasvirę laukia,
Kada parskris gandrai mieli.

Lakštutė čiulba savo giesmę,
Į kelią dairos beržas neramus,
Net oras čia gyvybe dvelkia
Vaikai, anūkai gal atras namus.

Namų nelikę, tik svirtis dejuoja
Prie šulinio gaivaus vandens,
Laukimas jau į neviltį pavirto
Ar kas sugrįš, ar pasisems?

Savi darbai ir rūpesčiai užgožia,
Nelieka laiko grįžti praeitin,
Tiktai prisiminimai mina taką
Ir tarsi suodžiai sugula širdin...

Šiais gražiais eilėraščio žodžiais buvo sutikti susirinkusieji. Šventės vedantieji Kęstutis Lukošius ir Donata Leščinskaitė perskaitė istorijos, kurią tądien įamžino, ištrauką: „Štai kryžius, kurį Vabalių kaimo jaunimas 1939 metais pastatė kaip pagarbos ir padėkos ženklą Dievui už laisvą Lietuvą. Pasukus keliuku į dešinę už Prūdupio ir paėjus apie 200 metrų, Lietuvos nepriklausomybės 10-mečiui, Vabalių kaimo gyventojai 1928 metais buvo pastatė dar vieną kryžių, prie kurio susirinkę švęsdavo šventes, giedodavo gegužines giesmes, vasaros šventėms puošdavo gėlių vainikais. Sovietmečiu gyventojai masiškai perkeliami į gyvenvietes, o laukus melioruojant, buvo griaunamos sodybos ir naikinami kryžiai. Tačiau vienas, neįvardytas, melioracijos darbuotojas, prieš sunaikindamas Vabalių kaimo gyventojų pastatytą kryžių, nuėmė originalią lentelę ir perdavė „Auridanos“ įmonės savininkui, dabartiniam Seimo nariui Aurimui Gaidžiūnui. A. Gaidžiūnas lentelę išsaugojo ir Lietuvai švenčiant 100-ąsias nepriklausomybės metines perdavė Vabalių kaimo gyventojams, prašydamas ją išsaugoti ateities kartoms. Kadangi senojoje vietoje kryžiaus atstatyti galimybės nėra, tai lentelę tvirtino prie jaunimo kryžiaus“.

Dar praeito šimtmečio pradžioje Vabalių kaimas užėmė didelę teritoriją, turėjo savo mokyklą, biblioteką ir iki 1954 metų gegužės 25 d. vadinosi Vabalių apylinke, kuriai priklausė net 5 kaimai: Ščiukiškiai, Navadolė, Antanava, Trebiškės ir Naulickai. Aštuntame dešimtmetyje šie kaimai išnyko ir jų teritorijos dabar priklauso Vabalių kaimui. Užimdamas 1489,1 ha plotą, šiandien yra didžiausias kaimas Sidabravo seniūnijoje. Kad praeitis neišnyktų ir jaunoji karta žinotų ir prisimintų kaimo istoriją, išnykusiems kaimams įamžinti pastatytas šis akmuo. Sidabravo seniūnas V. Blužas ir Seimo narys Aurimas Gaidžiūnas atidengė, o klebonas Remigijus Jurevičius pašventino paminklinį akmenį. Seimo narys A. Gaidžiūnas vabaliečiams padovanojo įrėmintą tautinę giesmę. Sidabravo seniūnas V. Blužas pasidžiaugė vabaliečių įniciatyva surengti tokią šventę, padėkos raštais apdovanojo šventės organizatorę Vandą Nakvosienę, šventės rėmėjus Danutę ir Justiną Kavaliauskus, Liną ir Vidmantą Grigaliūnus, senjorus Joaną Grigaliūnienę, Viktoriją Petraitienę ir kaimo kalvį Jurgį Dilkų. Padėkojo seniūnas Marytės ir Raimondo Andriulių bei Vidos ir Virginijaus Buinauskų šeimoms, kurios vienintelės Sidabravo seniūnijoje savo šeimose augina vaikus iš Globos namų. Daugiausiai globojamų vaikų auginančiai Marytės ir Raimondo Andriulių šeimai seniūnas įteikė Padėkos raštą. Prie kryžiaus ir akmens, savo prisiminimais pasidalijo ir Vabalių dvare gimęs ir užaugęs, o dabar Vilniuje gyvenantis profesorius Jonas Linkevičius. Tylos minute buvo pagerbti anapilin išėję Vabalių, Antanavos, Navadolės, Naulickų, Trebiškio ir Ščiukiškių kaimų gyventojai. Vabalių kaimo jaunuoliai Dominykas Alūzas ir Roberta Kavaliauskaitė padėjo gėlių puokštes prie kryžiaus ir akmens, o išnykusių kaimų atstovai uždegė žvakutes prie paminklo. Visi dalyviai buvo pakviesti nusifotografuoti bendrai nuotraukai.

Po minėjimo visi nuskubėjo į Vabalių kaimo centrą, kur tęsėsi prisiminimų popietė. Svečiai ir šventės dalyviai pasirašė ant pergamento. Pergamentas patalpintas Sidabravo krašto muziejuje. Šventės dalyvius linksmino Vadaktų kaimo muzikantas A. Damaševičius, Rokonių krašto armonikierius Vidmantas Baltrūnas, renginių vedėjas ir muzikantas Domas Dveilys. Viktoriną apie Vabalių kaimo istoriją organizavo ūkininkas Vidmantas Grigaliūnas. Visi šiltai bendravo ir dalijosi prisiminimais prie suneštinio vaišių stalo, ant kurio puikavosi specialiai šiai šventei iškepti tortai.