PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Gruodžio 3 d. 12:03

V. Čmilytė-Nielsen sako, kad valdantiesiems turėtų būti gėda dėl „aušriečių“: koalicija sulaužė dar vieną pažadą

Lietuva

Viktorija Čmilytė-Nielsen. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Raminta MajauskaitėŠaltinis: ELTA.LT


332231

Buvusi parlamento vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad balsavime dėl Remigijaus Žemaitaičio neliečiamybės panaikinimo nedalyvavusi „Nemuno aušros“ frakcija laužo koalicinius pažadus. Anot jos, valdančiosios daugumos partneriams dėl to turėtų būti gėda.

„Man susidaro įspūdis, kad tai yra dar vienas jų koalicijos pažado sulaužymas, nes lyg ir koalicijos sutartyje įrašyta, kad žmogus, kuriam patiekti tokia kaltinimai atsisako ir nesipriešina panaikinimui neliečiamybės. Ką mes matėme šiandien, buvo ir teisinimasis, mėginimas išplauti atsakomybę už žodžius, mėginimas vaidinti auką ganėtinai agresyviu būdu“, – žurnalistams Seime tikino Liberalų sąjūdžio pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen.

„Remigijus Žemaitaitis yra vienas iš trijų žmonių, kurio parašas yra po koalicijos sutartimi. Man atrodo, kad šiandien koalicijos partneriams turėjo būti labai labai gėda dėl savo žodžių“, – pridūrė ji.

R. Budbergytė: negalėjome tikėtis, kad „aušriečiai“ pasielgs kitaip

Savo ruožtu socialdemokratė Rasa Budbergytė tikina, kad jokie koaliciniai pažadai sulaužyti nebuvo.

„Nelaikome (to koalicijos sutarties pažeidimu – ELTA). Tikrai nebuvo nieko kalbama apie tai, kaip balsuos atskiros sutarties šalys, atskiros frakcijos. Buvo sutarta, kad bus pritarta jo (R. Žemaitaičio – ELTA) savanoriškam neliečiamybės atsisakymui“, – žurnalistams tvirtino R. Budbergytė.

„Negalėjome tikėtis, kad jų frakcija pasielgs kaip nors kitaip. (...) Visi esame pripratę prie R. Žemaitaičio šou. Tiesiog tokia asmenybė, o ar gėda, tai čia kiekvieno žmogaus reikalas“, – sakė ji.

Gėdos nejaučia ir prieš tarptautinius partnerius

Paklausta, ar valdantieji visgi nejaus gėdos prieš tarptautinius partnerius, socialdemokratė tikina – visose valstybėse vyksta panašūs dalykai.

„Nemanau, kad aš ar kas nors kitas iš valdančiosios koalicijos turi jausti kokią nors gėdą prieš tarptautinę bendruomenę. Visose valstybėse, manau, yra įvairių dalykų, dėl kurių ir viduje, ir išorėje yra gėda. (...) Kiekvienas matuoja pagal savo vertybinę skalę“, – akcentavo R. Budbergytė.

L. Savickas nemano, kad ateityje bus nesutarimų su „Nemuno aušra“

Tuo metu Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas Lukas Savickas sako, kad „aušriečių“ frakcija galėjo elgtis kitaip. Visgi koalicinės sutarties pažeidimo šioje vietoje politikas neįžvelgia.

„Pagrindinis sutarimas buvo nesislėpti už Seimo nario tam tikrų apsaugos elementų. (...) Mano asmenine nuomone, geriausias pasirinkimas būtų be jokių didelių argumentų sutikti procedūriškai prasibalsuoti ir perkelti tai į teisinį kelią, kuris ir buvo sutartas, kad turi įvykti. Tačiau kolega pasirinko tokį sprendimą, kokį pasirinko“, – aiškino L. Savickas.

„Nepriklausomai nuo aplinkybių, darbas vyksta, klausimai yra sprendžiami ir net greičiau nei buvo numatyta darbotvarkėje“, – pažymėjo jis.

Seimas panaikino R. Žemaitaičio teisinę neliečiamybę

Antradienį Seimas patenkino generalinės prokurorės Nidos Grusnkienės prašymą ir panaikino teisinę neliečiamybę „Nemuno aušros“ lyderiui R. Žemaitaičiui.

Už politiko teisinės neliečiamybės naikinimą balsavo 101 Seimo narys, balsavusių prieš ir susilaikiusiųjų nebuvo. „Nemuno aušros“ frakcijos Seime atstovai balsavime nedalyvavo.

Neapykantos prieš žydų tautybės asmenis kurstymu kaltinamas parlamentaras sutiko, kad teisinė neliečiamybė jam būtų naikinama supaprastinta tvarka.

N. Grunskienė pasirašė kreipimąsi į Seimą dėl R. Žemaitaičio neliečiamybės panaikinimo, vykdant lapkričio 18 d. Vilniaus apygardos teismo nutartį, kuria teismas buvo įpareigojęs atlikti šį veiksmą, siekiant, kad galima būtų tęsti baudžiamosios bylos nagrinėjimą.

Panaikinti politiko imunitetą prašoma atsižvelgiant į tai, kad R. Žemaitaitis yra teisiamas dėl neapykantos prieš žydų tautybės asmenis kurstymo, taip pat dėl viešo pritarimo tarptautiniams nusikaltimams bei jų neigimo ar šiurkštaus menkinimo.

Baudžiamosios bylos duomenimis, R. Žemaitaičiui kaltinimai grindžiami jo paties įrašais socialiniame tinkle „Facebook“. Būdamas praeitos kadencijos Seimo nariu, R. Žemaitaitis socialiniame tinkle komentuodamas žinią, kad Izraelio pajėgos nugriovė palestiniečių mokyklą, galimai niekino žydų tautybės asmenis, vartojo antisemitinius pasisakymus.

ELTA primena, kad R. Žemaitaičio partijos dalyvavimas koalicijoje sulaukė tarptautinės kritikos iš Lenkijos, Vokietijos, JAV. Atsakydamas į užsienio atstovų neigiamus pasisakymus, R. Žemaitaitis viešai kreipėsi į NATO ir ES valstybių atstovus Lietuvoje, tikindamas, kad jo pasisakymai, laikyti antisemitiškais, buvo blogai interpretuojami. Be to, jis pridūrė, jog žydų bendruomenės už savo žodžius yra viešai atsiprašęs.

Balandį Konstitucinis Teismas (KT) konstatavo, jog tuometis Seimo narys R. Žemaitaitis antisemitiniais pareiškimais sulaužė Seimo nario priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją. Po KT nutarimo R. Žemaitaitis pats atsisakė Seimo nario mandato, tačiau rudenį dalyvavo rinkimuose į Seimą ir vėl buvo išrinktas.

#ŽEMAITAITIS#NEMUNO#AUŠRA#TEISINĖ#NELIEČIAMYBĖ
#BALSAVIMAS#ČMILYTĖ#NIELSEN