REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Mokslas2020 m. Gegužės 4 d. 15:23

Uždegta žalia šviesa Vilniaus universiteto Šiaulių akademijai: kas keisis?

Šiauliai

Šiaulių universitetas. A. Rutkausko nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


128744

Aukštojo universitetinio mokslo nišą Šiaurės Lietuvoje jau greitu metu užpildyti sieks nauja mokymo įstaiga – Vilniaus universiteto Šiaulių akademija (VUŠA), gimsianti po ilgai laukto ir planuoto Šiaulių universiteto prijungimo prie Vilniaus universiteto.

ŠU ir VU susijungimo klausimas pagaliau pasiekė finišo tiesiąją – iki birželio 1 dienos numatyta priimti galutinius dokumentus dėl integravimo proceso, o liepos 1-oji įvardijama kaip reorganizavimo data. Nors šiemet stojantieji dar rinksis Šiaulių universitetą, tačiau būtent šios vasaros stojamasis laikotarpis taps svarbiu išbandymu, parodysiančiu, kiek būsimieji studentai pasitiki įvyksiančiu įstaigų susijungimu.

Specialistai neslepia, kad ŠU įvaizdis pastaraisiais metais buvo smarkiai suprastėjęs, tačiau dabar jaunimą pritraukti studijuoti į Šiaulius bus siekiama itin kokybiškomis studijų programomis. Tikimasi, kad su Vilniaus universiteto pagalba Šiaulių universitetas kurs naudą ne tik regionui, bet ir visai Lietuvai.

Šį pirmadienį Šiaulių miesto savivaldybės surengtoje nuotolinėje spaudos konferencijoje dalyvavo ir susijungimo klausimą plačiau nagrinėjo Vilniaus universiteto rektorius Rimvydas Petrauskas, Vilniaus universiteto prorektorius studijų reikalams Valdas Jaskūnas, Šiaulių universiteto rektorius Darius Šiaučiūnas, Šiaulių universiteto tarybos pirmininkas Laisvūnas Bartkevičius, Šiaulių universiteto studijų prorektorė Renata Bilbokaitė.

rimvydas-petrauskas.jpg

VU rektorius nori, kad studentus motyvuotų ir Šiaulių miesto valdžia

Ką reiškia praėjusią savaitę priimtas Vyriausybės sprendimas, kokius konkrečius žingsnius ir sprendimus jis jau leidžia daryti, ir kas planuojama tiek iš VU, tiek iš ŠU pusės – apie tai konferencijoje kalbėjo Rimvydas Petrauskas, naujasis VU rektorius. Jis patikino, jog į šį susijungimo projektą žiūrima labai rimtai:

„Labai gerai suvokiame savo atsakomybę ateidami į Šiaulius, bandydami kartu kurti kažką tvaresnio. Noriu patvirtinti Vilniaus universiteto aiškų įsipareigojimą dėl ŠU reorganizavimo prijungiant jį prie VU ir sukuriant padalinį – Šiaulių akademiją. Vilniaus universitetas kartu su kolegomis Šiaulių universitete jau parengė Šiaulių akademijos raidos planą penkeriems metams į priekį, kartu su finansiniu poreikiu, kurį pristatėme Vyriausybei.

Prieš keletą dienų, balandžio 29-ąją, protokoliniu sprendimu Vyriausybė patvirtino savo ketinimus finansuoti Šiaulių akademijos vystymą studijų, mokslo ir meno srityse, užtikrinant Šiaurės Lietuvos regiono poreikius. Artimiausiu metu esame įpareigoti kartu galutinai parengti patikslintą finansinį poreikį ir iki birželio 1 dienos abiejų universiteto valdymo organai turi priimti galutinius dokumentus dėl šito integravimo proceso.“

Rektorius pabrėžė, kad labai svarbu, jog ir Šiaulių miesto savivaldybė padėtų motyvuoti stojančiuosius rinktis Šiaulių universiteto programas.

„Pradėdami šį procesą, suvokiame, kad viskas iš esmės priklauso nuo mūsų ir todėl, žvelgiant į šių metų situaciją, labai svarbus bus priėmimo į ŠU rezultatas, kuris leis identifikuoti, kiek stojantieji pasitiki numatytomis vystyti Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos studijų programomis, – sakė R. Petrauskas. – Atkreipiu dėmesį į tai, kad Vyriausybė šiemet skiria 300 eurų kasmetines stipendijas tiems, kurie studijuoja pedagoginius dalykus. Pedagoginės studijos Šiauliuose yra viena iš prioritetinių sričių, todėl labai norime, kad motyvacija studijuoti pedagoginius dalykus Šiaulių universitete, atsižvelgiant į Vyriausybės sprendimą skirti stipendijas, padidėtų.

