Utenos krašto etninės kultūros atspindžiai leidiniuose, muzikoje ir prisiminimuose

149A0018 копия1
Utena
Nuotr. autorius Benjaminas Pakenis
Violeta Develienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

2024 03 15 Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos konferencijų salėje vyko Zitos Mackevičienės knygos „Rytų Aukštaitijos tautinis kostiumas” pristatymas, kuriame dalyvavo 11–os leidinių autorė, Lietuvos Kultūros ministerijos garbės ženklo „Nešk savo šviesą ir tikėk“ nominantė Zita Mackevičienė, Utenos krašto kultūros šviesuoliai, žiniasklaidos atstovai. Kūrybinio vakaro dalyvius pasitiko Utenos kultūros centro Sutartinių giedotojų grupė „Sėdauta“, birbyne grojo muzikantas Gediminas Kaušyla, parodoje buvo galima apžiūrėti visus Z. Mackevičienės leidinius, skirtus Utenos krašto etninės kultūros ženklų atminčiai puoselėti.

Zitą Mackevičienę gerai pažįsta ne tik Utenos krašto kultūros srities žmonės: tautodailininkai ir muzikantai, poetai ir dailininkai, bet ir Lietuvos šviesuoliai, dvasininkai ir visuomeninkai. Ilgametė valstybės tarnautoja, aktyvi kultūros renginių organizatorė yra įvairių projektų įkvėpėja. Nuoširdi šypsena, paskatinimas kūrėjams, neišsenkanti energija ir optimizmas –vizitinė Zitos kortelė. Todėl A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos konferensijų salėje buvo taip jauku ir gera. Simboliška, kad Knygnešio dienos išvakarėse Z. Mackevičienė buvo pristatyta kaip 11–os leidinių, kuriuose slypi Utenos krašto etninės kultūros lobiai, autorė.

Paklausta apie pirmą parašytą knygą, Z. Mackevičienė prisiminė knygos „Žodžiai profesorei“, skirtos habilituotai edukologijos mokslų daktarei, profesorei Elenai Šapokienei leidybą ir padėkojo Tauragnų seniūnijai už palaikymą renkant informaciją leidiniui. Knygų „Vargonininkai ir vargonai Utenos krašte“, „Utenos krašto liaudies meno kūrėjai“, “Utenos krašto vargonininkai, vargonai ir bažnytiniai chorai“ rengimo istorijas priminė nuolatinė leidybos bendražygė Jovita Žiukelienė. Žiūrovai, stebėdami šiai progai parengtą filmą, galėjo pamatyti, kaip buvo renkama informacija, kokio grožio vargonai gaudžia bažnyčiose, paminėti tuos, kurių jau nebėra tarp mūsų.

Prisimenant knygų „Kryždirbys Pranas Kaziūnas“, „Stasys Karanauskas” leidybą, mintimis apie gražią draugystę su Z. Mackevičiene dalijosi istorikė, humanitarinių mokslų daktarė Aldona Vasiliauskienė, atvykusi autorės pasveikinti iš Vilniaus. Pasakojime atgijo drauge atlikti darbai, aplankytos šalys ir sutikti žmonės. Prisiminti reikšmingiausi apdovanojimai: Šv. Kazimiero ordino Utenos apskrities komtūrė, Užpalių Lions klubo narė, ilgametė Regioninių etninės kultūros globos Aukštaitijos tarybos pirmininkė Zita Mackevičienė jų turi ne vieną dešimtį.

Laisvės kovų Didžiojo kryžiaus ordinas –apdovanojimas valstybės tarnautojai, ilgametei Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrijos Utenos filialo pirmininkei Z.Mackevičienei buvo skirtas už nuopelnus išsaugant Lietuvos laivės kovų atminimo istorinį paveldą Utenos rajone. Apie atsidavimą istorinei atminčiai liudija knyga „Laisvės kovų dalyvių žūties ir palaidojimo vietos Utenos krašte“ ir Utenos rajono savivaldybės vicemero Rimanto Dijoko padėkos žodžiai.

Prisiminimų vakarą pratesė ir knygą „Utenos krašto kulinarinis paveldas“ pristatė etnologė, sertifikuota tradicinių amatų meistrė, muzikos mokytoja – ekspertė Elena Kiškienė Salėje skambėjo sutartinės ir leidybos užkulisių paslaptys, kurių klausant beveik buvo galima pajusti naminės duonos kvapą.

Z. Mackevičienės kūrybos vakare apsilankė ir už knygą „Rytų Aukštaitijos etnografinių kaimų slėpiniai“ šmaikščiai, tarmiškai padėkojo radijo stoties „Utenos radijas” įkūrėjas Linas Bražionis su Angele Bražioniene. Su dovanomis ir linkėjimais autorės pasveikinti atvyko Lietuvos Puodžių karalius Vytautas Valiušis, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrijos pirmininkas Pranas Ulozas, laikraščio „Utenos diena” vyr. redaktorius Vytautas Ridikas, Utenos rajono savivaldybės administracijos darbuotojai, tarybos nariai ir Zitos artimieji. Leidyklos „Utenos Indra” vardu autorei sėkmės linkėjo Žaneta Kibickienė.

Kūrybos vakaras vainikuotas naujausios Z.Mackevičienės knygos „Rytų Aukštaitijos tautinis kostiumas” pristatymu. Tautinį kostiumą ir jo dėvėjimo subtilybes vakaro dalyviams demonstravo Elena Kiškienė ir Utenos kultūros centro Sutartinių giedotojų grupė „Sėdauta“.

Kalbėdama apie naujausią savo leidinį Zita Mackevičienė išreiškė nuoširdžiausią padėką J. Basanavičiaus premijos laureatui, Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkui Jonui Rudzinskui, dr. Teresei Jurkuvienei, dr. Vytautui Tumėnui, dr. Romualdui Šimkūnui, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrijos pirmininkei Ramutei Kraujalienei, kraštietei, Zarasams gyvenimą skiriančiai, Rimutei Vitaitei, taip pat zarasiškei Birutei Andrijauskienei, Utenos krašto kultūros žmonėms – tautodailininkų klubo „Svirnas“ pirmininkei Zitai Indriūnienei, Elenai Kiškienei ir jos kupoliukėms, Robertai Macelienei, Audingai Kvaselytei, Adolfui Sinkevičiui, Sigutei Mudinienei, Nijolei Jasiukaitienei, Jovitai Žiukelienei, laikraščio „Utenos diena“ vyr. redaktoriui Vytautui Ridikui, kurie mielai pasidalijo savo įžvalgomis, nuotraukomis, mintimis, straipsniais apie mūsų krašto tautinį kostiumą, jo istoriją.

„Dėkoju A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos darbuotojams už svetingumą, Violetai Develienei už šio kūrybos vakaro idėją, organizavimą ir moderavimą, Elenai Kiškienei, Gediminui Kaušylai, Utenos kultūros centro Sutartinių giedotojų grupei „Sėdauta“ už bendrystę, fotografams Benjaminui Pakeniui, Linui Bražioniui ir Valdui Mintaučkiui už akimirkų įamžinimą. Ačiū UAB „Utenos Indra“ leidyklos–spaustuvės kolektyvui už palaikymą, skatinimą, korektūrą, maketavimą ir kitas subtilybes, o Utenos rajono savivaldybei – už dalinį lėšų skyrimą leidybai.”– po kūrybos vakaro įspūdžiais dalijosi Zita Mackevičienė.