PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2025 m. Sausio 3 d. 10:14

Utenos kraštotyros muziejuje apsigyveno mistiniai vaško tvariniai

Utena

Skulptorius Povilas Šorys džiaugėsi nepaprastu jausmu ir pirmąja savo darbų paroda muziejaus erdvėse

Daiva ČepėnienėŠaltinis: Utenos diena


337143

Utenos kraštotyros muziejuje gruodžio 17 dieną buvo atidaryta vaško skulptūrų paroda ANIE. Parodos autorius skulptorius Povilas Šorys pristatė savo kūrybą ir muziejaus erdvėse kuriam laikui apgyvendino mitines būtybes – laumes, kaukus, aitvarus ir kt. Jo darbuose taip pat iliustruotos ir lietuviškos tradicijos.

Dirbtuvės, kvepiančios cigaretėmis, kava, terpentinu ir vašku

„Paroda ANIE yra apie tamsos, mirties ir vėlių laikotarpį. Tai metų rato dalis. Ir kaip ir gamtoje, šiame laike taip pat egzistuoja daugybė estetinius potyrius žadinančių reiškinių“, – kalbėjo P. Šorys.

Vaškinių skulptūrų kūrėjas pirmą kartą vašką į rankas paėmė 2010 metais. Su šia medžiaga jį supažindino žalvario meistras.

„Skulptūros dėstytojas mane supažindino su žalvario meistru, ir aš labai užsinorėjau pas jį dirbti, bet jis atsisakė mane priimti į darbą. Tada aš jam pateikiau kelis užsakymus ir kiekvieną kartą vis prašydavau duoti man darbo. Iš trečio karto jis sutiko ir išmokė mane vaško ruošimo subtilybių. Tai buvo labai geri metai, kai sėdėdavau žalvario dirbtuvėse ir retušuodavau vašką. Dirbtuvės kvepėdavo cigaretėmis, kava, terpentinu ir vašku. Retušuodavau vašką arba visas dulkėtas apdirbinėdavau žalvarį ir galvodavau, kaip aš myliu gyvenimą“, – atviravo parodos autorius.

Paroda muziejuje – pirmoji

P. Šorys pasakojo, kad Utenos kraštotyros muziejuje eksponuojamos skulptūros kurtos būtent šiai parodai, tik pora darbų sukurta anksčiau. Vienai skulptūrai padaryti, pasak menininko, prireikia nuo pusės iki visos dienos, mat šių darbų negalima palikti pusiau pabaigtų. Liejant vaško skulptūras naudojama technika (taip pat ir įrankiai) panaši, kaip ir dirbant su plastilinu ar moliu, tik lipdant vašką su tam tikromis priemaišomis skiriasi šios medžiagos galimybės.

„Vaško darbus esu porą kartų eksponavęs bibliotekose, o ši paroda muziejuje – profesionalaus meno galerijoje – pirmoji. Tai nepaprastas jausmas, ką galima jausti, kai išsipildo tavo svajonė“, – šypsodamasis kalbėjo vaško skulptorius.

Utenos kraštotyros muziejaus direktorė Jovita Nalevaikienė sveikindama autorių sakė, kad ši paroda – tai simboliškas, logiškas įvykių sūkurys, kuris atvedė į šią dieną, šį įvykį, šį momentą.

„Labai smagu, kad tavo pasaulių susitikimo matymas ir išraiška yra per vašką, per bitę, per tarpininką tarp žemės ir dangaus. Linkiu, kad tavo kūryba tęstųsi, mintys plėstųsi ir lydėtų sėkmė bei sveikata tiek kūryboje, tiek gyvenime“, – kalbėjo muziejaus direktorė.

Vaškinių skulptūrų kūrėją pasveikino ir Utenos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyr. specialistė Regina Skomskienė.


Foto galerija:


Įvaizdinti, pagerbti, supažindinti

Pasak skulptoriaus, jo paroda ANIE iš tiesų yra bandymai įvaizdinti mitopoetinės kalbos bei lietuvių mitinės pasaulėjautos trupinius, susiskleidusius į vieną žodį. Visos parodoje eksponuojamos mitinės būtybės (laumės, kaukai, aitvarai, diedai), taip pat ir laidojimo papročių detalės (krikštai, koplytstulpis) – tai yra tradicijos iliustravimas, taigi ir jos pagerbimas, bet patys vaizduojami objektai yra anapusybės, apie kurią mes nieko nežinome, šešėlis. Autorius taip pat siekia supažindinti su trapiu bičių vaško skaistumu.

P. Šorys dėkojo pasigrožėti jo darbais atvykusiems netradicinio meno gerbėjams, žmonai, artimiesiems, bičiuliams.

Paroda Utenos kraštotyros muziejuje veiks iki sausio 11 dienos, o vėliau šie vaškiniai tvariniai bus eksponuojami Anykščių regioninio parko erdvėse.

Povilą Šorį į parodos pristatymą atlydėjo žmona Kristina

#UTENA#KRAŠTOTYRA#MUZIEJUS#VAŠKAS#DIRBINIAI
#POVILAS ŠORYS