Aktualijos | 4 MIN.

V. Janulevičius: Lietuvos ekonomikai ruduo bus sudėtingas, bet 2009 metų nuosmukis nepasikartos

Žygimantas Šilobritas
2023 m. gegužės 29 d. 10:56
165245.jpg

Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Vidmantas Janulevičius teigia, kad ekonominė situacija Lietuvoje iki rudens gali dar pablogėti. Anot jo, tai lems iš gamybos sektoriaus kitoms sritims persiduodanti susitraukianti paklausa ir sunkumai, su kuriais susiduria Lietuvos prekybos partneriai, tokie kaip Vokietija.

„Ruduo gali būti sudėtingesnis (...) Akivaizdu, kad palūkanų kilimas, mažesnė prieiga prie kapitalo, paklausos susitraukimas Lietuvoje egzistuoja, ir mes įžengėme į tą techninę recesiją. Bet ir Vokietija, nuo kurios esame priklausomi eksporto atžvilgiu, įžengė į tą pačią techninę recesiją“, – pirmadienį „Žinių radijui“ teigė V. Janulevičius.
 
„Viskas prasideda nuo gamybos, nuo paklausos, bet persiduoda į kitus dalykus“, – pridūrė jis.
 
Visgi, LPK prezidentas nemano, kad Lietuva patirs ekonominį nuosmukį, kuris prilygtų patirtam 2008-2009 metų krizės. Tokia prognozė, jo teigimu, paremta tuo, kad Lietuvos valstybė, jos verslas ir žmonės nėra giliai įsiskolinę bei turi daug geresnes skolinimosi sąlygas nei anksčiau.
 
„Gilesnės duobės būti neturėtų. Mes esame Europos Sąjungoje, kur prieiga prie kapitalo yra kitokia. Priminsiu, kad tada mums tekdavo skolintis už labai brangius procentus iš visai kitų šaltinių, tai buvo ir 8 proc., ir 12 proc. Be to, kaip šalis, mes esame prie mažiau įsiskolinusių. Taip pat ir mūsų žmonės bei verslas nėra įsiskolinęs“, – sakė jis.
 
„Situacija yra tokia, kad labai baisaus nuosmukio kaip buvo 2008–2009 metais tikrai nebus. Bet ilgesnis tūpsnis dėl karo yra įmanomas“, – paminėjo jis.
 
Išankstiniai Seimo rinkimai ar Vyriausybės atsistatydinimas pakenktų Lietuvos ekonomikai
 
Taip pat V. Janulevičius teigė, kad jeigu dabartinis „čekiukų skandalas“ užsitęs ir baigsis išankstiniais Seimo rinkimais ar Vyriausybės atsistatydinimu, tai neigiamai paveiks Lietuvos ekonomiką. Pasak jo, toks valdžios nesugebėjimas tam tikru laikotarpiu priimti reikalingų sprendimų gali reikšti sumažėjusias reikalingas investicijas ir darbo vietų praradimą.
 
„Manyčiau, kad visiems reikėtų nusiraminti ir judėti į priekį, nes jeigu mes turėsime politinį nestabilumą, vadinasi mes neturėsime prieigos prie to paties kapitalo, vadinasi neinvestuosime ir neišlaikysime darbo vietų. O sprendimų nepriėmimas yra pats blogiausias dalykas, kuris gali tęstis metų metus. Tai ta situacija aštrėja, bet naudos iš to Lietuvos žmonėms, ekonomikai tikrai nėra. Tad reikėtų susiimti“, – aiškino V. Janulevičius.
 
Anot jo, funkcionuojantis Seimas ir Vyriausybė yra svarbūs dėl laikui jautrios Europos Sąjungos Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (angl. Recovery and Resilience Facility, RRF) paramos gavimo ir įsisavinimo, kuris reikalingas sumažinti ekonomikos susitraukimą.  
 
„Labai svarbus šis laikotarpis. Nes kaip mes suveiksime, taip mes galėsime veikti kitus 2–3 metus, nes RRF pinigų įgyvendinimas yra labai trumpas. Iki 2026 metų vasaros. Ir jeigu mes neatliksime numatytų veiksmų, jie bus prarasti. O tie 2,6 mlrd. eurų yra tiesiog dotacija, tiesiog įliejimas į rinką pinigų, kurių reikia. (...) Kad dalinai liksime prie kažkokios suskilusios geldos, tai tikrai tikėtina. Dėl to reikia dabar skubėti, nes dar yra paskolinė dalis, kuri turi išjudėti“, – sakė jis.
 
