REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2022 m. Gruodžio 15 d. 10:48

V. Čmilytė-Nielsen apie diakritinius ženklus asmenvardžiuose: asmeniškai palaikysiu

Lietuva

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Jadvyga BieliavskaŠaltinis: ELTA


254014

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė- Nielsen sako asmeniškai palaikysianti siūlymą asmenvardžiuose įteisinti diakritinius ženklus.

„Aš asmeniškai palaikysiu. Žinau, kad nuomonės išsiskiria tiek tarp koalicijos frakcijų, tiek tarp opozicijos. Matysime, kaip apsispręs Seimas. Manau, kad tas žingsnis, kurį priėmėme sausio mėnesį, yra labai svarbus, didžiulis žingsnis į priekį. Toliau, mano vertinimu, galima atverti tolimesnę diskusiją“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijai – Krikščioniškų šeimų sąjungai (LLRA-KŠS) atstovaujanti Seimo narė Rita Tamašunienė ketvirtadienį ketina pateikti parlamentui Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo siūlys asmenvardžiuose įteisinti diakritinius ženklus.

Šiuo metu įstatymas nenumato galimybės įrašyti asmenvardžius originalia forma, t. y. lotyniško pagrindo rašmenimis su diakritiniais ženklais. Seimo narė Rita Tamašunienė apgailestauja, kad yra sudaryta galimybė tik daliai asmenų rašyti vardą ir pavardę originalia forma. Jos nuomone, tokiu būdu pažeidžiami lygiateisiškumo, teisingumo principai.

„Jei valstybė jau kartą pasakė, kad nelietuviškus asmenvardžius lotyniško raidyno pagrindu galima rašyti asmens dokumentuose, tai ta teisė turėtų galioti į visą vardą ir pavardę, o ne į jos dalį. Šiuo metu, jei pavardėje ar varde yra bent viena raidė su diakritiniu ženklu, tai asmuo ir atsakingos institucijos gali tik iš dalies įgyvendinti šią teisę“, – Eltai sakė Lietuvos regionų frakcijos seniūnė R. Tamašunienė.

Jeigu Seimas pritartų LLRA-KŠS iniciatyvai, įstatyme būtų atsisakyta nuostatų, kad Lietuvos Respublikos piliečio vardas ir pavardė rašomi lotyniškos abėcėlės rašmenimis (be diakritinių ženklų).

ELTA primena, kad šių metų sausio 18 d. Seimas priėmė Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymą, kuris įsigaliojo 2022 m. gegužės 1 d.Priėmus šį įstatymą, dokumentuose atsirado W, X, Q raidės, tačiau diakritinių ženklų įrašyti nėra galimybės.

Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatyme Seimas nustatė naujas asmens vardų ir pavardžių rašymo Lietuvos Respublikos piliečio asmens tapatybę patvirtinančiuose dokumentuose, civilinės būklės aktų įrašuose ir kituose asmeniui išduodamuose oficialiuose dokumentuose pagrindines taisykles.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA