PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Rugpjūčio 24 d. 16:04

Užfiksavo vaizdus Šiaulių rajono ūkyje: sergantys žirgai palikti kankinančiai mirčiai?

Šiauliai

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


185645

Šiaulių rajone įsikūrusio ūkio savininkė kaltinama nepriežiūra ir žiauriu elgesiu su čia laikomais žirgais. Moteris, esą, nesuteikia sergantiems gyvūnams būtinos veterinarinės priežiūros ir palieka juos lėtai gaišti siaubingose kančiose. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba neslepia – ūkyje atlikus patikrinimą pažeidimų nustatyta, tačiau žirgai gerai įmitę ir neatrodo kankinami. Pati ūkio šeimininkė sako, kad su ja bandoma susidoroti iš keršto.

 

 


Foto galerija:

image-67232257.jpg
image-67195905.jpg
image-67208705.jpg
image-50450177.jpg
image-67218945.jpg
image-67502593.jpg
image-67226625.jpg
imagejj-6483441.jpg
img-2446.jpg
image-kk123986672.jpg
ll.jpg
lll.jpg
image-ll6483441.jpg
jjimage-6483441.jpg
image.jpeg
image-6483441.jpg

img-2446.jpg

Vaizdai iš ūkio šokiruoja

Į naujienų portalą Etaplius.lt kreipėsi viešai tapatybės nenorėjusi atskleisti mergina, kuri pasidalino šiurpą keliančiomis nuotraukomis bei vaizdo įrašais iš ūkio Šiaulių rajone, šalia Meškuičių esančiame Dapkūnų kaime. Vaizdo medžiagoje matyti randuoti ir žaizdoti žirgų kūnai, traiškanojančios akys, neprižiūrėtos kanopos. Fotografijose įamžintas ir ant žemės gulintis bejėgis, paliegęs leisgyvis ar galbūt net nugaišęs žirgas.

Širdį spaudžiančius vaizdus atsiuntusi mergina pasakojo siaubingus dalykus apie tai, kas dedasi šiame ūkyje. Pasak pašnekovės, ji ne vienerius metus ateidavo čia savanoriškai padirbėti ir pajodinėti žirgais, ypač buvo susidraugavusi su viena kumelaite, su ja net važybose dalyvavo.

Tačiau išvykus į kitą miestą studijuoti ir po kurio laiko grįžus į ūkį, mergina liko šokiruota kaip čia viskas pasikeitė. Ji pasakoja, kad žirgus rado sergančius ir apleistus, o šeimininkė net nesiruošė suteikti gyvūnams būtinos veterinarinės pagalbos. Būtent dėl aplaidaus elgesio, pašnekovės teigimu, vienas po kito krito net du žirgai.

„Gegužės 23 dieną krito 12 metų žirgas, vardu Geraklis, kuris buvo užšertas netinkamu pašaru, jam prasidėjo žirgų liga, vadinama skrandžio diegliais. Ir tokiu atveju žirgui jokiu būdu negalima gultis. Savininkė matė, kad žirgui negerai, jį buvo galima tiesiog kažkaip pririšti, pavedžioti, kad tik nesigultų, bet ji nedarė nieko“, – pasakoja pašnekovė.

Galiausiai žirgui pasidarė visai blogai, tačiau kvalifikuotas veterinaras iškviestas nebuvo. Gyvūno būklę įvertinęs asmuo neturėjo veterinarinarinio išsilavinimo, tačiau jis pasakė, kad žirgui susisuko žarnos ir prasidėjo vidinis kraujavimas, jį išgelbėti gali nebent skubi operacija. Šeimininkės reakcija į šią žinią buvo tiesiog protu nesuvokiama.

„Ji nieko nedarė, tiesiog išleido žirgą į lauką ir pasakė, kad kai šis nugaiš, bent nereikės traukti kūno iš gardo, lauke paprasčiau. Ir gegužės 23 dieną jis krito. Tiesiai man prie akių“, – graudinasi mergina.

Nepraėjus nei savaitei, ūkyje nugaišo kumelaitė Gracija. Jos mirtis buvo dar šiurpesnė. Kaip pasakoja pašnekovė, ant kojų pastovėti nebegalėjęs gyvūnas lėtai merdėjo kelis mėnesius.

„Šita kumelė jau nuo žiemos negalėjo pastovėti ant kojų. Ji sirgo artroze ir jai labai suauginėjo kojų sąnariai, todėl buvo būtina užtikrinti tinkamą judėjimą. Bet savininkė jos apskritai beveik metus į lauką neišleido, tik garde laikė. Dėl to jai, grubiai tariant, kaip stovi taip ir suaugo kojos. Ji nebegalėjo jų sulenkti ir atsigulti. Visai išsekusi, nebegalėdama stovėti tiesiog griūdavo ant šono. Ta kumelė net inkšdavo, kad jai padėtų atsikelti, nes ji nebegalėjo“, – kraupias detales pasakoja mergina.

Ji sako, kad iš pradžių su kitos ūkyje besidarbavusios merginos tėvais, pririšę specialiais trosais, statydavo ant kojų. Tačiau galiausiai gyvūnas nebesikėlė. Gulėdama kumelė nebegalėjo ėsti, todėl ją šviežia žole merginos maitindavo, dėdamos tiesiai į burną. Tačiau gyvūnas vis labiau silpo, siaubingai sulyso ir galų gale kančiose išleido paskutinį kvapą.

Paklausta, kodėl matydama taip besikankinančią kumelę nebandė pasikalbėti su šeimininke, mergina sako, jog bandė ne kartą raginti gyvūną jei ne gydyti, tai bent užmigdyti ir nutraukti jo agoniją. Tačiau moteris, esą, pareiškė nežudysianti gyvūno ir palikusi jį gaišti.