Stojančiųjų skaičius šiemet, žiūrint ir į demografinę kreivę, yra mažesnis nei pernai. Kviečiame ir Šiaulių miesto savivaldybės tarybą dar šiemet pažiūrėti, kaip būtų galima prisidėti prie stojančiųjų motyvavimo studijuoti jų mieste, galbūt skirti papildomą stipendiją toms programoms, kurios svarbios regiono plėtrai – tai yra IT, ekonomika, inžinerija, anglų filologija ir panašūs dalykai.“

VU rektoriaus teigimu, Vyriausybė įpareigojo abi įstaigas kiekvienais metais, pradedant nuo šių metų, atskirai peržiūrėti finansavimo poreikį šiam procesui ir teikti pasiūlymus konkrečių metų biudžetui: „Suprantame, kad šiandien negalime numatyti visų valstybės galimybių užtikrinti šias lėšas. Tai reiškia, kad šis mūsų raidos planas turi būti kiekvienais metais peržiūrimas, atsižvelgiant į valstybės finansavimo galimybes.“

Vilniaus universiteto rektoriui antrino ir ŠU rektorius Darius Šiaučiūnas. „Greitu metu turėtume pasirašyti jungtinės veiklos sutartį su VU ir tuomet rengti prisijungimo planą bei iki birželio 1-os dienos jį pateikti Vyriausybei, aišku, prieš tai patvirtinus visuose valdymo organuose – tiek Vilniaus universitete, tiek Šiaulių universitete“, – sakė jis.

Nors studentai šiemet stos dar į Šiaulių universitetą, VU rektorius R. Petrauskas tikisi, kad jie ne tik baigs, bet ir jau artimiausiu metu studijuos naujame darinyje – VUŠA. Jis pabrėžė, kad Vilniaus universitetui taip pat labai svarbu išlaikyti jau egzistuojančią Šiaulių universiteto akademinę bendruomenę, įskaitant dėstytojus.

Tiesa, kol kas nežinomas Šiaulių universitetui priklausančių objektų, tokių kaip Zubovų rūmai ar Botanikos sodas, likimas. VU rektoriaus teigimu, šis klausimas turėtų būti svarstomas kartu su Šiaulių miesto valdžia ir, tikėtina, greitu metu taip pat bus išspręstas. Tuo tarpu VU studijų prorektorius Valdas Jaskūnas sakė, kad tuo atveju, jei bus parduotas bet koks ŠU priklausantis turtas, bus užtikrinama, kad gautos lėšos būtų panaudojamos moksliniams poreikiams tenkinti.

inpq4325806.jpg

Tarp ambicijų – ir studentų iš didžiųjų Lietuvos miestų pritraukimas

Apie studijų kokybę ir ateitį konferencijoje kalbėjęs abiejų universitetų prorektoriai studijų reikalams įvertino, kas laukia ŠU studijų programų, kaip keisis jų kokybė ir skaičius nuo šių metų rugsėjo.

„Dviejų universitetų rektorių patvirtintame Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos raidos plane numatytas pakankamai ambicingas studijų programų portfelis. Mes įgyvendiname ir Seimo, ir Vyriausybės nuostatą, jog Šiauliuose reikalingas įvairiapusis mokslo ir studijų padalinys.

ŠU yra vienas iš trijų nacionalinių mokytojų rengimo centrų, bet Šiaulių ir Šiaurės Lietuvos regionui labai svarbu, jog būtų rengiami įvairesnių krypčių specialistai. Ta nuostata vadovaudamiesi, mes ir užtikriname, jog tos įvairios studijų kryptys – IT, inžinerija, anglų filogija, ekonomika – būtų šiauliuose ir studentai galėtų jose studijuoti“, – sakė VU atstovas V. Jaskūnas, dėkodamas Šiaulių universiteto kolegoms už bendradarbiavimą.

