REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Birželio 5 d. 13:16

V. Mazuronis. Ką pažadėjo R. Baškienė? Ar Šiaulių universitetas išliks?

Šiauliai

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


5655

Seime po pateikimo buvo priimtas Vyriausybės išgimdytas aukštojo mokslo pertvarkos planas. Procesas dar tik įsivažiuoja, niekas akmenyje neiškalta ir daug kas gali keistis. Tačiau Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė nieko nelaukia – viešai pažadėjo, kad Šiaulių universitetas (ŠU) išliks ir jaunuoliai gali drąsiai rinktis studijas čionai.

Atrodo, reiktų dėl to tik džiaugtis. Taip ir būtų galima daryti, jeigu ne keli dalykai. Visų pirma, R. Baškienė duodama interviu Alfa.lt pati sau prieštarauja.

Pagal pateiktą Vyriausybės planą, vietoj veikiančių 14 valstybinių universitetų Lietuvoje turėtų likti 5. Pagal planą, ŠU turėtų būti prijungtas prie Vilniaus universiteto (VU). Galbūt Seimo Pirmininko pavaduotoja žino daugiau nei mes, bet jau pats prijungimo faktas iš esmės panaikins ŠU kaip autonominį vienetą – liks tik VU filialas. Atrodytų – koks gi skirtumas, kaip vadinsis mokymo įstaiga, bet čia ir yra visa esmė.

Savarankiškumo panaikinimas reiškia, kad Universiteto ateitis bus sprendžiama nebe čia, Šiauliuose, o Vilniuje. Galbūt pradžioje viskas atrodys šauniai, bet jau dabar galima prognozuoti, kad VU tikrai neskirs tokio didelio dėmesio toli nuo Vilniaus esančiam Universitetui. Juo labiau – pinigų.

Vyriausybė ir Seimas žada panaikinti studentų krepšelius, t. y. padaryti taip, kad aukštųjų mokyklų finansavimas nebebūtų priklausomas nuo studentų skaičiaus. Šiauliams tai reiškia dar vieną blogą dalyką: VU bus niekaip neįpareigotas išlaikyti ar didinti finansavimą, nepriklausomai nuo to, kiek studentų čia mokysis. Universiteto vadovybė gali susiimti kiek tik nori, gali pritraukti nors ir 1 000 naujų studentų (miestui labai būtų puikus dalykas), bet tai nieko nereikš.

Nenoriu būti blogu pranašu, bet didelio proto nereikia, kad suvoktum, jog toks pasirinktas Vyriausybės ir Seimo pertvarkos kelias reikš nieką kitą, kaip tik lėtą Šiaulių universiteto sunaikinimą. Galėtų tai padaryti greitai, bet turbūt bijo, todėl ir pasirenka tokį iš pirmo žvilgsnio nekaltą kelią.

Nenoriu tikėti, kad R. Baškienė to nesupranta ar nežino. Greičiausiai žino, bet jaučiasi saugi, nes Universiteto klausimas nusikels kelerius metus į priekį, lėtai jį numarins kiti – ne Seimas, ne Vyriausybė. Žiūrėk, gal net ir kadencija praeis. Galės šiauliečiai kaltinti ką tik nori, tik ne ją. Jeigu visgi ponia R. Baškienė to tikrai nesupranta – tada iš viso sunku suprasti, ką ji veikia Seimo Pirmininko pavaduotojo kėdėje. Nebent tokiais dviprasmiškais pareiškimais ir melagystėmis R. Baškienė tik kuria pasiteisinimo teoriją sau. S. Skverneliui ir likusiems šiauliečiams Seimo nariams?

„Po pertvarkos universitetas Šiauliuose bet kokiu atveju išliks“, – viešai žada R. Baškienė. Nepamirškite šių žodžių ir būtinai jai priminkite apie tai, kai ateis laikas.

Bet tik sėdėti ir laukti, kuomet bus įsitikinta R. Baškienės melu, – neverta. Šiauliai privalo bet kokia kaina išsaugoti Universiteto autonomiją. Šioje vietoje turi kuo aktyviau įsijungti ir Savivaldybė. Kurgi mero A. Visocko darbai Universiteto išsaugojimo klausimu? Nei matosi, nei girdisi, o turėtų.

ŠU gali ir privalo išlikti stipriu regioniniu Universitetu. Jau dabar, nieko nelaukiant, reikia per vasarą persitvarkyti, atsinaujinti programas, nedelsiant pradėti studentų pritraukimo veiksmus ir įrodyti, kad ŠU gali ir turi išlikti! O jeigu dar meras pradės dirbti – žiūrėk, ir pasiseks.

Valentinas Mazuronis, Europos Parlamento narys

logo-alde-lt.jpg



REDAKCIJA REKOMENDUOJA