Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
„Vinted“ - vis dar geidžiamiausias darbdavys? / Julius Kalinskas/ELTA
Agnė BaltrūnaitėŠaltinis: ALFA.LT
„Vinted“ – internetinė naudotų drabužių ir aksesuarų prekybos ir mainų platforma, startuolis, kuris 2019-aisiais tapo pirmuoju Lietuvos vienaragiu ir pritraukė 128 mln. eurų investicijų.
Kaip skelbia „Verslo žinios“, verslo konsultacijų ir tyrimų bendrovės „Civitta“ pateikiamais naujausiais šių metų duomenimis, „Vinted“ – vienas geriausiai vertinamų ir geidžiamiausių darbdavių Lietuvoje.
„55 proc. visų respondentų norėtų dirbti „Vinted“, tad startuolis išsaugojo karūną“, – „Verslo žinioms“ teigė darbdavio įvaizdžio tyrimą pristačiusi verslo konsultacijų ir tyrimų bendrovės „Civitta“ asocijuota partnerė G. Kijauskaitė-Mosėnė.
Tačiau su portalu Alfa.lt susisiekusi „Vinted“ darbuotoja Monika (vardas pakeistas, tačiau tikras redakcijai žinomas – Alfa.lt past.) papasakojo, kad „Vinted“ kaip geidžiamiausio darbdavio vardas jau praeityje.
Be darbo nėra ir pyrago?
Nors įmonė savo interneto puslapyje nurodo, kad norint laikytis terminų viršvalandžiai nėra išeitis laiku atlikti darbus (angl. At Vinted, we don't like to compromise our regular working hours. Meaning overtime isn't an option to meet the deadlines), anot Monikos, dėl darbuotojų trūkumo įmonėje dabar dirbantys žmonės išvengiamai dirba viršvalandžius, kurių bendrovė neapmoka.
Šaltinio teigimu, kai kuriuose skyriuose dirbantys žmonės privalo atlikti ne tik jiems pavestas užduotis, bet ir pasirūpinti tais darbais, kuriuos turėtų atlikti atostogauti išėję kolegos.
„Vinted“ / Organizatoriai
Kadangi, kaip nurodo šaltinis, darbo krūvis įmonėje nuolatos auga, o žmogiškųjų išteklių nedaugėja, esamiems darbuojams tenka dirbti dvigubai ar net trigubai daugiau. Dėl to darbuotojai neišvengiamai dirba nemokamus „savanoriškus viršvalandžius“ po darbo valandų ar savaitgaliais.
Alfa.lt susisiekus su „Vinted“, įmonės atstovai patvirtino, kad nėra gavę konkrečios informacijos apie prieš tai aptartą atvejį. „Mes skatiname darbuotojus pranešti apie galimas problemas, tačiau nesame gavę jokių su tuo susijusių pretenzijų per mūsų vidinius kanalus“, – komentare Alfa.lt pabrėžė „Vinted“ ir pridūrė, kad nemokami ar priverstiniai viršvalandžiai neatitinka įmonės politikos ir vertybių.
Viršvalandžiai – išimtis, o ne taisyklė
„Viršvalandžiai „Vinted“ yra išimtis, o ne taisyklė, – komentare portalui Alfa.lt nurodo „Vinted“. – Jei jų prireikia konkretiems projektams ar verslo poreikiams, tai turėtų būti aptarta su vadovu ir patvirtinta. Todėl mes skatiname vadovus reguliariai aptarti ir įvertinti darbo krūvį ne tik su savo komandomis, bet ir asmeniškai su pavieniais darbuotojais.“
Kaip komentare nurodo „Vinted“ atstovas, įmonėje nėra skatinama dėl papildomo darbo užmokesčio dirbti viršvalandžių, tačiau tuo atveju, jei darbuotojui tenka dirbti ilgiau, nei numato jo darbo valandos, viršvalandžiai sąžiningai apmokami Darbo kodekso (DK) nustatyta tvarka.
Pirmasis Lietuvos vienaragis: „Vinted“ perkopė 1 mlrd. eurų vertės kartelę. / „Vinted“ nuotr.
„Mes sudarome sąlygas būsimus projektus ar darbo krūvį planuoti lanksčiai, pavyzdžiui, prireikus atidėti ar atšaukti projektus. Retais atvejais, jei darbuotojui nepavyktų susitarti su vadovu, yra keli būdai, kaip apie dėl darbo krūvio kylančias problemas pranešti įmonės viduje: personalo specialistui, vadovo vadovui arba iškelti šį klausimą per mūsų vidinę pranešimų sistemą“, – komentare Alfa.lt teigė „Vinted“.
Anot įmonės atstovo, „Vinted“ vadovai yra tiesiogiai suinteresuoti kurti tokią darbo aplinką, kurioje žmonės jaustųsi įgalinti ir gerbiami. „Tai labai svarbu siekiant aukščiausių rezultatų ne tik versle, bet ir kiekvieno iš darbuotojų asmeninėje karjeroje“, – patikino „Vinted“ atstovas.
Valstybinėje darbo inspekcijoje – nė vieno skundo
Tačiau ne tik „Vinted“, bet ir Valstybinė darbo inspekcija (VDI) bei Darbo ginčų komisija nėra sulaukusi skundų iš „Vinted“ darbuotojų. „Nei skundų, nei kreipimųsi į Darbo ginčų komisiją iš „Vinted“ darbuotojų dėl viršvalandžių ir jų nemokėjimo VDI nėra gavusi“, – patikino VDI Komunikacijos skyriaus atstovė.
Kaip komentare Alfa.lt nurodo VDI, kad net jei dėl objektyvių priežasčių, darbo specifikos ar net nesant darbdavio specifiniam nurodymui dirbti viršvalandžius, papildomos darbo valandos turėtų būti įtrauktos į darbo laiko apskaitą ir apmokėtos DK 144 straipsnyje nustatyta tvarka.
„Vinted“ / BNS Foto
„Viršvalandžiai – tai laikas, kai darbuotojas dirba ilgiau, nei nustatyta darbo valandų trukmė. Jie paprastai dirbami darbdavio prašymu išskirtiniais, staiga atsiradusiais ir trumpalaikiais atvejais. Viršvalandžiai gali būti dirbami tik su darbuotojo sutikimu, išskyrus tam tikras išimtis, numatytas Darbo kodekse.
Jei darbuotojai kreiptųsi su skundu, kad darbdavys pažeidžia darbo teisės normas, VDI inspektoriai atliktų tyrimą ir nustatę darbo teisės pažeidimus, turėtų teisę skirti darbdaviui administracinę baudą. Be kita ko, darbuotojų kreipimosi į Darbo ginčų komisiją atveju su reikalavimu ir pateikus atitinkamus įrodymus, Darbo ginčų komisija gali iš darbdavio darbuotojo naudai priteisti neteisingai apskaičiuotas ar neišmokėtas sumas, pavyzdžiui, neapmokėtus viršvalandžius taip, kaip reglamentuoja DK“, – komentare Alfa.lt teigė VDI.
Primename, kad DK riboja maksimalų viršvalandžių skaičių. Pagal DK už viršvalandžius turi būti mokama ne mažiau kaip pusantro karto didesnė alga arba, darbuotojui pageidaujant, viršvalandžiai gali būti kompensuojami pridedant papildomų atostogų dienų (DK 144 straipsnio 4 ir 5 dalys).