„Įlieti pinigai duos reikalingą postūmį sumažinti kritimo procentinę dalį“, – pridūrė jis.
 
ELTA primena, kad Valstybės duomenų agentūra gegužės pradžioje paskelbė, jog pirmąjį metų ketvirtį BVP, lyginant su 2022 m. spaliu–gruodžiu, smuko 3 proc. Kadangi ekonomika traukėsi antrą ketvirtį paeiliui, Lietuvoje fiksuojama techninė recesija.

Lietuva
Būstą perka jauni, o remontuoja vyresni: kaip pasikeitė lietuvių skolinimosi įpročiai?
2025 m. Lietuvos skolinimosi rinkoje buvo stebimi reikšmingi pokyčiai. Ankstesniais metais dominavo vartojimo paskolų augimas, o 2025 m. fiksuotas didelis aktyvumas būsto ir jo remonto finansavimo rinkose, rašoma „Bigbank“ pranešime žiniasklaidai.
Aktualijos | 5 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
Atvėsus orams vis dažniau norisi jaukaus, šildančio maisto, kuris būtų lengvas, bet sotus. Tokiais vakarais vienu paprasčiausių pasirinkimų tampa sriubos, kurios sušildo ir suteikia organizmui reikalingų maistinių medžiagų, tačiau jo neapsunkina. Be to, tai ir itin praktiškas sprendimas – iš keleto nebrangių ingredientų galima paruošti didesnį kiekį kelioms dienoms, todėl sriubos tinka tiems, kas nori maitintis paprasčiau, skaniai ir taupiau.
Lietuva | 4 MIN.
0
Daugelis mano, kad kiekvieno Zodiako ženklas yra fiksuotas. Tačiau su amžiumi jis keičiasi. Astrologinis archetipas išlieka tas pats, tačiau jo apraiškos kinta kartu su asmenine branda. Vienaip žmogus elgiasi būdamas 25-erių, ir visai kitaip, kai sulaukia 50-ies.
Horoskopai | 7 MIN.
0
Pasaulis
Šiauliai
JAV pareigūnai pranešė, kad trečiadienį buvo surengta operacija, kurios metu buvo konfiskuotas su Venesuela susijęs naftos tanklaivis „Marinera“ su Rusijos vėliava, anksčiau vadintas „Bella-1“. skelbia portalas „CBS News“.
Pasaulis | 3 MIN.
2
Sausio 7 d. Šiauliuose prasidėjo AB ,,Šiaulių energija“ organizuojama kalėdinių eglučių surinkimo akcija, kuri truks dvi dienas. Skelbiamos vietos, kuriose kviečiama atsakingai atsisveikinti su eglutėmis, keliuose taškuose vyks ir vaikams įdomus procesas – sausi medeliai čia pat susmulkinami į smulkias drožles tam skirtu įrenginiu, kurios vėliau naudojamos kaip biokuras šildymo sezono metu.
Aktualijos | 2 MIN.
0


Vyriausybė pripažino žemės ir maisto ūkį nacionaliniam saugumui svarbia sritimi. Toks sektoriaus pripažinimas leis kurti ir palaikyti atsparią bei savarankišką šalies apsirūpinimo maistu sistemą.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 3 MIN.
1
Europos Komisijos (EK) pristatytas pasiūlymas dėl ilgalaikio Europos Sąjungos (ES) biudžeto 2028–2034 metams kelia daug rimtų klausimų. Ypač dėl to, kad žemės ūkio, kaimo plėtros ir žuvininkystės finansavimas mažėtų apie 20 proc. (palyginti su 2021-2027 metų laikotarpiu) ir dėl numatomo steigti naujo fondo.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 6 MIN.
1

Lietuva
Lietuva
2025 m. Lietuvos skolinimosi rinkoje buvo stebimi reikšmingi pokyčiai. Ankstesniais metais dominavo vartojimo paskolų augimas, o 2025 m. fiksuotas didelis aktyvumas būsto ir jo remonto finansavimo rinkose, rašoma „Bigbank“ pranešime žiniasklaidai.
Lietuva | 5 MIN.
0
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Jūratė Zailskienė ragina gyventojus išlikti budriems ir netikėti sukčių skambučiais apie pasitraukimą iš pensijų fondų. Ji pabrėžia, kad sprendimą gyventojai turi priimti savarankiškai.
Lietuva | 3 MIN.
0

