PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Lapkričio 18 d. 09:34

V. Janulevičius dėl „Teltonikos“ situacijos kaltina biurokratiją: institucijos bijo priimti sprendimus, o gal ir pritingi

Lietuva

Vidmantas Janulevičius ir įmonė „Teltonika“. / Dainius Labutis/ELTA

Dominykas DatkūnasŠaltinis: ELTA.LT


329498

Dėl penktadienį susiklosčiusios situacijos, kai aukštųjų technologijų įmonės „Teltonika“ vadovas Arvydas Paukštys pranešė apie stabdomas Taivano puslaidininkių lustų gamyklos statybas, kalčiausias yra pernelyg stiprus biurokratijos vaidmuo šalies verslo aplinkai, teigia Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Vidmantas Janulevičius.

„Viskas strigo tame, pavadinkime, viduriniame sluoksnyje, kai komunikacijos tarp institucijų nebuvo labai geros. Tas vidurinysis sluoksnis, kuris turėtų prižiūrėti kiekvieną kartą tą projekto eigą, galbūt, kažkiek buvo primiršęs, ar mes paimtume vieną, ar kitą ministeriją“, – pirmadienį „Žinių radijui“ kalbėjo V. Janulevičius.

Pasak pramonininkų atstovo, biurokratizmas jau kurį laiką yra visos Europos problema, tačiau politikai tiek Europoje, tiek už Atlanto pradeda indikuoti apie biurokratizmo mažinimą ir lenktynes dėl verslo aplinkos konkurencingumo.

„Ne mes vieni turime tą biurokratiją, visa Europa turi tą biurokratiją. Apie tai kalba ir Europos Komisija ir jos vadovė Ursula von der Leyen, kad turime mažinti tą biurokratiją“, – sakė V. Janulevičius.

„Matome, kas darosi už Atlanto su Musko atėjimu, kad jeigu įvedame kažkokį tai vieną apribojimą, tai 10 turime panaikinti. Prasideda lenktynės ir aš manau, kad mums tai yra nedovanotinos klaidos, jei vidurinė dalis dažnai bijo priimti sprendimą. Bijo, nes tada prasideda kiti tyrimai ir dėl to lengviau nieko nedaryti“, – aiškino jis.

V. Janulevičiaus teigimu, biurokratijai tapus pernelyg didele, jos efektyvumas natūraliai krenta. Jo teigimu, reikėtų imti pavyzdį iš JAV, kuriose atsakingų grandžių yra mažiau ir labiau pasitikima verslu.

„Galbūt pritingi, būkime atviri šioje vietoje. Pagal EBPO (Ekonominio bendradarbiavimo plėtros organizacija – ELTA) mes turime praktiškai 5 proc. punktais nuo visų dirbančiųjų daugiau viešojo sektoriaus darbuotojų negu vidurkis. Kai yra per daug grandžių ir per daug jos atsakingos, tada kažkur pasimeta ta sprendimo teisė“, – pažymėjo jis.

„Manau, kad daugeliu atveju reikia daryti kaip Amerikoje kur dažnai sprendimą priima verslas. Jeigu kažkas ne taip, tuomet jis yra baudžiamas, bet jei yra daugelis institucinių grandžių, tada ir tas atsakingumo jausmas pasimeta“, – sakė LPK vadovas.

Penktadienį pranešęs apie stringančias technologijų parko „Teltonika High-Tech Hill“ statybas, „Teltonikos“ grupei vadovaujantis A. Paukštys užsiminė, jog situacija vystant minėtą projektą esmingai pasikeitė po gegužę vykusių Lietuvos prezidento rinkimų. Verslininkas teigė, kad jo finansinė auka tuo metu perrinkimo siekusiam G. Nausėdai „kažką įskaudino“ ir sutrikdė iki tol vykusį gana sklandų bendravimą su atsakingomis valstybės institucijomis.

Į tai sureagavusi Prezidentūra bei situaciją pavadinusi skandalinga. Kaip Eltai teigė šalies vadovo vyriausias patarėjas Frederikas Jansonas, jei A. Paukščio sprendimas paaukoti 18 tūkst. eurų antrosios kadencijos siekusio prezidento Gitano Nausėdos kampanijai iš tikrųjų sukėlė problemų Vilniuje plėtotoms „Teltonika High-Tech Hill“ parko statyboms, tai signalizuoja apie galimą piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi.

Pranešė stabdantis 3,5 mlrd. eurų vertės technologijų parko statybas

„Teltonika“ grupės įmonės „AGP Investments“ vadovas A. Paukštys penktadienį pranešė, jog stabdo 3,5 mlrd. eurų vertės „Teltonika High-Tech Hill“ parko statybas Liepkalnyje. Verslininkas nurodė, kad šalyje trūksta projektui būtinų elektros pajėgumų, užsitęsė žemės sklypų paskirties keitimas, kilo kitų iššūkių, bendraujant su ministerijomis bei joms atsakingomis institucijomis.

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ tvirtina, jog kliūčių tiekti elektros energiją bendrovės „Teltonika“ aukštųjų technologijų parkui Vilniuje, nėra.

Savo ruožtu ministerijų vadovai tikino apie „Teltonikos“ projektui kilusias problemas sužinoję tik iš paties A. Paukščio įrašų socialiniame tinkle „LinkedIn“.

Į žinią apie stabdomą projektą netruko sureaguoti ir politikai. Nueinančios Vyriausybės vadovė Ingrida Šimonytė pranešė, jog pirmadienį susitiks su „Teltonikos“, atsakingų ministerijų ir kitų įmonių vadovais ir spręs, kaip užtikrinti sklandų projekto statybų tęstinumą.

Projekto „gelbėjimo“ žada imtis ir būsimoji Vyriausybė – apie būtinybę užtikrinti technologijų parko statybas prakalbo ir kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas, ir potencialus ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas.

Savo ruožtu Prezidentūra pabrėžė – susiklosčiusi situacija išryškino „nedovanotinas institucijų ir valstybės įmonių tarpusavio bendradarbiavimo spragas“. Šalies vadovo Gitano Nausėdos atstovai teigia, kad renkama informaciją, siekiant nustatyti dėl „Teltonikos“ investicijų sustabdymo atsakingas institucijas ar bendroves.

Į situaciją sureagavus ne tik aukščiausiems šalies politikams, bet ir kitų verslų atstovams, A. Paukštys „nelaidoja vilties“ ir mano, kad bent dalį projektų dar pavyks išgelbėti.

#JANULEVIČIUS#TELTONIKA#BIUROKRATIJA#INVESTICIJOS#PRAMONĖ
#LPK