„Užutrakio vakarams“ žymus pianistas A. Žlabys skiria ypatingą dovaną

Trakai
D. Matvejev nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  „Užutrakio vakarų“ festivalio inf.

Ypatingą dovaną gaus XIX tarptautinio muzikos festivalio „Užutrakio vakarai“ gerbėjai liepos 30-ąją. Užutrakio dvare, Europos salėje, garsus pianistas Andrius Žlabys iš JAV specialiu kvietimu atvyksta į festivalį ir jame atliks išskirtinę programą.

Pianistas koncertuoja su vienu iškiliausių šalies muzikos kolektyvų – Lietuvos kameriniu orkestru. Diriguos ištikimas festivalio bičiulis, į savo kūrybos planus nuolat įtraukiantis „Užutrakio vakarus“, Vokietijoje dirbantis maestro Vilmantas Kaliūnas. Pianistas A. Žlabys atliks ne tik savo mėgstamo kompozitoriaus J. S. Bach Koncertą fortepijonui nr. 1 in d-minor BWV 1052, bet publiką širdingai apdovanos Ukrainai skirtu savo kūriniu  „Movement for strings and piano“. Šis kūrinys, sukurtas styginių kvartetui, pirmąkart festivalyje nuskambės kaip versija styginių orkestrui – būtent Lietuvos kameriniam orkestrui. Be to, pianistas maloniai nustebino festivalio organizatorius išsitaręs, kad nori atlikti dar vieną kūrinį. Pasak A. Žlabio, į šį kūrinį „įsigilinęs“ ir todėl nori juo pasidalinti su festivalio publika. Tad koncertas pažers dar vieną opusą ir dar vieną garsaus pianisto kūrybos atsivėrimą.

A. Žlabys –„Grammy“ nominantas, Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvenantis lietuvių pianistas ir kompozitorius žavi publiką ir techniniu meistriškumu, ir interpretacijų gelme. Pianisto biografijoje – koncertai su ryškiausiais pasaulio orkestrais, tarp kurių – Niujorko filharmonijos, Bostono,  Klivlando, Roterdamo simfoniniai, Buenos Airių filharmonijos, daugelis kitų puikių kolektyvų. Pianistas yra skambinęs Niujorko „Carnegie Hall“, Amsterdamo „Concertgebouw“, Londono „Wigmore Hall“, Vienos „Musikverein“, Tokijo „Suntory Hall“ ir kitose žymiausiose pasaulio salėse. Anksti muzikos studijų tęsti į Jungtines Valstijas išvykęs A. Žlabys mokėsi Curtis muzikos institute, taip pat Klivlando muzikos institute ir Jeilio muzikos mokykloje. Lietuvos publika visuomet šį pianistą pasitinka entuziastingai, ypač laukia pianisto interpretuojamos Johano Sebastiano Bacho muzikos. Lygiai taip pat A. Žlabį domina ir šiuolaikinės muzikos pasaulis, jis yra ištikimas naujosios muzikos interpretuotojas, kompozitoriai jam dedikuoja kūrinius, įsibėgėjusi ir paties A. Žlabio kompozicinė veikla. Nuo 2021 m. A. Žlabys savo patirtimi dalijasi su Bostono universiteto Fortepijono katedros studentais.

Lietuvos kamerinis orkestras (LKO) yra vienas iškiliausių ir labiausiai pasaulyje įvertintų Lietuvos orkestrų. Iš gausybės įvairių kartų ir kraštų batutos meistrų, dirigavusių LKO koncertams, išsiskiria didysis humanistas lordas Yehudi Menuhinas. Koncertų Lietuvoje ir gastrolių metu orkestras ne sykį bendradarbiavo su geriausiais pasaulio solistais.

Šiandien LKO ne tik stengiasi išlaikyti pasiektą aukštą meistriškumo lygį, bet atkakliai ieško ir randa naujų kūrybinių išteklių, džiugina originaliomis programomis, gyvomis klasikinių kūrinių interpretacijomis.

Vilmantas Kaliūnas, baigęs Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, išvyko į Sarbriukeną tęsti obojaus studijų. Dar studijų metais jis buvo pakviestas užimti solo obojininko vietą SWR Kaiserslauterno radijo orkestre. Įsimintini susitikimai su garsiais dirigentais, daugybė meistriškumo kursų  paskatino V. Kaliūną  žengti ant dirigento pakylos. Dirigavimo paslapčių mokėsi pasaulinio garso dirigentų kalve vadinamoje Veimaro muzikos akademijoje. Šiandien V. Kaliūnas diriguoja platų repertuarą šalyje ir užsienyje.

Koncerte skambės J. S. Bach, K. Jenkins, A. Žlabio, G. Finzi, L. Janáček kūriniai.