Šiauliai
Šiauliai
Šiaulių miesto tarybos narys ir Valstybinio Šiaulių dramos teatro vadovas Aurimas Žvinys vadinamojoje „čekiukų“ byloje atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės, tačiau teismo sprendimu jam uždrausta eiti pareigas valstybės tarnyboje.
Politika | 4 MIN.
1
Kas nutiko 2025-aisiais, koks žvilgsnis į 2026-uosius? Šiauliuose apie tai gali papasakoti miesto meras Artūras Visockas. Darbų mieste buvo išties gausu.
Politika | 2 MIN.
1

Kelių eismo taisyklės (KET) sukurtos ne tik eismui reguliuoti, bet ir saugumui užtikrinti. Kai kuriems eismo dalyviams atrodo, kad laikytis visų taisyklių nėra būtina, tačiau toks požiūris yra klaidingas ir pavojingas. Net menkiausias taisyklių nepaisymas gali turėti skaudžių, o kartais ir tragiškų pasekmių.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0
Kelionė automobiliu – tai ne tik transporto priemonės vairavimas, bet ir emocinis iššūkis vairuotojui. Daugeliui kelią apkartina stresas, kuris iš dalies kyla ne dėl išorinių veiksnių, o dėl prasto pasiruošimo kelionei. Kruopštus kelionės planavimas leidžia sumažinti įtampą ir išvengti rizikos kelyje.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0

Pasaulis
Lietuva
JAV pareigūnai pranešė, kad trečiadienį buvo surengta operacija, kurios metu buvo konfiskuotas su Venesuela susijęs naftos tanklaivis „Marinera“ su Rusijos vėliava, anksčiau vadintas „Bella-1“. skelbia portalas „CBS News“.
Pasaulis | 3 MIN.
2
JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį pareiškė, kad Venesuelos laikinoji vyriausybė Jungtinėms Valstijoms perduos nuo 30 iki 50 mln. barelių „sankcionuotos naftos“, o šis žingsnis, pasak jo, yra naudingas abiem šalims.
Pasaulis | 3 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
Po diskusijų su Šiaulių miesto verslais, Šiaulių miesto savivaldybės taryboje priimtas sprendimas nuo 2026 metų sumažinti nekilnojamojo turto (NT) mokestį nuo 0,7 iki 0,5 proc. Tačiau per anksti džiaugtis nevertėtų. Skaičiuojama, kad galiausiai mokestis netgi didės.
Verslas | 2 MIN.
0
Šiaulių techninės kūrybos centro erdvės vienai nakčiai virto tikra kūrybine laboratorija ir improvizuota filmavimo aikštele. Būtent tokioje dinamiškoje aplinkoje Šiauliuose įvyko pirmosios naktinės kūrybinės dirbtuvės „Kai kalba vanduo“, skirtos vyresnių klasių moksleiviams. Iki pat ankstyvo ryto trukęs renginys tapo erdve, kurioje jaunimas galėjo laisvai kurti, diskutuoti, tyrinėti ir praktiškai pristatyti savo idėjas, ieškodami sprendimų aktualiai šiandienos problemai – gėlo vandens trūkumui ir taršai.
Verslas | 6 MIN.
0

Šiauliai
Radviliškis
Šiauliuose antradienio vakarą skirtingose miesto vietose asmenys net du kartus bandė išmesti su savimi turimas galimai narkotines medžiagas. Pareigūnai tokius bandymus išsisukti nuo gresiančios atsakomybės pastebėjo, todėl jos išvengti greičiausiai nepavyks.
Kriminalai | 2 MIN.
0
Naktį Radviliškio rajone, Šeduvoje, buvo padegtas gyvenamasis namas.
Kriminalai | 2 MIN.
0


