PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2024 m. Liepos 11 d. 14:23

Už piktnaudžiavimą nuteista buvusi Nacionalinio kraujo centro vadovė J. Bikulčienė

Lietuva

Joana Bikulčienė. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Ingrida SteniulienėŠaltinis: ELTA


308986

Buvusi Nacionalinio kraujo centro vadovė Joana Bikulčienė pripažinta kalta dėl piktnaudžiavimo, jai skirta 33 tūkst. 600 eurų bauda.

„Įvertinus visus bylos įrodymus, teismas nusprendžia pripažinti Joaną Bikulčienę kalta“, – sakė nuosprendį ketvirtadienį paskelbęs Vilniaus apygardos teismo teisėjas Arūnas Bartkus.

Be to, buvusiai darbovietei, Nacionaliniam kraujo centrui, ji turės atlyginti 20 tūkst. eurų neturtinę žalą.

Teisėjas pažymėjo, kad byloje minimų įvykių metu J. Bikulčienė buvo Nacionalinio kraujo centro vadovė, tai asmuo, prilygintas valstybės tarnautojui, ir kaip vadovė turėjo veikti šios įstaigos naudai.

Kartu su J. Bikulčienės nuteistas ir verslininkas Antanas Petrošius – už padėjimą piktnaudžiauti jam skirta 22 tūkst. 200 eurų.

Abu nuteistieji Nacionaliniam kraujo centrui už advokato paslaugas turės sumokėti po 5 tūkst. eurų.

Ikiteisminį tyrimą šioje byloje dėl nepanaudotos kraujo plazmos realizavimo 2018 m. pradėjo Specialiųjų tyrimų tarnyba, pradėjus tyrimą, J. Bikulčienė netrukus pasitraukė iš pareigų Nacionaliniame kraujo centre.

„Vienas iš Nacionalinio kraujo centro pajamų gavimo šaltinių buvo gydymui nepanaudotos, perteklinės kraujo plazmos realizavimas. Būtent dėl šios plazmos realizavimo ir prasidėjo šis ikiteisminis tyrimas. Kilo klausimai, ar teisėtai buvo priimti kaltinamųjų sprendimai“, – sakė teisėjas A. Bartkus.

Perduodant bylą teismui pareigūnai teigė, kad J. Bikulčienė įtariama siekusi padėti vienai privačiai bendrovei monopolizuoti kraujo plazmos surinkimą ir kraujo preparatų tiekimą Lietuvoje.

2018 m. buvo paskelbtas konkursas dėl kraujo plazmos įsigijimo, nors teismas mano, kad toks konkursas nebuvo privalomas, Nacionalinis kraujo centras galėjo pasirinkti, kokiu būdu realizuoti plazmą. Vadovybė deklaravo, kad toks būdas yra tinkamiausias, nes tokiu būdu galima pritraukti kuo daugiau pirkėjų, sudaryti konkurenciją ir užtikrinti geriausią kainą. Konkursą laimėjo Latvijos įmonė, su ja vyko sutarties derinimo procedūros.

Būtent procedūrų derinimo metu buvo įsteigta „Solis Tribus“, po steigimo praėjus trumpam laikui, buvo pateiktas pasiūlymas Nacionaliniam kraujo centrui, pasiūlymas buvo priimtas ir buvo nutrauktos sutarties derinimo procedūros su Latvijos įmone, nenurodant motyvų, kodėl procedūros nutraukiamos.

Teisėjas A. Bartkus pažymėjo, kad „Solis Tribus“ buvo visiškai nauja įmonė, neturėjo nei darbuotojų, nei infrastruktūros, nei licencijų, nei patirties šiame versle. „Solis Tribus“ pagrindinis akcininkas buvo šioje byloje su J. Bikulčiene nuteistas A. Petrošius.

2020 m. D. Bikulčienės ir A. Petrošiaus byla buvo baigta tirti ir perduota nagrinėti teismui.

Vilniaus apygardos teismo nuosprendis nėra galutinis ir gali būti skundžiamas.

#KRAUJO#CENTRAS#BIKULČIENĖ