Užfiksuota rekordiškai ankstyva medžių kenkėjo žievėgraužio tipografo skraidymo pradžia

1s5-4nTXAwc
Lietuva
Miškų tarnybos nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  ELTA

Valstybinės miškų tarnybos specialistai trečiadienį Kauno rajono ir Kazlų Rūdos savivaldybių miškuose pastatytose gaudyklėse rado nuo kelių iki keliolikos dešimčių pakliuvusių žievėgraužio tipografo vabalų. Tai ankstyviausia šio kenkėjo skraidymo pradžia nuo 2003 metų, kuomet buvo pradėta šios populiacijos stebėsena.

Kaip praneša Miškų tarnyba, gaudyklės miškuose buvo pastatytos atsižvelgus į sinoptikų prognozes dėl šalį užplūstančios šiltos oro masės.

Po ilgojo savaitgalio patikrinus gaudyklėse rasta nuo kelių iki keliolikos dešimčių žievėgraužio tipografo vabalų. Ankstesnių stebėjimų duomenimis, tokio ankstyvo žievėgraužio vabalų aktyvumo nebuvo fiksuota.

Miškininkai primena, kad Žievėgraužis tipografas yra priskirtas pavojingiems medžių liemenų kenkėjams ir apninka ne tik žalias egles, bet ir pagamintą žalią spygliuočių medieną miško sandėliuose.

Todėl vadovaujantis Miško sanitarinės apsaugos taisyklėmis, žalia spygliuočių mediena nuo balandžio 1 d. iki spalio 1 d. per dešimt dienų po jos iškirtimo turi būti išvežta ne arčiau kaip 2 km nuo medynų pakraščio, kuriuose vyresnių nei 40 metų spygliuočių medžių rūšių yra 20 procentų ir daugiau, arba apdorota insekticidais, arba nužievinta, arba kitais būdais apsaugota nuo medžių liemenų pavojingų kenkėjų.

Taip pat, į sandėlius ir lentpjūves, medienos perdirbimo ir kitas įmones, nuo balandžio 1 d. iki spalio 1 d. draudžiama priimti ir laikyti medžių liemenų pavojingų kenkėjų užpultą nenužievintą spygliuočių medieną.