Anot jo, šių metų priėmimo procesas bus labai svarbus ir parodys, kiek stojantieji tiki esama ir būsima universitetų veikla. „Reikia sudaryti visas sąlygas, kad stojantieji rinktųsi studijas Šiauliuose. Jau šiemet nuo to gali priklausyti kai kurių studijų programų ateitis“, – kalbėjo specialistas.

Šiaulių universiteto studijų prorektorė Renata Bilbokaitė savo ruožtu patikino, jog stipriausios ir geriausios universiteto studijų programos liks, su tikslu jų portfelį plėsti.

„Per trejus metus padaryta tikrai daug darbų ir intencija išlieka tokia pati. Tos pozicijos, kad norime prisijungti prie Vilniaus universiteto, laikėmės labai tvirtai. Palikome pačias geriausias studijų programas Šiaulių universitete, kurioms turime pačius geriausius specialistus, profesorius, docentus, tuos žmones, kurie turi tamprų ryšį su praktika.

Mums dažnai užduodamas klausimas, ar perspektyvoje yra kitų, naujų, programų? Negalime atsakyti vienareikšmiškai, kad tikrai bus ar tikrai nebus. Mes savo institucijoje darysime viską, kad tų programų būtų, bet dabar svarbiausia tai, kad būtina rekonstruoti VUŠA įvaizdį, reputaciją, kas buvo panaikinta per daug daug metų.

Visi žinome, koks buvo mūsų įvaizdinis statusas. Reikia, kad stojantieji patikėtų, kad tai bus visai kitos kokybės studijos ir jas pabaigę absolventai ne tik gaus darbą, bet galės ir didžiuotis, kad jie pabaigė šį universitetą. Kaip žinia, šiame regione nėra daug potencialiai stojančiųjų, ir vis dėlto centriniai miestai – Vilnius, Kaunas – bei užsienio megapoliai išlieka traukos centru. Mes darysime viską, kad studijų įvairovė išliktų, bet svarbiausia, kad stojantieji norėtų likti Šiauliuose. Netgi turime ambicijų pritraukti studentus iš kitų miestų.

Viena iš naujausių programų, kuri atsiras šiais metais, jeigu viskas sėkmingai susiklostys, bus dalyko pedagogika. Vieni iš pirmųjų Lietuvoje rengsime dviejų dalykų mokytojus – istorijos ir lietuvių kalbos, anglų ir istorijos ir panašiai. Manau, kad tų krypčių atsiras, svarbiausia, kad mes būtume pažangus branduolys, dėl ko mes ilgą kelią nuėjome“, – konferencijoje kalbėjo R. Bilbokaitė.

Tikisi bent tūkstančio studentų per metus

Kiek planuojama pritraukti naujų studentų ir sukurti studijų programų? V. Jaskūnas sakė, kad ši vizija yra patvirtinta VU ir ŠU raidos plane 2020-2024 metų laikotarpiui. Anot jo, tikimasi, kad bus išlaikytas pilnas trijų pakopų studijų ciklas, išsaugant jau egzistuojančias stiprias programas: „Norime, kad stiprėtų Šiaulių akademinė – mokslininkų, dėstytojų ir studentų – bendruomenė, galbūt įsilietų ir naujų mokslininkų su naujomis idėjomis, nes tik tvari akademinė bendruomenė garantuoja tas studijas.“

ŠU studijų prorektorės R. Bilbokaitės teigimu, pagrindinis dėmesys bus skiriamas dviem kryptims – edukologijai ir regionui reikalingoms studijų programoms. „Optimistiškai planuojame kiekvienais metais pritraukti po 1 000 studentų. Šiandien jų turime daugiau, tačiau kai kurios programos pasibaigs, ir mes turėsime pilnai rentabilias programas, kurios bus kokybiškos, lanksčios, orientuotos į individualų studentų ugdymą. Laipsniškai, galbūt po 5-7 metų, tikimės plėtros", – sakė ŠU atstovė, pridurdama, jog universitetas tikisi būti konkurencingas visos šalies kontekstu bei pritraukti studentus net iš Vilniaus ar Kauno miestų.

Bakalauro studijų pakopoje tikrai liks tokios populiarios programos kaip ekonomika, elektronikos inžinerija bei programų sistemos, žadėjo ji: „Tikrai stengiamės palikti stipriausias programas, kurios reikalingos regionui. Šioms programoms vieta atsiras ir magistrantūroje.“



REDAKCIJA REKOMENDUOJA