Ūkyje galimai neužtikrinamos ir kitos sąlygos žirgams. Gardai per ankšti ir nesaugūs, juose gyvūnai gali susižeisti. Maža to, garduose priberta skaldos, kuri ne tik palieka įspaudus žirgų šonuose šiems atsigulus, bet ir palenda po kanopomis, taip sukeldama skausmingą pūliavimą ir žaizdas. Tarpusavyje kergiami giminystės ryšiais susiję žirgai, o tai gali sukelti įvairius apsigimimus ir nuokrypį nuo veislės standartų.

Pasak merginos, ji pati buvo psichologiškai traumuota nuo tokių vaizdų, vakarais verkdavo ir buvo pakenkta jos emocinei sveikatai. Galiausiai nustojo lankytis ūkyje, o žirgų šeimininkė sulaukė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistų vizito.

Už gyvūnų nepriežiūrą skirta bauda

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Šiaulių departamento direktorius Arūnas Teišerskis patvirtino, kad tarnybos inspektoriai ūkyje tikrai lankėsi. Patikrinimas atliktas gauto pranešimo pagrindu. Jo metu nustatyta gyvūnų laikymo pažeidimų, o ūkio savininkei skirta ir bauda.

„Gavome skundą rugpjūčio 3-iąją ir tą pačią dieną nuvykome patikrinti. Inspektoriai, įvertinę situaciją, padarė išvadą, kad skundas pasitvirtino. Vidaus patalpos neatitiko galvijų laikymo reikalavimų, jiems trūko šviesos, vietos. Vieną eržilą radome su žaizda, tiesa, jau bebaigiančia sugyti. Tokiomis sąlygomis laikyti žirgų negalima, todėl ūkininkei uždrausta juos laikyti, kol nesusitvarkys tvarto. Taip pat už pažeidimus bus taikoma nuobauda“, – teigia A. Teišerskis.

Kadangi oro sąlygos dar leidžia ir ganiavos metas nepasibaigęs, žirgų savininkė privalo juos laikyti tik lauke. Susitvarkyti vidaus patalpas ji turi laiko iki tol, kol orai bus tinkami žirgams gyventi ganykloje. Vėliau VMVT specialistai vertins, ar pažeidimai pašalinti ir jei taip – gyvūnai galės grįžti į tvartą.

Tiesa, specialistai pažymi, kad ūkyje gyvenantys žirgai gerai įmitę, o tai reiškia, kad gauna pakankamai pašaro ir tikrai nebadauja. Žiauraus elgesio ar kankinimo apraiškų taip pat nefiksuota. Specialistų vertinimu, moteris nesiekia sistemingai ir tyčia skriausti bei neprižiūrėti gyvūnų.

image.jpeg

Žirgų šeimininkė kaltinimus vadina keršto akcija

Žurnalistams susisiekus su pačia ūkio šeimininke Rita Gendvilaite, ši papasakojo kiek kitokią visų šių įvykių versiją. Anot moters, čia padirbėti ir pajodinėti ateidavusios merginos pačios žalojo jos žirgus, todėl nebeapsikentusi ji pranešė, jog pastarosios ūkyje daugiau nebepageidaujamos.

Tuomet įsižeidusios merginos neva pradėjo keršto akciją ir dabar bando visais įmanomais būdais pakenkti ūkininkei.

„Dabar jos nebežino ką daryti, nes turbūt už dyką neberanda kur pajodinėti, tokių durniukių kaip aš neberanda. Dabar jos visokiais būdais bando mane išdergti ir išsityčioti kaip tik įmanoma. Čia yra didžiulis mergų kerštas.“

Rita sako, kad žirgus augina jau 25-erius metus ir išmano šių gyvūnų priežiūros subtilybes. Anot moters, merginas, su kuriomis dabar konfliktuoja į ūkį priėmė iš gailesčio ir geros širdies.

„Viena tų mergaičių mano kaimynė. Tiesiai šviesiai pasakysiu, motina alkoholikė, o man gaila tų vaikų būdavo. Jie ateidavo pas mane ir pieno atsigerti, ir televizoriaus pasižiūrėti, ir duodavau pajodinėti nemokamai. O paskui atsirado tokia turtinga pana iš Šiaulių, milijonierė, su džipais čia važinėdavo, norėjo irgi jodinėti. Man darbo rankų trūksta, tai leisdavau pajodinėti, jos čia pasidarbuodavo. Bet kai pamačiau, kad jos tuos žirgus tranko, kantrybė nebeišlaikė“, – teigia ūkininkė.

Moteris sako, kad karas prasidėjo, kuomet ji sužaloto žirgo nuotrauką paviešino socialiniuose tinkluose. Merginos, esą, tuomet puolė maišyti ją su purvais ir bando kuo šlykščiau apšmeižti.

Tiesa, pati Rita pripažįsta, kad VMVT atstovai rado pažeidimų ir neneigia, kad jos tvartai nėra idealūs.

„Aš nesakau, kad pas mane ten tvarte tobula. Bet mažieji ūkininkai beveik visi laiko gyvulius tokiuose garduose. Ne kiekvienas turi tą milijoną pasidaryti didžiulį gardą. Yra ten ir voratinklių, nes aš neturiu laiko eiti ir blizginti. Gal ir nepakankamai erdvūs tie gardai, mano tėvukas buvo tautodailininkas, kaip mokėjo, taip padarė. Bet savo gyvulius aš tikrai myliu, žiūrėsim, tvarkysimės“, – atsidūsta ūkininkė.

image-67208705.JPG