V. Putinas: Ukrainos kontrpuolimas neturi jokių šansų

Pasaulis
Youtube stop kadras
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį pareiškė, kad Ukrainos kontrpuolimas žlugs, ukrainiečių kariams siekiant pasistūmėti keliomis kryptimis, įskaitant pietrytinį Zaporižios regioną.

„Manau, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos čia neturi jokių šansų, kaip ir kitomis kryptimis – tuo neabejoju“, – sakė V. Putinas kasmetiniame ekonomikos forume Sankt Peterburge.

Vis dėlto Kyjivas praneša apie neseniai pradėto kontrpuolimo pažangą.

„Ginkluotosios pajėgos palaipsniui, bet tvirtai žengia į priekį... Tuo pat metu priešas stipriai priešinasi“ pietiniame fronte, sakė Ukrainos gynybos viceministrė Hana Maliar, paminėjusi užminuotus laukus, dronus kamikadzes ir intensyvų apšaudymą.

Pasak pareigūnų, Ukrainos pajėgos atkovojo mažiausiai septynias gyvenvietes.

Rusija savo ruožtu teigia atrėmusi visus Ukrainos puolimus.

Be kita ko, V. Putinas per forumą įžeidinėjo Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį, kuris yra žydas, ir pavadino jį gėda savo tikėjimo žmonėms.

„Turiu daug draugų žydų, – kalbėjo V. Putinas. – Jie sako, kad Zelenskis nėra žydas, kad jis daro gėdą žydų tautai. Aš nejuokauju.“

Maskva teigia, kad Ukrainos elgesys su rusakalbiais Vakarų remiamoje šalyje prilygsta nacistinės Vokietijos veiksmams.

Ukrainos vyriausybė ir šalies žydų bendruomenė šiuos kaltinimus atmeta.

V. Putinas sakė, kad Maskva privalo kovoti su neonacizmu, ir pridūrė, kad Rusija patyrė didžiulių nuostolių per šalies kovą su nacistine Vokietija Antrojo pasaulinio karo metais.

„Mes niekada to nepamiršime, – sakė V. Putinas.  – Kodėl mūsų niekas neklauso?“

Maskva, bandydama teisinti pernai vasario 24-ąją Ukrainoje pradėtą karą, ne kartą sakė, kad siekia „demilitarizuoti“ ir „denacifikuoti“ šią šalį.

Naujienų agentūros AFP ir šalių, kurias Kremlius laiko nedraugiškomis, žiniasklaidos atstovai nebuvo akredituoti nušviesti forumo.

Beprecedentės priemonės

V. Putinui dalyvaujant pasauliniame ekonomikos forume, buvo blokuojamas mobilusis internetas ir imtasi kitų precedento neturinčių saugumo priemonių.

Anksčiau antrajame pagal dydį Rusijos mieste vykstančio forumo organizatoriai – fondas „Roskongress“ – pranešė, kad interneto ryšys per mobiliojo ryšio operatorius bus blokuojamas.

„Naudokitės belaidžiu ryšiu, – sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, padidintą saugumą susiedamas su išpuolių iš Ukrainos grėsme.

Anot vietos dienraščio „Fontanka“, prie pastatų, kuriuose vyksta forumo renginiai, patruliavo pareigūnai su tarnybiniais šunimis, o ilgos automobilių eilės laukė patikros.

„Saugumo priemonės... yra beprecedentės“, – naujienų agentūra „Interfax“ citavo D. Peskovą.

„Tai įprasta praktika. Priešas elgiasi įžūliai ir neatsisako bandymų padaryti žalos“, – sakė D. Peskovas ir pridūrė, kad tokiomis sąlygomis labai svarbu išlikti budriems ir mobilizuotiems.

Forumas vyksta vakarų Rusijoje, pastarosiomis savaitėmis šaliai tapus daugybės dronų atakų, taip pat ginkluoto įsiveržimo ir sprogimų, dėl kurių Maskva kaltina Kyjivo pajėgas, taikiniu.

Ukraina neigia esanti su tuo susijusi.

Sankt Peterburgas yra toli nuo Ukrainos, tačiau balandį čia per sprogimą žuvo įtakingas karo tinklaraštininkas Vladlenas Tatarskis.

Maskva apkaltino Kyjivo slaptąsias tarnybas ir Rusijos priešininkus rengus išpuolį.

Po kelių savaičių netoli Sankt Peterburgo įvyko dar vienas sprogimas, kai buvo apgadinta aukštos įtampos elektros linija, o Rusijos valdžia įtarė, kad tai buvo sabotažas.