PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Spalio 27 d. 21:03

V. Čmilytė-Nielsen: ne kartą kartojome, kad liberalai nemato bendro darbo nei su „Nemuno aušra“, nei su LVŽS

Lietuva

Viktorija Čmilytė-Nielsen. ELTA / Ervin Rauluševičius

Žygimantas ŠilobritasŠaltinis: ELTA


326125

Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen mano, kad valdančioji koalicijoje, kurioje būtų tiek liberalai, tiek Remigijaus Žemaitaičio partija „Nemuno aušra“ ar „valstiečiai“ – neįmanoma. Tačiau, anot jos, tikėtina, kad kitame Seime bus formuojama socialdemokratų, „valstiečių“ ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ koalicija, į kurią liberalai nebus kviečiami.

„Mes labai anksti pradėjome sakyti ir ne kartą kartojome, kad su Nemuno aušra Žemaitaičio, nei su LVŽS (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – ELTA) bendro darbo ar net kalbos apie tai nematytume. Tai tos pozicijos laikomės ir dabar“, – sekmadienį „Delfi“ kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.

„Būtų sudėtinga koalicija (su Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“), dėl visiškai akivaizdžių, programinių priežasčių. Bet bent jau vertybiniu požiūriu galima sąlyčio taškų rasti. Čia bent būtų galima apie kažką kalbėti. (...) Tačiau šį vakarą atrodo labiau tikėtinas centro-kairės koalicijos, apie kurią kalbama ir planuojama, variantas“, – vertina ji.

Ji pabrėžė, kad rinkimų rezultatai yra pozityvūs liberalams, nes pavyko pagerinti rezultatą lyginant su praeitais rinkimais nei galima tikėtis, jog partija laimės dar kelis Seimo mandatus.

„Po pirmojo turo galima konstatuoti, kad rezultatas geras. Visgi, po 4 metų koalicijoje visada yra iššūkis, ypatingai mažesniam partneriui. Bet mūsų atveju pavyko jį pagerinti, ir tai padaryti didmiesčiuose, kas mums svarbu“, – sakė liberalų lyderė.

„Tikiuosi, kad šis vakaras leis dar keletą mandatų pridėti prie jau gero rezultato“, – vertino ji.

ELTA primena, kad spalio 27 d. vyko antrasis Seimo rinkimų turas. Pakartotinio balsavimo metu prie balsadėžių išreikšti savo pilietinę valią atėjo 41,31 proc. Lietuvos rinkėjų.

Antrojo turo metu renkami 63 parlamentarai, kandidatuojantys vienmandatėse apygardose. Mandatus į Seimą siekia iškovoti 37 socialdemokratai, 33 konservatoriai, 13 partijos „Nemuno aušra“ narių, 10 demokratų „Vardan Lietuvos“ ir 10 „valstiečių“, 9 liberalai, po 3 Laisvės partijos, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) ir Lietuvos regionų partijos atstovus, pora savarankiškai išsikėlusių kandidatų, du partijos „Laisvė ir teisingumas“ nariai ir vienas Nacionalinio susivienijimo atstovas.

Iš viso vienmandatėse apygardose renkamas 71 Seimo narys – aštuoniose jų nugalėtojas paaiškėjo dar pirmojo turo metu. Tokiu būdu mandatus jau iškovojo pora socialdemokratų, du LLRA-KŠS atstovai, po vietą Seime užsitikrino ir konservatoriai, liberalai, „Nemuno aušra“ bei savarankiškai kandidatavęs Viktoras Fiodorovas.

Likusieji 70 parlamentarų renkami daugiamandatėje apygardoje – rinkėjai dėl jų apsisprendė prieš dvi savaites. Suskaičiavus daugiamandatės rinkimų apygardos rezultatus, socialdemokratų partija surinko daugiausiai palaikymo ir užsitikrino 18 vietų parlamente. Dabartiniai valdantieji konservatoriai liko antri su 17 vietų parlamente, trečioje vietoje – Remigijaus Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“ su 14 mandatų. Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ iškovojo 8 Seimo nario mandatus, Liberalų sąjūdis – 7 mandatus, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) – 6. Kitos politinės jėgos neperkopė 5 proc. kartelės, reikalingos iškovoti mandatų daugiamandatėje apygardoje.