Akmenė
Kelmė
Snygis, plikledis, provėžotos gatvės – tai tik keletas gamtos išdaigų, kurias pastarąją savaitę teko išgyventi žmonėms visoje šalyje. Akmenės rajono savivaldybės atstovai teigia, kad šešiose seniūnijose situacija buvo ir yra kontroliuojama, didesnių problemų, kurias sukeltų žiemiškai orai, išvengta. Kiekvienos seniūnijos seniūnai pateikė situacijos vertinimus, kurie rodo, kad kelių ir gatvių priežiūra vykdoma sklandžiai.
Gatvė | 4 MIN.
0
Pastarąją savaitę užklupus žiemiškiems orams ir kai kur šalyje iškritus rekordiniam sniego sluoksniui, kelininkai patyrė iššūkių. Kelmės rajono savivaldybė informuoja, kad savaitgalį seniūnijose dėl žiemiškų oro sąlygų darbai vyko intensyviai, tačiau šiuo metu visi svarbiausi keliai yra nuvalyti ir pravažiuojami.
Gatvė | 2 MIN.
0
Plungė
Alytus
Antradienį Plungės rajone dėl sudėtingų oro sąlygų paskelbus ekstremalųjį įvykį, neatmetama, kad kiti Vakarų Lietuvos regiono miestai galėtų padaryti tą patį, sako šio rajono meras bei Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) vadovas Audrius Klišonis.
Gatvė | 4 MIN.
0
Alytuje pirmadienio pavakarę mirtinai girtas vairuotojas sukėlė eismo įvykį, pranešė policija.
Gatvė | 2 MIN.
1

Šiauliai
Šiauliai
Konkursu siekiama paskatinti aukšto meistriškumo sportininkus, atstovaujančius Šiaulių miestui ar Šiaulių miesto savivaldybėje veikiančioms sporto organizacijoms, už pasiektus reikšmingus sportinius rezultatus olimpinėse ir paralimpinėse žaidynėse, pasaulio ir Europos čempionatuose, jaunimo olimpinėse žaidynėse, Europos taurės varžybose, Europos sporto žaidynėse, Europos jaunimo olimpiniame festivalyje bei užimtas aukštas vietas pasaulio sporto šakų suaugusiųjų reitinguose.
Sportas | 3 MIN.
0
Sudėties dėlionės darbus artėjančiam sezonui ir toliau tęsianti Lietuvos čempionė Šiaulių „Gintra“ oficialiai skelbia apie svarbų ekipos pastiprinimą – į geltonai juodų gretas sugrįžta gerai pažįstamas veidas – 23-ejų metų centro saugė Marija Galkina.
Sportas | 3 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
Ar esate susidūrę su situacija, kai žiemos metu plaukai labai pučiasi, galiukai išsausėja ir, rodosi, nėra ko griebtis. Čia į pagalbą skuba „Ilgakasės by Dainė“ plaukų specialistė Dainė Ksivickaitė. Moteris ne tik atlieka japoniškus galvos spa, bet pasirūpina ir kūno bei emocine būsena.
Sveikata | 2 MIN.
0
Šiaulių miesto istorija prasideda ten, kur gimsta legenda, o istorinė atmintis susilieja su Saule. Miesto vardas ir jo tapatybė kildinami iš 1236 metų, kai vietovardis „Soule“ pirmą kartą paminėtas rašytiniuose šaltiniuose – „Eiliuotoje Livonijos kronikoje“. Joje aprašytas Saulės mūšis, vykęs 1236 m. rugsėjo 22 d. Saulės žemėje, netoli dabartinių Šiaulių. Šis istorinis lūžis ne tik paženklino baltų pergalę, bet ir įrašė Saulę į miesto likimą – kaip šviesos, gyvybės, kovos ir atsinaujinimo ženklą.
Kultūra | 5 MIN.
0
Šiauliai
Šiauliai
Sausio 5–13 dienomis P. Višinskio aikštė kviečia stabtelėti prie meninės instaliacijos „Sargyba, kuri nepamiršta: Sausio 13-osios istorija“, skirtos Laisvės gynėjų dienos 35-mečiui atminti.
Kultūra | 2 MIN.
0
Sausio 6-osios vakarą Šiauliuose įvyko tradicinės Trijų Karalių eitynės, simboliškai palydėjusios didžiąsias metų šventes. Įspūdingi, beveik trijų metrų aukščio Karaliai ir juos lydintys personažai subūrė gausų būrį šiauliečių bei miesto svečių, kviesdami tapti gyvos ir prasmingos tradicijos dalimi. Šventė dar kartą parodė, kokia stipri yra bendrystė, kai miestas susitelkia bendrai patirčiai, kupinai šviesos, ramybės ir vilties.
Kultūra | 3 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Šaltojo sezono metu dalis graužikų ieško šilumos ir maisto žmogaus kaimynystėje. Šiemet fiksuojama itin didelė jų gausa. Kol dar neįsivyravo tikra žiema, pelės ir žiurkės lengvai juda šalia gyvenamųjų būstų ir kitų patalpų, o įsikūrusios šildomose užuovėjose pelės gali net ir žiemą atsivesti jauniklių.
Namai | 4 MIN.
0
Šaldytuvas pilnas, bet jį atsidarius atrodo, kad nieko jame nėra? Po švenčių tai tampa beveik nacionaline problema. Indeliai be etikečių, mišrainių likučiai, kalakuto gabalai, kurių kilmė jau miglota... Kodėl taip nutinka ir kaip išvengti maisto švaistymo, kai technologijos siūlo netikėtus sprendimus? Maisto banko ir „Sprinter“ tyrimas rodo, kad trečdalis apklaustųjų išmeta iki 5 proc. maisto, 15 proc. žmonių – iki 10 proc., 5 proc. – 11–15 proc., o dar 5 proc. gyventojų išmeta net iki 20 proc. valgyti tinkamo maisto. Organizacija pastebi, kad švaistomų produktų kiekis per šventes nuosekliai auga.
Namai | 4 MIN.
0

