V. Benkunskas: dėl nupjauto ąžuolo „Rinktinės NT“ numatoma baudžiamoji atsakomybė

Vilnius
BNS Fotobanko nuotr.
Ignas Dobrovolskas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  ELTA

Šeštadienį Vilniuje nukirtus ilgaamžį ąžuolą, Vilniaus meras Valdas Benkunskas tvirtina, kad sklypą įsigijusiai bendrovei UAB „Rinktinės NT“ galima baudžiamoji atsakomybė. Pasak jo, yra padaryta žala gamtai, taip pat vykdytas savivaliavimas bei statybos reglamentuojančių teisės aktų pažeidimas.

„Baudžiamoji atsakomybė yra pagal tris straipsnius prašoma pradėti. Prokurorai įsivertins ir galbūt ras ir kitų punktų. Tai mes matome, kad yra padaryta žala gamtai, yra savivaliavimas ir yra statybos reglamentuojančių teisės aktų pažeidimas. Už visus šiuos straipsnius yra numatyta baudžiamoji atsakomybė“, – pirmadienį žurnalistams teigė V. Benkunskas.
 
„Tai įmonės argumentai netelpa į bet kokius rėmus, mes juos galime nuginčyti per kelias minutes ir per kelis sakinius. Iš esmės per šį sklypą eina lietaus nuotekų vamzdynas. Lietaus nuotekų vamzdynas yra inžinerinis statinys, bet jį galima pakoreguoti apeinant, sutvarkant ir nedarant jokios didelės intervencijos augalams“, – pažymėjo jis.
 
Politikas tvirtino, kad nupjautas ąžuolas yra „beveik 3 metrų atstumu“ nutolęs nuo raudonosios linijos, kur eina inžineriniai tinklai.
 
„Šeštadienį man paskambinus jų atstovui ir paklausus, jis pasakė neva ąžuolas auga ant inžinerinių tinklų. Tai mano klausimas buvo, kodėl vis gi nupjautas medis, jeigu jis neina pagal jų prikabintą schemą ant tvoros, kur labai tiksliai atvaizduota, ant inžinerinių tinklų. Tada pasiūlė susitikti ir padiskutuoti. Mano atsakymas buvo, kad jiems diskutuoti reikės su prokuratūra“, – akcentavo sostinės vadovas.
 
„Mes turime ne vieną pavyzdį Vilniuje, kai vystytojai dar ne vieną tokį rebusą yra išsprendę, kai eina magistralinės šilumos nuotėkos, vandens trasos, bet augalai yra apsaugoti“, – sakė jis.
 
Galimos baudos – juokingos, meras siūlo jas didinti bent iki 0,5 mln. eurų
 
V. Benkunskas taip pat tikino, kad baudos šioje situacijoje nepadės, o teisingumą gali pasiekti tik baudžiamosios bylos pagrindu. Pasak jo, pagal savivaldybėje galiojančią tvarką medis gali būti įvertintas 130 tūkst. eurų, o pagal Aplinkos ministerijos tvarką bauda gali tesiekti kelis tūkstančius eurų.
 
„Baudų politika bus peržiūrėta ir pirminiais skaičiavimais, šis medis, pagal savivaldybėje galiojančią tvarką gali būti įvertintas 130 tūkst. eurų. Pagal Aplinkos ministerijos tvarką, ką minėjo šeštadienį pareigūnai, nuobauda atrodo iš vis juokingai, ten keli tūkstančiai eurų. Tai matyt įvertinęs baudų dydį ir baudų politiką, vystytojas taip ciniškai ir priėmė sprendimą, kad bus sumokėti tie tūkstančiai eurų, bet teoriškai tai leistų sklypą išvalyti nuo medžių, įrengti parkavimo vietas ir jiems viskas eitų į didelį pliusą“, – teigė Vilniaus meras.
 
Politiko manymu, turėtų būti peržiūrėtas ir Želdinių įstatymas, ir Baudžiamasis kodeksas, o bauda už tokio pobūdžio pažeidimus galėtų prasidėti nuo pusės milijono eurų.
 
„Matome, kad ir didelės, paprasto žmogaus akimis, baudos siekiančios 100 tūkst. eurų, kartais negali pasiekti atgrasymo tikslo, kai pelnai siekia, matyt, milijonus. Čia turime adekvačiai remtis užsienio pavyzdžiais, kai didžiuosiuose pasaulio miestuose susitvarkė įsivedę kai kuriais atvejais galbūt perteklines sankcijas, baudų prasme, bet jos prevenciškai tik tada pradėjo veikti. Man atrodo, kad tokio atvejo baudimas turėtų prasidėti nuo 0,5 mln. eurų bauda“, – tvirtino V. Benkunskas.
 
Kitas sklype esantis ąžuolas yra saugomas
 
Galiausiai sostinės vadovas aiškino, kad sklype buvo du ąžuolai, iš kurių vienas, brandesnis, nupjautas. Kito, anot jo, planų pjauti nebuvo, tačiau dabar pasitikėjimas įmone yra prarastas bei ąžuolas yra saugomas.
 
„Vienas ąžuolas yra nupjautas, jis buvo brandesnis. Kitas yra šone ir kiek mes žinome, planų pjauti jo nebuvo, nes jis netrukdė – ąžuolas sklypo pakraštyje. Tačiau dabar niekuo negalime pasitikėti ir mes jau saugome, yra paprašyta, kad šis medis būtų prižiūrimas mūsų viešosios tvarkos pareigūnų dėl galimo pakartotinio atvejo“, – teigė Vilniaus meras.
 
ELTA primena, kad šeštadienį Vilniaus centre, Ceikinių gatvėje, nukirstas ilgaamžis ąžuolas. V. Benkunskas tai pavadino vandalizmu ir patikino, kad NT vystytojai leidimų medžio kirtimui neturėjo. Meras pridūrė, kad ketina kreiptis į teisėsaugą.
 
Nepasitenkinimą išreiškė ir prezidentas Gitanas Nausėda, pavadinęs tai barbarišku išpuoliu.