V. Zelenskis ragina Europą paremti karo nusikaltimų tribunolą Rusijos lyderiams

Lietuva
BNS/Fotobankas nuotr.
Rūta Androšiūnaitė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, trečiadienį priimdamas prestižinį Europos Parlamento žmogaus teisių apdovanojimą – Sacharovo premiją – paragino Europą padėti įsteigti tribunolą Rusijos vadovybei už „agresijos nusikaltimą“ teisti.

„Raginu jus visus, jūsų partijas ir valstybes veiksmingai paremti šį darbą. Tribunolas privalo pradėti dirbti“, – vaizdo ryšiu Europos Parlamentui sakė V. Zelenskis.

„Būtina tai kuo greičiau paversti realybe“, – teigė Ukrainos lyderis.

V. Zelenskis šį raginimą išsakė atsiimdamas kasmet Europos Parlamento teikiamą Sacharovo premiją „drąsių Ukrainos žmonių“ vardu. 

Europos Sąjungos vykdomoji valdžia išsakė savo pritarimą Ukrainos viltims dėl tribunolo, kuriuo būtų siekiama baudžiamojon atsakomybėn patraukti aukščiausius Maskvos pareigūnus, o taip pat ragina ES valstybes paremti šį sprendimą. 

Daugelis ES narių, įskaitant Baltijos šalis, Lenkiją ir Nyderlandus, jau parėmė šį pasiūlymą. 

Ukraina nuo pat karo pradžios siekia specializuoto tribunolo, kuris patrauktų Kremliaus pareigūnus atsakomybėn už „agresijos nusikaltimus“, nes tai nepriklauso Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) jurisdikcijai. 

„Rusijos sugriauti miestai ir kaimai, sunaikintos gyvybės turėtų atsispindėti nuosprendžiuose ne tik tiems, kurie visa tai tiesiogiai įvykdė, bet ir tiems, kurie organizavo ir pradėjo šią agresiją“, – teigė V. Zelenskis. 

Ukrainos lyderis taip pat pridūrė, kad jo šalis vis dėlto galiausiai nugalės Kremliaus ginkluotąsias pajėgas ir suduos galingą smūgį Rusijos prezidento Vladimiro Putino ambicijoms. 

„Mes nugalėsime, kad Ukrainoje ir visoje Europoje nebebūtų bandymų vėl taikyti genocido politiką prieš mūsų žmones“, – sakė jis. 

„Turime sukurti ir suteiksime naują veiksmingą saugumo architektūrą pasaulinei laisvei ir tarptautinei teisei bei tvarkai“, – pridūrė Ukrainos prezidentas. 

Prestižinė Sacharovo premija spalį buvo paskirta „drąsiems Ukrainos žmonėms“. Per iškilmingą ceremoniją Strasbūre ją atsiimti atvyko medicinos evakuacijos padalinio „Tairos angelai“ įkūrėja Julija Pajevska, žmogaus teisių aktyvistė Oleksandra Matvijčiuk ir okupuoto Melitopolio miesto meras Ivanas Fedorovas. 

„Matėme įkvepiantį paprastų piliečių pasipriešinimą, kai jie aukojosi, kad sulaikytų tankų koloną, vyresnio amžiaus piliečius, kurie stojo į kovą su rusų kariais, turėdami tik vieną ginklą – išdidumą. Matėme ir drąsias moteris, kurios buvo priverstos gimdyti požeminėse metro stotyse“, – sakė Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola (Roberta Mecola).

„Šiems žmonėms žinutė iš Europos buvo aiški. Mes palaikome Ukrainą. Mes neatsitrauksime“, – ji sakė.

ES apdovanojimas, pavadintas sovietų disidento Andrejaus Sacharovo vardu, buvo įsteigtas 1988 metais, siekiant pagerbti asmenis ir grupes, kurie gina žmogaus teises ir pagrindines laisves. A. Sacharovas, Nobelio taikos premijos laureatas, mirė 1989 metais.

ES teisės aktų leidėjai jau antrus metus iš eilės pasinaudoja Sacharovo premija, kad nusiųstų žinią Kremliui. Praėjusiais metais ją gavo įkalintas Rusijos opozicijos veikėjas Aleksejus Navalnas.

Ukrainiečių pasipriešinimas per beveik 10 mėnesių trunkantį karą išliko, nepaisant pastarosiomis savaitėmis padažnėjusių išpuolių. Rugpjūčio pabaigoje pradėjusios kontrpuolimą Ukrainos pajėgos atkovojo didelius šalies plotus.