Lietuva
Pasaulis
Juokingiausias paslėptos kameros projektas „Niekdariai“ kas kartą meta iššūkį ne tik keturiems puikiai žinomiems komikams – Viktorui Balykov, Markui Žukauskui, Antanui Sadauskui ir Simanui Žurauskui – bet ir visiems, kurie patenka į jų spąstus. Be to, šioje laidoje tikrai galite atpažinti save, savo kaimyną, buvusią mokytoją ar tolimą giminaitį…
Veidai | 3 MIN.
0
Prancūzų kino legendai Brigitte Bardot prieš mirtį praėjusį mėnesį buvo atliktos dvi vėžio operacijos, trečiadienį interviu žurnalui „Paris Match“ sakė jos vyras.
Veidai | 3 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Atvėsus orams vis dažniau norisi jaukaus, šildančio maisto, kuris būtų lengvas, bet sotus. Tokiais vakarais vienu paprasčiausių pasirinkimų tampa sriubos, kurios sušildo ir suteikia organizmui reikalingų maistinių medžiagų, tačiau jo neapsunkina. Be to, tai ir itin praktiškas sprendimas – iš keleto nebrangių ingredientų galima paruošti didesnį kiekį kelioms dienoms, todėl sriubos tinka tiems, kas nori maitintis paprasčiau, skaniai ir taupiau.
Virtuvė | 4 MIN.
0
Daugelis mano, kad kiekvieno Zodiako ženklas yra fiksuotas. Tačiau su amžiumi jis keičiasi. Astrologinis archetipas išlieka tas pats, tačiau jo apraiškos kinta kartu su asmenine branda. Vienaip žmogus elgiasi būdamas 25-erių, ir visai kitaip, kai sulaukia 50-ies.
Horoskopai | 7 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Daugelis mano, kad kiekvieno Zodiako ženklas yra fiksuotas. Tačiau su amžiumi jis keičiasi. Astrologinis archetipas išlieka tas pats, tačiau jo apraiškos kinta kartu su asmenine branda. Vienaip žmogus elgiasi būdamas 25-erių, ir visai kitaip, kai sulaukia 50-ies.
Horoskopai | 7 MIN.
0
Sausio septintoji – 7-oji metų diena (trečioji 2-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 359 dienos.
Horoskopai | 4 MIN.
0

Lietuva
Lietuva
Atvėsus orams vis dažniau norisi jaukaus, šildančio maisto, kuris būtų lengvas, bet sotus. Tokiais vakarais vienu paprasčiausių pasirinkimų tampa sriubos, kurios sušildo ir suteikia organizmui reikalingų maistinių medžiagų, tačiau jo neapsunkina. Be to, tai ir itin praktiškas sprendimas – iš keleto nebrangių ingredientų galima paruošti didesnį kiekį kelioms dienoms, todėl sriubos tinka tiems, kas nori maitintis paprasčiau, skaniai ir taupiau.
Virtuvė | 4 MIN.
0
Lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ kulinarinių idėjų partnerė, tinklaraščio „Running Vita“ autorė Vita Marija Murėnaitė atkreipia dėmesį į nebrangius citrusinius vaisius, kurie patiekalams suteikia naują ryškų skonį, ir kviečia išbandyti gaivių ir netikėtų šventinių salotų receptus.
Virtuvė | 5 MIN.
0